Uzman Erbaş (Uzman Çavuş – Uzman Onbaşı) Sağlık Raporu Kod Listesi

1 571

Değerli arkadaşlar gerek sosyal medya gerek yorumlardan sürekli sorulan sorulardan birisi de sağlık raporumda şu kod yazıyor uzman erbaş olabilir miyim, şu kod yazılmış komando olabilir miyim sorusu. Sorularınıza istinaden bu makaleyi hazırladık, aşağıdaki kod listesinden hastalığınızı öğrenebilir ve uzman erbaş olup olamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Biliyorsunuz ki her uzman erbaş yani uzman çavuş ve uzman onbaşı göreve başlamadan önce sağlık raporu almak zorundadır, sağlık raporunuzda da çeşitli kodlar belirtilir ve uzman erbaş olup olmayacağınıza heyet tarafından karar verilmektedir, bu kodlar da TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer almaktadır, yakın bir zamanda TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğini de tümüyle ele alıp inceleyeceğiz ve sadeleştireceğiz bizleri takibe devam edin.

Uzman Erbaş, Sözleşmeli Erbaş ve Erler ile Adaylarının Sağlık Yetenekleri

Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er alım muayeneleri

     MADDE 23 (1) Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er adaylarının sağlık muayeneleri Sağlık Bakanlığına bağlı engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarında yapılır.

(2) Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er adaylarında hepatit B, hepatit C, HIV, yaygın sekelle iyileşmiş veya aktif tüberküloz ile kronikleşebilecek ya da zamanla artabilecek nitelikte herhangi bir hastalık ve diskromatopsi bulunmamalı, tashihli görme tam olmalı ve bunlar ruh sağlığı ve hastalıkları açısından tam sağlam olmalıdır.

(3) İkinci fıkradaki şartları taşıması koşuluyla adaylar için tanzim edilen raporlarda, sağlam olanlar ile hastalığının Kara Kuvvetleri Komutanlığı

(1) Numaralı Sınıflandırma Çizelgesinin piyade sınıfına ait “TĞM.-YZB.” sütunundaki karşılığı Hastalıklar Listesinin (A) diliminde (+) işareti olanlar hakkında “Uzman Erbaş veya Sözleşmeli Erbaş/Er Olur” kararı, (A) diliminde (-) ve (x) işareti olanlar ile (B) ve (D) diliminde olanlar hakkında ise “Uzman Erbaş veya Sözleşmeli Erbaş/Er Olamaz” kararı verilir.

(4)Adaylarda tespit edilen ikiden fazla hastalık sekelleri ayrı ayrı olarak Hastalıklar Listesinin (A) dilimleri kapsamında ve karşılıkları (+) işareti olduğu halde, bu hastalıkların birarada bulunması kişinin uzman erbaş veya sözleşmeli erbaş veya er görevini yapmasına engel olacak nitelikte ise bu kişi hakkında “Uzman Erbaş veya Sözleşmeli Erbaş/Er Olamaz” kararı verilir.

(5)Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er alımlarında boy ve ağırlık sınırları ile ilgili değerlendirmeler ek-A’da yer alan tablolara göre yapılır. Alımı yapacak komutanlıklar, ek-A’da yer alan tablolarda belirtilen alt sınırların daha aşağısında veya üst sınırların daha yukarısında olmamak kaydıyla, adaylarda arayacakları boy ve ağırlık alt ve üst sınırlarını kendileri tespit edebilir (Sözleşmeli erbaş ve er adaylarında ağırlık üst sınırı ek-A’da yer alan tablolardaki üst sınırdan 10 kg fazla olabilir.). Tespit edilen bu sınırlar broşürlerde yayımlanır.

(6) Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er adaylarına aşağıdaki laboratuvar tetkikleri ve radyolojik tetkikler yapılır.

a) Akciğer grafisi, direkt üriner sistem grafisi.

b)HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV.

c)Tam kan sayımı ve sedimantasyon. ç) Tam idrar muayenesi.

d)Kanda üre ve kreatinin, AST, ALT, ALP, bilirubinler, TSH, LDH, total kolesterol, trigliserit.

e)Açlık kan şekeri.

f)Ultrasonografi.

g)EKG, ekokardiografi.

ğ) Lüzum görülen diğer laboratuvar tetkikleri.

SAĞLIK RAPORUMDA YAZAN KODLAR NE ANLAMA GELİYOR ?

Genel kaide olarak kodlar “A-B-C-D” harflerinden biri ile bir madde numarası ve “F” harfi ile bir sayıdan oluşmaktadır. Bu da şu anlama gelmektedir. Sağlık yeteneği yönetmeliğinde belirtilen hastalık grupları sırasıyla aşağıya doğru iner ve her polikliniğin genelde toplu şekildedir. Örneğin göz ile başlar, bütün bölümleri geçer, ortopedi hastalıkları ile biter.

 

Hiçbir sağlık sorunu olmayan, yani raporunda kod yer almayan aday, “Komando uzman erbaş olur” şeklinde rapor alır. A kodlarından aşağıda yer alan listede olmayan koda sahip olan “Komando olamaz, uzman erbaş olur” raporu alır. Aşağıda çizelgede karşısında (-) yer alan adaylar ile B,C ve D kodu alan adaylar ise “Uzman erbaş olamaz” raporu alır. Ayrıca A grubu olup ta listede yer almayan kodlar sağlam kabul edilir.

Ayrıca aklınıza takılan tüm soruları facebook grubumuza katılarak sorabilirsiniz, facebook grubumuza katılmak için lütfen buraya tıklayın !

TSK SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİNİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN !


[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]


1 yorum
  1. Mehmet diyor

    Admin, A grubu olup da liste de olmayan kodlar Sağlam kabul edilir. Açıklamayı düzeltirsen sevinirim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!