PK Makineli Tüfek (Bixi) Özellikleri, Görselleri ve Tanıtım Videosu

0 1.702

PK Makineli Tüfek

PK Makineli Tüfeği, Sovyetler Birliği’nde tasarlanan 7.62mm’lik genel maksat makineli bir tüfektir[1]. Düşman piyadesini, motorlu araçlarını ve mevzilerini ateş altına almak maksadıyla üretilmiştir. Hâlen Rusya’da üretimi devam etmekte ve diğer ülkelere ihraç edilmektedir. Makineli tüfeğin NATO’daki denkleri, M240, MG3 ve M60’dır. PK Makineli Tüfeği 1960’larda tasarlanıp 1965 yılında üretime geçmiştir. Hizmete girdiği 1965 yılında Sovyetler Birliği’nde kullanılan SGM ve RPD makineli tüfeklerin yerini almıştır.

PK Makineli Tüfek Tanıtım Videosu

PK Makineli Tüfek Özellikleri

Ağırlık Versiyona göre değişir.
Uzunluk 1,173 mm
 genişlik 658 mm

PK Makineli Tüfeğin Versiyonları 

 • PK (9 kg), (7.7 kg): Bu seri tüfekleri eski Doğu Bloğu ülkeleri kullanmaktaydı. Günümüzde ise birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.
 • PKM 7.5 kg : PK’nın modern halidir. PKM’ nin PK’ya göre farkları; namlu dış yüzünün yivsiz olması, dipçik üzerinde açılıp katlanabilen omuz desteğine sahip olması ve nispeten daha hafif olmasıdır.
 • PKS: 4.75 kg. ağırlığında hafif bir sehpa olan Stepanov üç ayak üzerine monte edilebilen bir silâhtır. Bu şekilde kullanıldığında ağır makinalı tüfek olarak nitelendirilir.
 • PKMS: PKM’nin Stepanov sehpa ile kullanıldığında PKMS ile adlandırılır. Bu silâhın değişik ülke imalatları arasında küçük farklar olabileceği gibi başka bir isimlerle de anılabilirler.

 • PKMSN
  : Serinin en gelişmiş modelidir. PKM’ 2 nin gece görüş dürbünü ve keskin nişancı dürbünü takılabilen modelidir.
 • PKT 10.5 kg: Tankların ve BTR zırhlı araçların üzerine monte edilen eş eksenli bir modeldir. Namlusu daha ağır olup çatal ayağı ve tetik mekanizması yoktur. Acil kullanım için, el kumandalı tetiği olmasına rağmen, esasen elektrikli ateşleme düzeni vardır.
 • PKMT: PKT’ nin modernize edilmiş versiyonudur.
 • PKB: PKT’nin nişangâh monte edilmiş ve 12.7 mm. lik Uçaksavar makinalı Tüfeğininkine benzer kabzaya sahip modelidir. Muharebe araçları üzerine monte edilebilir.
 • PKP : Hava soğutmalı daha ağır namluludur ve asıl PK’ lar gibi gaz tepmesi ile çalışan manga destek varyantıdır.

PK Makineli Tüfek Görselleri

PK Makineli Tüfek (Bixi) Özellikleri

–Diğer Savunma Sanayii Ürünlerini İncelemek İçin BURAYA Tıklayınız.

–Savunma Sanayii Dergilik Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!