Uzman Çavuşlara Kadro İçin Milli Savunma Bakanına Soru Önergesi Sunuldu !

1 88

Yıllardır uzman çavuşların kanayan yara haline gelen kadro meselesi, Malatya Milletvekili Veli AĞBABA tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR’a soru önergesi olarak sunuldu, ne cevap verileceği merakla bekleniyor. Yıllardır kadro verilmeyen uzman çavuşlar özlük haklarının kısıtlı olması, kadro olmaması ve çeşitli nedenlerle mesleği bırakmaya devam ediyor, bizim kanaatimiz sürekli yeni personel almak yerine içerdeki personelin özlük haklarını düzelterek ve kadro vererek tutması gerekmektedir. Zira tecrübeli personelin Türk Silahlı Kuvvetlerinde yeri epeyce önem arz etmektedir umuyoruz ki bu çağrılara bir cevap verilir. Milletvekilimiz Veli AĞBABA’ya tüm uzman çavuş camiası olarak teşekkür ediyoruz verdiği soru önergesi aşağıdadır ;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 16.09.2019
Veli AĞBABA/ Malatya Milletvekili

TSK’nin en önemli unsurlarından, uzman çavuş ve jandarmaların sorunları her geçen gün artmaktadır. Vatan savunmasının sözleşmeli olmasının kabul edilemez olduğunu belirten uzman çavuşlar, 3269 sayılı uzman erbas kanununun değiştirilmesi, kadro ve tayın sorununun çözülmesi taleplerini uzun yıllardır dile getirmektedir.Sorunları çözülmeyen uzman çavuşlardan her yıl binlercesi istifa yolunu seçmektedir.

Bu çerçeveden hareketle; 

1.3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nda erbaşların taleplerinin yer aldığı düzenlemelerin yapılması planlanmakta mıdır?

2.Uzman erbaşların tayin sistemi en çok eleştirilen konuların başında gelmektedir. Mevcut tayin sisteminin uzman çavuşları mağdur etmesinden hareketle, yeni bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?

3.Uzman çavuşların kadroya geçirilmesi ile ilgili Bakanlığınız tarafından çalışma yapılmakta mıdır? Vatan savunmasında aktif rol alan uzman çavuşların her an işsiz kalma kaygısı ile çalışıyor olmaları nasıl değerlendirilmektedir?

4.Sağlık sebebiyle meslekten atılan çok sayıda uzman çavuş bulunmaktadır.Çeşitli rahatsızlıklarından dolayı 90 gün rapor hakkını dolduran bir uzman çavuşun sorgusuz sualsiz meslekten atılabildiği doğru mudur? Doğru ise uzman çavuşların hastalanma gibi çok insani bir durumda işsiz bırakılması ne kadar doğrudur? İlgili düzenlemenin değiştirilmesi düşünülmekte midir?

5.Orduevlerinin önünde nöbet tutan uzman çavuşun, orduevinden faydalanamaması gibi tablonun ortadan kaldırılması düşünülmekte midir?

6.Uzman çavuşlar arasında hiyerarşinin olmaması da ayrı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. 20 yıl görev yapmış bir uzman çavuşla, 1 yıllık uzman çavuşun aynı statüde olması doğru bir uygulama mıdır?

7.Uzman çavuşların atama yönergesi var mıdır? Var ise uzman çavuşlar tercih ettikleri yerlerin dışında neden görevlendirilmektedir?

8.2002-2018 yılları arasında yıllara göre istifa eden uzman çavuş sayısı kaçtır?

İNSTAGRAM SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN !

Facebook Grubumuza Katılmak İçin Tıklayın !

[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]


1 yorum
  1. Zeynel diyor

    6000 sayılı kanun mağduru uzman çavuşlardan önergede hiç bahsedilmemiş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!