Sözleşmeli Er Nedir ? Sözleşmeli Er Nasıl Olunur ? Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir ?

yorumsuz
6.336
Sözleşmeli Er Nedir ? Sözleşmeli Er Nasıl Olunur ? Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir ?

Sözleşmeli erbaş ve er; vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin yapmış oldukları görevleri yerine getirmek için belirli bir ücret karşılığı 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre istihdam edilen, erbaş ve er kadrolarında görev yapan asker kişilere denir.

Sözleşmeli Er ve Erbaşlar Nasıl Çalışır ?

1. Sözleşmeli er adayları ön sözleşme yapılarak askerî eğitime alınırlar. Askeri eğitimi başarı ile tamamlayanlarla, yetkili komutanlıklarca dört yıldan fazla olmamak kaydıyla en az üç yıllık sözleşme yapılır. Müteakip sözleşmeler, bir yıldan az, üç yıldan fazla olmamak şartıyla azami yedi yıllık hizmet süresi sonuna kadar uzatılabilir. Sözleşmeli erbaş ve erler, sözleşme süreleri sona ermeden sözleşmelerini tek taraflı olarak fesih edemezler.

2. En az ilköğretim ve yurt dışındaki dengi okul mezunu olanlardan;

a. Askerlik hizmetine başlamadan sözleşmeli erliğe kabul edilenlerin sevkleri; ilgili mevzuat gereğince Millî Savunma Bakanlığı tarafından tehir edilir.

b. Askerlik yükümlülüğünü daha önce tamamlamamış olanların, askerlik yükümlülüklerine ilişkin olarak ilgili mevzuatta belirtilen şartlara uygun olarak, ön sözleşme imzalandığı tarihten itibaren ay olarak geçirdiği sürelerin üçte biri askerlik hizmetinden sayılacaktır.

3. Sözleşmeli erbaşlar, muvazzaflık hizmetinde olan emsal rütbedeki erbaşların üstü, emsal rütbedeki uzman erbaşların astıdır.

4. Sözleşmeli erlikte en az iki yılını tamamlayanlar, kadro görev yeri uygunsa liyakat durumu da dikkate alınarak yönetmelikte belirtilen esaslar dâhilinde sözleşmeli onbaşılığa; sözleşmeli onbaşılıkta en az iki yılını tamamlayanlar, kadro görev yeri uygunsa liyakat durumu da dikkate alınarak yönetmelikte belirtilen esaslar dâhilinde sözleşmeli çavuşluğa geçirilir.

Sözleşmeli Er ve Erbaşlar Hangi Kuvvetlerde Görev Yapabilir ?

Sözleşmeli erbaş ve erler Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri komutanlıkları bünyesine MSB tarafından alımı yapılmak suretiyle çalıştırılırlar, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığına henüz sözleşmeli er temini yapılmamaktadır. Sözleşmeli er olmak isteyen adayların MSB tarafından yayınlanacak olan Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına yapılacak olan alım ilanları takip etmeleri gerekmektedir.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Özlük Hakları Nelerdir ?

  • Sözleşmeli erbaş ve erlerin kıyafetleri, vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin kıyafetleri ile aynıdır. Farklı bir işaret veya amblem kullanılmaz.
  • Sözleşmeli erbaş ve erlerin sadece kendilerine MSB Akıllı Kartı verilir.
  • Sözleşmeli erbaş ve erler görev yaptıkları kadroya karşılık gelen silahlarını kullanırlar (Örneğin; piyade tüfeği, makineli tüfek, roketatar vb.).
  • Sözleşmeli erbaş ve erler vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erler gibi kışlada kalırlar. Sabah, öğle ve akşam yemekleri devlet tarafından karşılanır. Sözleşmeli erbaş ve erler kışlada kaldıklarından dolayı yatak ve yemek ücreti ödemezler. (ÖNEMLİ NOT ; BU MADDE 23 TEMMUZ 2020 TARİHİNDE RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN KANUNLA BİRLİKTE DEĞİŞTİRİLDİ, ARTIK SÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ERLER MESAİ BİTİMİNDE EVLERİNE GİDEBİLECEKLER !)
  • Sözleşmeli erbaş ve erler, en az üç yıl görev yaptıktan sonra ilgili mevzuattaki şartları taşımaları ve yapılacak olan uzman erbaş alımlarına başvuru yapabilirler, aşağıda bununla alakalı detaylı madde ekledik.
  • Sözleşmeli erbaş ve er olarak en az yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanlar, ilgili mevzuatlardaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına Millî Savunma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde atanırlar.
  • Sözleşme imzalayan sözleşmeli erbaş ve erlerin barışta her yıl 30 gün yıllık planlı izin hakkı vardır. Ayrıca, kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir. 15 günlük yıllık mazeret izni dışında sözleşmeli erbaş ve erlere; ana, baba, eş, çocuk ve kardeşlerinin ölümü halinde 10 gün, eşinin doğum yapması halinde 10 gün, yangın, deprem ve su baskını gibi olağanüstü bir mazeret dolayısıyla bir yıl içerisinde 30 güne kadar mazeret izni verilebilir. Bu mazeret izinleri yıllık izinden sayılmaz.
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli personelden hizmette bulundukları süre içinde vefat edenlerin eş, çocuk, anne ve babaları ile; malul olanların kendilerine sosyal ve ekonomik destek sağlamak, imkanlar ölçüsünde hukuki destek vermek ve/veya doğal afetler nedeniyle maddi ve manevi zarar görmeleri halinde maddi yardımda bulunarak mağduriyetleri hafifletmek ve dayanışma ruhunu tesis etmek amacıyla kurulan “TSK DAYANIŞMA VAKFI”na üye olmaları durumunda bu kurumca sağlanan imkanlardan sözleşmeli erler de istifade ederler.

Sözleşmeli Er Alımlarına Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

Sözleşmeli er temini kapsamında başvurular sadece her temin döneminde https://personeltemin.msb.gov.tr genel ağ (internet) adresinde yayımlanan çevrimiçi (online) başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. Bunun dışında (posta veya belgegeçer yoluyla CV, dilekçe vb.) başvurular kabul edilmemektedir.

Sözleşmeli Er Nedir ? Sözleşmeli Er Nasıl Olunur ? Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir ? 1 – Sözleşmeli Er Nedir

2020 Yılı Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar ?

Sözleşmeli er maaşları enflasyon farkı, operasyon ücretleri, batı ve doğu birlikleri, evlilik durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor bu nedenle net olarak bir rakam vermek doğru olmamaktadır, yaklaşık olarak 2020 yılı sözleşmeli er maaşları 3 bin 750 – 4 bin 500 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir bu rakam artabilir veya düşebilir bilginiz olsun.

Sözleşmeli Erler Tabanca Alabilir Mi ve Kimlik Kartları Var Mıdır ?

Sözleşmeli erlerin silahları kadro silahıdır yani birliğinde kendisine verilen silahtır. Sözleşmeli erlere şahsi tabanca verilmez ve tabanca taşıma hakları yoktur ve ruhsat alamazlar. Sözleşmeli erbaş ve erlerin sadece kendilerine TSK Akıllı Kartı verilecektir yani yakınlarına TSK akıllı kart verilmemektedir.

Sözleşmeli Er ve Erbaşlar Hangi Görevleri Yaparlar ?

Sözleşmeli erbaş ve erler; istihdam edildikleri kadro görevleri ile TSK İç Hizmet Kanununda erbaş ve erler için belirtilen tüm görevleri yapmakla yükümlüdürler.

Sözleşmeli Erbaş ve Erlerin 7 Yıl Sonunda Memurluğa Geçme Hakları Var Mıdır ?

Sözleşmeli erbaş ve er olarak en az yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanlar, ilgili mevzuatlarındaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanundaki usul ve esaslar çerçevesinde atanırlar. Konuyla ilgili hususlar 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunda belirtilmektedir.

Sözleşmeli Erbaş ve Erler Uzman Erbaşlığa yani Uzman Çavuşluğa Geçebilir Mi ?

Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, uzman erbaşlığa başvurabilirler. En az üç yıl görev yapmış olanlar, 29 yaşını geçmemiş olanlar müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir. Sözleşmeli çavuşlar, mezuniyet kriterlerini sağlamak şartıyla uzman erbaşlığa uzman çavuş rütbesiyle başlarlar.

2020 Yılında Sözleşmeli Er Alımları Ne Zaman Yapılır ?

2020 yılında yapılacak olan sözleşmeli er alımlarını sitemizden takip edebilirsiniz yakın bir zamanda Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine sözleşmeli er alımı yapılacak diye düşünüyoruz, sözleşmeli er alımları dahil uzman erbaş alımlarını, astsubay ve subay alımlarını da detaylıca inceleyip sitemizde paylaşıyoruz sizler de alımları kaçırmak istemiyorsanız sitemizi takip edin ayrıca aşağıda vermiş olduğumuz linklerden android uygulamalarımızı da indirebilirsiniz böylelikle alım olduğunda sizlere bildirim göndereceğiz.

Sözleşmeli Erler Astsubaylığa Geçebilir Mi ?

Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, astsubaylığa başvurabilirler. En az üç yıl görev yapmış olanlar müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde astsubaylığa nasbedilenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir.

Sözleşmeli erliğin ne demek olduğunu, sözleşmeli erlerin özlük haklarını ve sözleşmeli erlerin nasıl görev yaptığını sizler için açıklamaya çalıştık, MSB bünyesinde uzman erbaş olmak isteyenlerin öncelikle sözleşmeli er olması gerektiğini de unutmayınız zira geçtiğimiz günlerde MSB tarafından yapılan duyuruda dış kaynaktan uzman erbaş alımı yapılmayacağı, ihtiyaç durumunda istekli ve başarılı olan sözleşmeli erbaş ve erler arasından ihtiyacın karşılanacağı duyurusu yayınlandı. O yüzden 2020 yılında MSB bünyesine yapılacak olan sözleşmeli er alımlarını kaçırmamanızı öneriyoruz, elbette her mesleğin kendine göre zorluğu var fakat sözleşmeli erliğin ne olduğunu bilmeyenlerin başvuru yapmaması kendi leyhine olacaktır zira meslek hakkında bilgisi olmayanların çoğu daha eğitim aşamasındayken bırakmaktadır.

EĞİTİM ATAMALARI ve SÖZLEŞMELİ ER ALIMLARI HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYIN VE TELEGRAM KANALIMIZA KATILIN !

Sözleşmeli Er Nedir ? Sözleşmeli Er Nasıl Olunur ? Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir ? 2 – saglikuzmanlari 2%255B1%255D

 


 

SORULARINIZ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN İNSTAGRAM SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN !
 
Sözleşmeli Er Nedir ? Sözleşmeli Er Nasıl Olunur ? Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir ? 2 – saglikuzmanlari 2%255B1%255D

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2020

Konu hakkında yorumunuzu yazın