FN SCAR Özellikleri, Görselleri ve Tanıtım Videosu

0 173

FN SCAR

FN SCAR, FN tarafından üretilen modüler saldırı tüfeklerine verilen addır. Amerika Birleşik Devletleri Özel Harekât Komutanlığıa (SOCOM) tarafından 15.10.2003 tarihinde açılan tüfek ihalesi için Belçika tarafından üretilmiştir ve belirtilen birtakım şartları (örneğin silahların farklı kalibrelerde mermi kullanabilmesi, özellikle de 5.56 NATO’dan daha güçlü olan 7.62 NATO) karşılamış ve birinci gelerek SCAR ismini almıştır. SCAR serisi tüfekler 2 ana gruba ayrılır, birincisi SCAR-L’dir (SCAR-Light-Hafif) ve 5.56x45mm NATO mermisi kullanır. İkinci tüfek ise 7.62x51mm NATO mermisi kullanan SCAR-H’dir (SCAR-Heavy-Ağır). İki tüfeğinde yakın mesafe çatışma ve keskin nişancı gibi varyasyonları bulunur. 2006 yılının sonlarına doğru test sureci bitmiş ve silahın üretimine başlanmıştır. SCAR serisi tüfeklerin birçok varyasyonu bulunsa da süngü takılabilen bir modeli yoktur.

 

fn scar

 

Modeller

Namlu uzunluğu bakımından farklı 3 versiyonu bulunmaktadır. Bunlar;

  • S : Standart namlu boyuna sahip model,
  • CQC : Close Quarters Combat (yakın sokak muharebe), yerleşim bölgelerinde kullanıma uygun, namlusu kısaltılmak suretiyle hareket kabiliyeti arttırılmış model,
  • SV : Sniper Variant uzun mesafe atış amaçlı keskin nişancılar için namlusu uzatılmış model.

FN SCAR’ın tasarımında FN FNC’den birçok özellik alınsa da, silahın bazı parçaları ve mekanizması, toz ve ince kumdan çok daha az etkilenen AK-47’den kopyalanmıştır. SCAR, her türlü aksesuar montajına uyumlu 4 adet (Üst, alt ve yanlar) Picatinny kızaklarına sahiptir. Silaha hareket kazandırabilmek için, polimerden üretilmiş dipçik yanlara doğru katlanabilir yapıdadır. SCAR’a EGLM model 40 mm bomba atar monte edilebilir. Bu bomba atarın özelliği, tetiğinin silahın kendi tetik korkuluğunun hemen altında yer alması sayesinde normal atış sırasında sadece parmak hareketi ile kullanılabilmesidir. EGLM bomba atar, hem sağ, hem de sol elini kullananlar tarafından rahatlıkla kullanılabildiği gibi, aydınlatma fişeği dahil farklı mühimmat çeşitlerinin atılmasını da sağlar.

 

fn scar

 

FN SCAR kullandığı ortak parçalar ile bir ülkenin envanterine girmiş, farklı kalibrelerde mühimmat kullanabilen ilk silahtır. Mekanizma takımı, alt gövde, geri getirme yayı ve namluyu uygun parçalar ile değiştirerek SCAR H modeli 7.62×51’den 5.56×45 mühimmat kullanır hale getirilebilir.

2010 yılından itibaren Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır.

FN SCAR Atış Videosu

Teknik Özellikler

  • Ağırlık:3.5 kg (SCAR L), 3.86 kg (SCAR H)
  • Uzunluk: SCAR L: 850 mm, SCAR H: 997 mm
  • Namlu uzunluğu: SCAR L: 253mm, 351mm ve 457mm; SCAR H: 330mm, 400mm ve 500mm (varyasyonlarına göre değişmektedir)
  • Mühimmat: SCAR L= 5.56 NATO/ SCAR H= 7.62 NATO
  • Kalibre: SCAR L= 5.56mm. / SCAR H= 7.62mm.
  • Atış hızı : 600 mermi/dk
  • Etkili menzil: 800 m (Fn Scar-h)

 

fn scar

 

–Diğer Savunma Sanayii Ürünlerini İncelemek İçin BURAYA Tıklayınız.

–FN Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız.

–Savunma Sanayii Dergilik Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!