FN MINIMI Makineli Tüfek Özellikleri, Görselleri ve Tanıtım Videosu

0 1.299

FN MINIMI Makineli Tüfek

FN MINIMI Yapılan çeşitli çalışmalar sonrasında 1960`lı yılların sonuna doğru 5,56 mm`nin 7,62 mm`ye göre önemli avantajları olduğuna karar veren NATO, piyade tüfeği haricinde 5,56 mm`lik makineli tüfeklerin gelişimine neden olmuştur. MINIMI, 1974 yılında Fabrique Nationale (FN) tarafından üretilmiştir. Düşük kalibreli tüfek, 400 – 600 metre etkili menziliyle manga birimlerinin desteklenmesine uygundur. MINIMI, daha önce kullanımda olan 7,62 mm makineli tüfekler ile piyade tüfekleri arasındaki boşluğu dolduran bir tüfektir. Yine FN üretimi diğer bir tüfek olan 7,62 mm MAG piyade tüfeği ile benzer bir namlu değiştirme sistemi ve gaz pistonuna sahip olsa da diğer tüm mekanizması farklı bir tasarıma sahiptir.

MINIMI, geleneksel besleme sistemi olan şerit dışında aralarında piyade tüfeklerinde kullanılanlar da dahil olmak üzere çeşitli şarjörler kullanabilir. Genel kullanımdaysa besleme sistemi olarak 100 mermilik bir şerit kutusuyla beraber kullanılarak personele hareket serbestliği kazandırmaktadır. Bu üstünlükleri sayesinde tüfek, manga seviyesindeki birliklerin kullanımı amacıyla Amerika Birleşik Devletlerinde M-249 SAW olarak üretilmektedir. Bütün NATO üyeleri dışında dünyada 50’den fazla ülke tarafında kullanılan MINIMI’nin iki farklı uyarlaması vardır.
Bunlardan birisi paraşütçü birimleri için tasarlanıp üretilen, orijinal modele göre daha kısa bir namluya ve katlanabilir bir dipçiğe sahiptir. Diğeriyse zırhlı personel taşıyıcılarının mazgallarından ateşlenmeye uygun dipçiksiz modeldir.

FN MINIMI Makineli Tüfeğin Tanıtım Videosu

FN MINIMI Makineli Tüfeğin Teknik Özellikleri

Ağırlık 6,8 kg
Uzunluk 1.040 mm
Namlu uzunluğu 466 mm
Yükseklik 210 mm
Kalibre 5.56 x 45 mm NATO
Etkili menzil 1000
Azami menzil 2700

FN MINIMI Makineli Tüfeğin Görselleri

fn mınımı

–Diğer Savunma Sanayii Ürünlerini İncelemek İçin BURAYA Tıklayınız.

–Savunma Sanayii Dergilik Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!