Sözleşmeli Erler Uzman Erbaşlığa Geçiş Yapabilecekler !

11 60

Değerli arkadaşlar bugün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından dış kaynaktan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına uzman erbaş temini yapılmayacağına dair açıklamalar geldi, yalnız şu husus dikkatlerden kaçmadı Akar, sözleşmeli erlerin özlük haklarının iyileştirileceğini ve azami miktarda uzman erbaşlığa geçirileceklerini de dile getirdi tüm haberi dikkatlice okuyunuz lütfen.

 

TÜM ASKERİ ALIMLARI TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN, TAKİP İÇİN BURAYA TIKLAYIN !

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Açıklamaları ;

Milli Savunma Bakanı Akar: 2016 yılından günümüze kadar icra edilen temin faaliyetleri neticesinden TSK’nın uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaklardan uzman erbaş temini yapılmayacaktır. Bu süreçte TSK kadroları için sözleşmeli erbaş ve er alımına devam edilecek olup, başarılı ve gerekli kriterleri sağlayan azami sayıdaki sözleşmeli erbaş ve erin statü geçişi kapsamında uzman erbaşlığa geçişi sağlanacaktır. Milli Savunma Bakanlığınca sözleşmeli erbaş ve erlerin daha iyi şartlarda istihdam edilebilmelerini sağlamak maksadıyla izin, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara da ara vermeksizin devam edilmektedir.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaklardan uzman erbaş temini yapılmayacağını bildirdi.

Akar, Mehmetçiğe destek açıklamasında bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Milli Savunma Bakanlığında bir araya geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın da katıldığı görüşmede konuşan Akar, ziyaretin kendileri için çok anlamlı olduğunu belirtti.

Bahar Kalkanı Harekatı’nın başarıyla devam ettiğini ifade eden Akar, bunun sadece askeri bir faaliyet olmadığını, harekatın çok önemli insani bir boyutunun da bulunduğunu söyledi.

Uzman Çavuşların Durumu

Uzman çavuşlarla ilgili bir soru üzerine de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şu yanıtı verdi:

“2016 yılından günümüze kadar icra edilen temin faaliyetleri neticesinden TSK’nın uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaklardan uzman erbaş temini yapılmayacaktır. Bu süreçte TSK kadroları için sözleşmeli erbaş ve er alımına devam edilecek olup, başarılı ve gerekli kriterleri sağlayan azami sayıdaki sözleşmeli erbaş ve erin statü geçişi kapsamında uzman erbaşlığa geçişi sağlanacaktır. Milli Savunma Bakanlığınca sözleşmeli erbaş ve erlerin daha iyi şartlarda istihdam edilebilmelerini sağlamak maksadıyla izin, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara da ara vermeksizin devam edilmektedir.”

Sözleşmeli Er Nasıl Olabilirim ve 2020 Sözleşmeli Er Alımları Ne Zaman ?

Bu yıl içersinde bir çok sözleşmeli er alımı yapılacak bu yüzden sözleşmeli er alımlarını takip etmenizi öneriyoruz, sitemizden tüm sözleşmeli er alımlarını takip edebilirsiniz 2020 yılı kara kuvvetleri sözleşmeli er alımları, 2020 yılı deniz kuvvetleri sözleşmeli er alımları ve 2020 yılı hava kuvvetleri sözleşmeli er alımları hem uygulamamız hem de askeribilgiler.net üzerinden yayınlanacaktır, bildirimleri açmayı ve aşağıdaki linklerden android uygulamamızı indirmeyi unutmayınız zira uygulamamızdan alımlar olduğunda anında bildirim alabilirsiniz.

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Başvuru Şartları Nelerdir ?

– Türk vatandaşı ve erkek olmak,

– En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak,

– Askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış olanlardan, müracaatın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 25 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1995 tarihinden sonra doğanlar), Askerlik hizmetine başlamamış veya askerlik hizmetini tamamlamamış olanlardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1995 tarihi ile 31 Aralık 2000 tarihleri arasında doğanlar),

– Askerî okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak,

– Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er olarak istihdam edilmemiş olmak,

– Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

– Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlarından birisine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi;

(a) Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere yemin, suç uydurma, cinsel saldırı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, fuhuş, gayri tabii mukarenet, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından,

(b) Firar, amir veya üste fiili taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat ve isyan suçlarından,

(c) 22 Mayıs 1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148’inci maddesinde belirtilen suçlardan birisinden mahkûm olmamak,

– Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak,

– Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı bulunmamak,

– Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak,

– Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarından Nitelik Belgesi (Ek-2) almış olmak,

– Boy ve kilo standartları tablosunda (Ek-3) belirtilen değerler içerisinde bulunmak (Sözleşmeli er adaylarında ağırlık üst sınırı tablodaki üst sınırdan 10 kg fazla olabilir.),

– Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde Sözleşmeli Erbaş ve Erler için belirtilen şartları taşımak,

– Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamaktır.

2020 Yılı Kara Kuvvetleri Sözleşmeli er alımları 8 martta sona erecek, Kara Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er alımına başvuru yapmak için lütfen buraya tıklayın !

 


 

 

11 Yorumlar
 1. Sivaslı diyor

  Bu kötü haber hayaller yine hüsran..

 2. Hasan diyor

  Tşk bünyesinde alım yok di mi?
  Jandarmada devam ediyor?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Jandarma Genel Komutanlığı İçişlerine bağlı olduğu için Milli Savunma Bakanlığından ayrıdır yani bu açıklama Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığını kapsamamaktadır.

 3. SAMİ Gökçen diyor

  Askerdeyken başvuru yapabiliriz demi uzman jandarmaya

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Merhaba uzman jandarma okulu kapandığı için uzman jandarma olamazsınız, Jandarma Uzman Çavuş alımlarından bahsediyorsanız da şu an alım yok eğer askerdeyken alım olursa başvuru yapabilirsiniz.

 4. Fail diyor

  2019/1 jandarma uzman çavuş başvurusunda bulunmuştum bildiğiniz üzere 4. Grup bekleniyor bende bekliyorum. Sorum şu 4. Grupta başvuru yapıp bekleyen adayların hepsi çağırılacak mı yoksa 5. Grup diye devam edecek mi ?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Tam olarak kaç adayın başvuru yapıp, kaç adayın şartlara uyduğunu ve kaç adayın beklediğini bilmediğimiz için veya 4. grupta kaç kişiyi çağıracaklarını bilmediğimiz için maalesef 5. grup olarak mı devam eder veya 4. grup son mu olur onu kestiremiyoruz. Beklemede kalın bilgilendirme yapacağız fakat net bilgi olmadan bilgilendirme yapmama taraftarıyız.

 5. Kadir diyor

  Askerdeyken 6+6 uzatıp uzman olarak kalabiliyormuyuz yoksa sözlesmeli er olarak 3 yıl görev yaptıktan sonra mi? Tessekurler.

 6. Gökhan diyor

  Şuan askerliğimi jandarma er olarak yapıyorum terhisime 2 ay kaldı askerliğimi 6 ay daha sözleşmeli olarak uzatacagım bu durum beni etkilermi yani askerliğimi bitene veya ben askerdeyken kara deni veya hava kuvvetleri uzman çavuş alımlarına başvuru bilirmiyim sözleşmeli er olmak zorunludur yoksa askerliğimi yapmış olmam yeterlimi

 7. Mustafa diyor

  Merhaba ortaokul mezunuyum sözleşmeli ere başvuru yapıp uzman erbaşlığa geçiş yapabilirmiyim yaşım 19

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Şartların uyuyorsa başvuru yapabilirsin ve uzman erbaşlığa geçiş yapabilirsin fakat şu an 3 yıl yapmadan geçiş yapamıyorsun ona göre özlük haklarını oku ve sonra başvuru yap.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!