Jandarma Uzman Erbaş Alımında Sıkça Sorulan Sorular !

19 yorum
8.473
Jandarma Uzman Erbaş Alımında Sıkça Sorulan Sorular !

Değerli arkadaşlar 19 Mart 2019’da başlayacak olan Jandarma Uzman Erbaş alımlarıyla ilgili aklınıza takılabilecek sorular ve cevaplarını sizler için hazırladık. Hatırlatırız ki bu bilgiler Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan kılavuzdan faydalanılarak hazırlanmıştır ve başvuru yapacak olan adayların mutlaka başvuru kılavuzunu baştan sona tekrar tekrar okuması ve ondan sonra başvurması gerekmektedir, 2019 yılı jandarma uzman erbaş alımı başvuru kılavuzuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden en çok aranan sorulardan birisi de 2019 yılı uzman erbaş alımları nasıl yapılacak ya da jandarma asayiş alımı ne zaman yapılacak gibi sorulardan oluşmaktadır. Ya da 2019 yılı ilkokul ve ortaokul mezunu jandarma uzman erbaş alımı ne zaman yapılacak diye sorular sorulmaktadır. Bu yıl yapılır mı bilemiyoruz fakat yakında tekrar bir jandarma ilanıyla daha karşılaşacağız diye tahmin ediyoruz. Şimdi 2019 yılı birinci dönem jandarma uzman erbaş alımıyla alakalı sıkça sorulan sorular kısmına geçelim ;

2019 Yılı Jandarma Uzman Erbaş Başvuruları Ne Zaman Başlayacak ve Sona Erecek ?

Başvurular 19 Mart 2019 yılında başlayacak ve 4 Nisan 2019 tarihine kadar devam edecektir.

Ortaokul ve İlkokul Mezunları Başvuru Yapabilir Mi ?

Hayır bu alımda lise mezuniyeti şartı aranmaktadır, yani ortaokul ve ilkokul mezunları başvuru yapamayacaktır !

Kpss Şartı Var Mı ?

Bu alımda hem kpss ile hem de kpss şartı olmadan alım yapılacak yani 20 bin kişi kpss şartı ile diğer 20 bin kişiyse kpss şartı olmadan sınavlara çağrılacaktır.

Askerlik Şartı Aranıyor Mu ?

Hayır bu alımda askerlik şartı aranmamaktadır, askerlik yapanlar, yapmayanlar veya şuan askerlik hizmetini yerine getirenler başvuru yapabilecektir. Ek olarak askerliğini yapmış olanlar 4 nisan 2014 tarihi ve sonrasında terhis olması ve 27 yaşını bitirmemiş olması gerekmektedir.

Yaş Şartı Nedir ?

Önemli Bilgi : Değerli arkadaşlar Jandarma Genel Komutanlığı yaş şartından ötürü bir çok şikayet gidince yaş şartında bir değişikliğe gitti ve yaş şartı “04 Nisan 2000 (dahil) – 01 Ocak 1992 (dahil) tarihleri arasında doğanlar” olarak değiştirilmiştir adaylara önemle duyurulur !

Dövme Sorun Olur Mu ? Dövme Şartları Nelerdir ?

Yayınlanan kılavuzda şu şekilde bir madde bulunmaktadır yani dövme varsa dahi vücudun açık yerlerinde olmaması gerekmektedir ! “Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak.

Açık Lise Okuyorum Başvuru Yapabilir Miyim ?

Açık ve örgün okumuş olmanız farketmiyor yalnız başvuru tarihinde veya seçim aşamaları sınavlarına gidecek olduğunuzda lise mezuniyeti aranacaktır yani diplomanız istenecektir bilginiz olsun.

Başvurular Nereden ve Nasıl Yapılacaktır ?

Ön başvurular sadece https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresinden ” Personel / öğrenci alım başvuruları ve sonuçları” kısmından yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya Şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Asgari ve Azami Boy Şartı Nedir ?

Asgari boyunuz 164 cm, azami boyunuz ise 210 cm olması gerekmektedir, boy kilo tablosu hemen aşağıda yer almaktadır oradan boy ve kilo oranınızı kontrol edebilirsiniz !

Jandarma Uzman Erbaş Alımında Sıkça Sorulan Sorular ! 1 – Boy Kilo Tablosu

Nitelik Belgesi Nedir ?

Şuan askerlik hizmetini yerine getirenler için doldurulacak olan belgedir, bu belgeyi birlik komutanlığı dolduracaktır ve nitelik belgesi notunuzun en az 80 puan olması gerekmektedir, birlik komutanınızdan bilgi alabilirsiniz !

Nitelik belgesi örneği ;

Jandarma Uzman Erbaş Alımında Sıkça Sorulan Sorular ! 2 – Nitelik Belgesi

Fiziki Yeterlilik Sınavı Şartları ve Değerlendirme Esasları Nelerdir ?

Jandarma Uzman Erbaş Alımında Sıkça Sorulan Sorular ! 3 – Fiziki Yeterlilik Sınavı Tablosu

Muvafakat Yazısı Örneği Nedir ve Muvafakat Nedir ?

Muvafakat yazısı örneği askerliğini yapmamış olan adaylar için doldurulacak bir dilekçe de diyebiliriz, verdiğiniz bilgilerin doğruluğu ve kılavuzda belirtilen koşulları taşıdığınıza dair imzalayacağınız bir dilekçe. Askerlik hizmetini yerine getirmediniz ve beyan ettiğiniz dışında farklı bir durum ortaya çıktığı taktirde sorumluğun kendinize ait olduğunu bildiriyorsunuz yani jandarma genel komutanlığı verdiğiniz bilgilerden ve ilerde çıkacak problemlerden ötürü sorumlu tutulmayacaktır !

Jandarma Uzman Erbaş Alımında Sıkça Sorulan Sorular ! 4 – Muvafakatname Askerlik Yapmayanlar İçin

Spor Sınavı İçin Muvafakat Yazısı Örneği Nedir ?

Spor mülakatına girdiğinizde herhangi bir sağlık probleminizin olmadığını gösteren bir yazı örneğidir, yani spor esnasında başınıza bir şey geldiğinde sorumluluğun kendinize ait olduğunu bildirmiş oluyorsunuz .

Jandarma Uzman Erbaş Alımında Sıkça Sorulan Sorular ! 5 – Spor Muvafakatname

Başvuru Kılavuzunun Tamamını Okumak İçin Buraya Tıklayınız !

Değerli arkadaşlar yukarıda sıkça sorulan soruları sizler için derledik, farklı sorularınız için lütfen yorum bölümünü veya soru cevap kısmını kullanınız. Ayrıca aşağıda vermiş olduğumuz sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip ederseniz mutlu oluruz şimdiden sınavlara katılacak olan adaylara başarılar diliyoruz.

 


 

İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN

TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y

ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd

 

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Jandarma Uzman Erbaş Alımında Sıkça Sorulan Sorular ! (19 Yorum)

 1. SGK yaptıramadık dükkan açıp 1 yıl oto elektrik Bağ-Kur’lu gösterip yatıracam çünkü bu sigorta yüzünden bir çok kişi mağdur olmuş bilginiz varsa cevap verin

 2. Ben bir türlü başvuramadım egitim seviyesi kriterlerini karsilamiyorsunuz diyor ama ben lise mezunuyum , hic kpss’ye girmedim

 3. Kpssiz mülakata çağrılacak 20 bin kişi neye göre sıralandırılıp çağrılmaya hak kazanacak

  • Yaş kriterine göre çağıracaklar örneğin 1993 doğumlu başvuru yaptı diyelim, başvuru fazlaysa 1994 doğumlu olarak başvuran öncelikli çağırılacak.

  • Bilahare bildirileceği kılavuzda belirtilmiş, yoğunluğa, başvuru sonuçlarının açıklanmasına göre sınavlara çağrılma tarihi belirlenir diye düşünüyorum 1 ayı bulabilir.

 4. 2 yıllık önlisans bölümü okuyorum seneye okulum bitecek yeni yasaya göre astsubay olarak yapicaz ama bn askerde jandarma olarak kalmak istiyorum ne yapmalıyım

  • Askerlikte kalma diye birşey şu an için söz konusu değil ayrıca yeni askerlik sistemi yürürlükte olmadığı için peşinen konuşmak mantıklı değil.

 5. Kolumuz da dövme var da dirsek ön tarafta sildirme raporu götürsek sıkıntı olur mu

 6. Sol gözde hafif bulanıklık var saglik heyetinden elenirmiyiz? gözlük kabul edilir mi?
  Gözlük kullanmıyorum ama kabul ederlerse alirim

 7. Siteye girdim tüm bilgileri dildurdum.resimde koydum fakat siteye girisler cok zor ve sizin dediginiz basvuru ekrani yok..” Personel / öğrenci alım başvuruları ve sonuçları”
  Bilgileri tamamladim ama nereye basvurumuzu onaylatacagiz?

 8. Mülakata çağırdılar 15 Mayıs’ta Ankara’da olucam bir göz de 4 derece astigmat var komando olmaz uzman olur raporunu verirler mi öteki göz sağlam