Sözleşmeli Erbaş ve Erlerin Mesai Bitiminde Eve Gidebilmesi İçin Kanun Değişikliği Resmi Gazetede Yayınlandı !

0 62

Geçtiğimiz günlerde sözleşmeli er ve erbaşların artık eve gidebileceği müjdesini vermiştik, TBMM’de görüşülen maddelerde sözleşmeli er ve erbaşların mesai bitiminde eve gidebilmelerini sağlayan 15. madde TBMM’de onaylanmıştı ancak kanunlaşmamıştı. Bugün itibariyle resmi gazetede yayınlanan TSK Disiplin Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında artık sözleşmeli er ve erbaşlar mesai bitiminde işlerini aksatmayacak şekilde evlerine gidebilecekler.

TBMM’de Görüşülen Madde Neydi ?

MADDE 15 – 10/3/2011 tarihli ve 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununun 8 inci maddesinin sekizinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Ancak sözleşmeli erbaş ve erlere birliğin günlük faaliyet programı ile görevlerini ve emniyetini aksatmayacak şekilde hafta içi mesai sonrası ve hafta sonu görev yerlerinden ayrılmaları için izin verilir.”

 

Peki Sözleşmeli Er ve Erbaşlar Evlerine Nasıl Gidebilecekler ?

Genel Kurmay Başkanlığı tarafından belirlenecek garnizonlarda sözleşmeli er ve erbaşlar mesai bitiminde nöbet, emniyet ve günlük faaliyetleri aksatmayacak şekilde evlerine gidebilecekler fakat doğu ve güneydoğu garnizonlarında nasıl bir uygulama olacağı henüz belli değil. Yakında görev yaptığınız birliklere emir gelir, gelen emre göre düzenlemeler yapıldıktan sonra nasıl uygulama yapılacağı da belli olmuş olur.

 

Sözleşmeli Er ve Erbaş Başvurusu Nasıl Yapabilirim ?

Sözleşmeli er ve erbaşların eve gidebilmesinin onaylanmasından sonra birçok kişi sözleşmeli er olmak istiyor şuan Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına sözleşmeli er alımları devam ediyor başvuru yapmak ve başvuru şartlarını incelemek için buraya tıklayın lütfen.

 

Sözleşmeli Erbaş ve Erlerin Özlük Hakları Nelerdir ?

Sözleşmeli erbaş ve erler 6191 sayılı kanuna göre istihdam edilirler, bu kanunda özlük hakları ve diğer hakları belirtilmiştir. Sözleşmeli erbaş ve erlerin özlük hakları hususunda bilgi edinmek isteyenler buraya tıklayarak detaylıca anlattığımız özlük haklarını inceleyebilirler.

  • Sözleşmeli erbaş ve erlerin kıyafetleri, vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin kıyafetleri ile aynıdır. Farklı bir işaret veya amblem kullanılmaz.
  • Sözleşmeli erbaş ve erlerin sadece kendilerine MSB Akıllı Kartı verilir.
  • Sözleşmeli erbaş ve erler görev yaptıkları kadroya karşılık gelen silahlarını kullanırlar (Örneğin; piyade tüfeği, makineli tüfek, roketatar vb.).
  • Sözleşmeli erbaş ve erler vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erler gibi kışlada kalırlar. Sabah, öğle ve akşam yemekleri devlet tarafından karşılanır. Sözleşmeli erbaş ve erler kışlada kaldıklarından dolayı yatak ve yemek ücreti ödemezler. (Bu madde artık değiştirildi mesai bitiminde sözleşmeli er ve erbaşlar bazı garnizonlarda evlerine gidebilecekler)
  • Sözleşmeli erbaş ve erler, en az üç yıl görev yaptıktan sonra ilgili mevzuattaki şartları taşımaları ve yapılacak olan uzman erbaş alımlarına başvuru yapabilirler.
  • Sözleşmeli erbaş ve er olarak en az yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanlar, ilgili mevzuatlardaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına Millî Savunma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde atanırlar.
  • Sözleşme imzalayan sözleşmeli erbaş ve erlerin barışta her yıl 30 gün yıllık planlı izin hakkı vardır. Ayrıca, kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir. 15 günlük yıllık mazeret izni dışında sözleşmeli erbaş ve erlere; ana, baba, eş, çocuk ve kardeşlerinin ölümü halinde 10 gün, eşinin doğum yapması halinde 10 gün, yangın, deprem ve su baskını gibi olağanüstü bir mazeret dolayısıyla bir yıl içerisinde 30 güne kadar mazeret izni verilebilir. Bu mazeret izinleri yıllık izinden sayılmaz.
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli personelden hizmette bulundukları süre içinde vefat edenlerin eş, çocuk, anne ve babaları ile; malul olanların kendilerine sosyal ve ekonomik destek sağlamak, imkanlar ölçüsünde hukuki destek vermek ve/veya doğal afetler nedeniyle maddi ve manevi zarar görmeleri halinde maddi yardımda bulunarak mağduriyetleri hafifletmek ve dayanışma ruhunu tesis etmek amacıyla kurulan “TSK DAYANIŞMA VAKFI”na üye olmaları durumunda bu kurumca sağlanan imkanlardan sözleşmeli erler de istifade ederler.

 

Yukarıdaki maddelerden 4. madde 23 Temmuz 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanunla birlikte değiştirildi, buna göre artık sözleşmeli erbaş ve erler mesai bitiminde evlerine gidebilecekler haberimizin başında da belirttiğimiz gibi sözleşmeli erbaş ve erlere şimdiden hayırlı uğurlu olsun umarız daha sonra birçok özlük hakları hususunda adım atılır ve daha farklı haklar getirilir.

AYRICA SİZLERDEN BİR RİCAMIZ OLACAK LÜTFEN SONUNA KADAR OKUDUYSANIZ BURAYA TIKLAYARAK İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN !

 

DEĞERLİ MSÜ ADAYLARI, SÖZLEŞMELİ ER ADAYLARI, UZMAN ERBAŞ ADAYLARI VE ASTSUBAY ADAYLARI MÜLAKAT TÜYOLARI VE ONLİNE MÜLAKAT UYGULAMAMIZI İNDİREREK MÜLAKATLARDA NELER YAPIP YAPMAYACAĞINIZI ÖĞRENEBİLİR AYNI ZAMANDA ONLİNE TEST ORTAMINDA MÜLAKATLARA HAZIRLIK YAPABİLİRSİNİZ, ONLİNE ASKERİ MÜLAKAT UYGULAMAMIZI İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONU KULLANABİLİRSİNİZ !

 


 

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!