Komando Olabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir ?

2 yorum
4.556
Komando Olabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir ?

Ülkemizde her yıl askeri personel alımı yapılmaktadır en çok ta komando alımları yapılıyor ki, komando olmak ayrı bir gurur olsa gerek bizler için. Komando olmak her gencin hayali olsa da maalesef ki herkes komando olamıyor. Operasyonel faaliyetlerin birçoğunu gerçekleştiren komando birlikleri ülkemizin göz bebekleri olmuştur ve olmaya devam ediyor. Özellikle Bolu Komando Tugayı, Kayseri Komando tugayı olmak üzere ülkemizin birçok yerinde komando birlikleri yer almaktadır. Bolu komando tugayı hem günümüzde hem de Kıbrıs Barış Harekatında üstün başarılara imza atmış başarılı bir birliktir. Hal böyle olunca asker olmak isteyen birçok aday özellikle komando branşını tercih etmektedir.

Komando Nedir ?

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özel olarak yetiştirilen, diğer birliklerden bağımsız olarak iş yapan ve baskın, sabotaj gibi özel görevleri başarıyla gerçekleştiren az sayıda askerden kurulu birliğe komando birliği denir. Komando birliğinde görev alan askerlerin her birine de komando denilmektedir. Komandolar özel eğitim almış askerlerdir. Karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde savaşabilmeleri amacıyla eğitilirler ve hem hava kuvvetleri hem deniz kuvvetleri hem kara kuvvetleri bünyesinde görev alırlar ve görevlerini başarıyla yaparlar. Komandolar ülke savunmasının yapılmasında en etkin güçtür.

Ülkemizde askerlik çağı gelen gençlerin en büyük hayallerinden biri de komando olabilmektir. Çünkü komando olmak komando olabilmek asker için ve askerin ailesi için gurur ve onur kaynağıdır.

Peki Komando Olmak İçin Şartlar Neler ?

Komando olabilmek için öncelikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı‘nda görev yapıyor olmanız gerekiyor zira komando birliklerinde komando olarak görev yapmak istiyorsanız önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı alımlarına başvurmanız gerekiyor. Komando branşında görev alan rütbeli personel Subay, Astsubay ve Uzman Çavuş ve Sözleşmeli Erler’dir tabi erbaş ve er’ler de komando birliklerinde görev yapıyor fakat erlerin operasyonel faaliyetlerde kullanılamadığı için pek bir fonksiyonu bulunmuyor, genellikle geri hizmette görev yapıyorlar.

Subay ve Astsubaylar komando birliklerinde görev yapabilmek için Komando İhtisas kursu almaktadırlar, uzman çavuşlar ve sözleşmeli erler ise komando temel kursu alarak komando birliklerinde görev yapabilmektedirler.

Komando olabilmek için öncelikle sağlık raporu önemlidir hastaneden alacağınız kati raporda Komando Olur ve Paraşütle Atlar ibaresinin bulunması gerekiyor. Ayrıca Boy kilo oranı, psikolojik sağlık ve fiziksel sağlığın elverişli olması gibi çeşitli şartlar vardır. Komando olmaya karar vermeden önce, çok zorlu bir eğitim süreci ile karşı karşıya olacağınızı unutmamanız gerekiyor. Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun cevabı için, en önemli şartlardan birisi psikolojik yeterliliktir diyebiliriz. Bu soruya verilebilecek cevaplardan diğeri de fiziksel olarak komando olmaya elverişli olmanız gerektiğidir.

Sadece fiziksel olarak komandoluğa hazır olmuş sayılmazsınız unutmamanız gerekiyor ki komando ihtisas ve komando temel kurslarında hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak zorlanıyorsunuz, tabi eğitimler de buna göre şekilleniyor. Eğitim yerlerine giden adaylardan yüzde 20’si eğitim aşamasında kursu bırakıyor psikolojik olarak etkilendikleri için tabi fiziksel olarak ta bu oran artıyor diyebiliriz. Örneğin hayatı idame eğitiminde aç ve susuz bırakılıyorsunuz, sigara içmek yasak hiçbirşey yiyip içmeden sadece sabrınız ölçülüyor. Her gün yapılan intikaller de fiziki olarak sizleri zorluyor tabiki örneğin Eğirdir Dağ ve Komando Okulu’ndayken her gün saat 5’te kalkıp Camili Yayla’ya gidenler bilir yaklaşık 10 kilometrelik yolu her gün çıkıp iniyorsunuz. Kursiyerler bu kursun sonunda bir tatbikata çıkartılıyor, uzun bir intikalin ardından gösteri tatbikat ekibi tarafından kaçırılabiliyorsunuz o yüzden iyi kamufle olmanız ve sürekli uyanık olmanız gerekiyor.

Özellikle Terörle mücadele hususunda ağırlıkla eğitimler veriliyor ki komando olan herkes operasyonel faaliyete katılacağından bu dersleri iyi dinlemeli ve uygulamaları iyi takip etmeleri gerekmektedir.

Siz’de bu seçkin ve özel birliklerde görev almak istiyorsanız öncelikle psikolojik durumunuzu ve fiziki yapınızın dayanıklılığını bilmelisiniz yani ben komando olacağım deyip sınavlara katılmayın tekrar hatırlatıyorum ki çok zorlu eğitimlerden geçiyorsunuz ona göre başvuru yapın, zaten başvurular açıldığında sizlere askeribilgiler.net olarak gerekli açıklamaları yaparak yönlendirmeye çalışıyoruz. Yukarıda anlattıklarımız sadece Piyade Komando olmak isteyen adaylar için geçerli bilgilerdir, ayrıca Jandarma Özel Harekat nasıl olunur gibi konulara da yakında değineceğiz bizleri takip etmeye devam edin…

Değerli arkadaşlar Komando Nasıl Olunur ? başlıklı yazımızı okudunuz, bundan bir önceki makalemizde Kara Kuvvetleri Komutanlığı Sınıf ve Rütbeleri‘ni inceledik dilerseniz siz de okuyabilirsiniz.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Komando Olabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir ? (2 Yorum)