TSK Disiplin Kanunu 15. Madde Onaylandı ! Sözleşmeli Erler Evlerine Gidebilecek !

0 165

Türkiye Büyük Millet Meclisin’de görüşülen TSK Disiplin Kanununun ve bazı Kanunlarda değişiklik yapan kanun teklifinin 15. maddesi kabul edildi, bundan böyle sözleşmeli erler mesai saatlerinden sonra evlerine gidebilecekler. Şuan madde onaylandı fakat kanunlaştıktan sonra yürürlüğe girecektir yani resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girer diye düşünüyoruz şimdiden sözleşmeli er kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun sizlerden ricamız aşağıda bulunan mülakat uygulamamızı indirmeniz lütfen desteklerinizi esirgemeyiniz.

Ayrıca sözleşmeli erlerin özlük haklarının daha da iyileştirilmesi bekleniyor zira MSB bünyesine artık dış kaynaktan uzman erbaş alımı yapılmayacak ve sözleşmeli erlerden ihtiyaç karşılanacak, hal böyle olunca moral ve motivasyonu yükseltmek adına yeni özlük hakları da gelecektir diye düşünüyoruz !

 

 

TSK Disiplin Kanunu 15. Madde Nedir ? Sözleşmeli Erler Evlerine Gidebilecek !

MADDE 15- Madde ile; sözleşmeli erbaş ve erlerin temininin teşvik edilmesi, sistemde azami süre kalmalarının sağlanması ve mevcut personelin görev motivasyonunun artırılması maksadıyla görevli oldukları birliğin günlük faaliyet programı ile görevlerini ve emniyetini aksatmayacak şekilde bu personele hafta içi mesai sonrası ve hafta sonu görev yerlerinden ayrılmalarına izin verilmesi amaçlanmaktadır.

 

Sözleşmeli Er Nasıl Olabilirim ?

Şuan aktif olarak sözleşmeli er alımları devam ediyor, Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz kuvvetleri komutanlığı bünyesinde sözleşmeli er olmak istiyorsanız ve sözleşmeli er başvurusu yapmak istiyorsanız lütfen buraya tıklayınız !

 

Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir ?

Sözleşmeli erbaş ve erlerin kıyafetleri, vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin kıyafetleri ile aynıdır. Farklı bir işaret veya amblem kullanılmaz.

Sözleşmeli erbaş ve erlere, vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlere verilen askeri kimlik kartının aynısı olan kimlik kartı verilir.

Sözleşmeli erbaş ve erler görev yaptıkları kadroya karşılık gelen silahlarını kullanırlar (Örneğin; piyade tüfeği, makineli tüfek, roketatar vb.).

Sözleşmeli erbaş ve erler vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erler gibi kışlada kalırlar. Sabah, öğle ve akşam yemekleri devlet tarafından karşılanır. Sözleşmeli erbaş ve erler kışlada kaldıklarından dolayı yatak ve yemek ücreti ödemezler.

Sözleşmeli erbaş ve erler, üç yıl görev yaptıktan sonra ilgili mevzuattaki şartları taşımaları kaydıyla uzman erbaşlık ve astsubaylığa geçiş yapabilirler.

Sözleşmeli erbaş ve er olarak en az yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanlar, ilgili mevzuatlardaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına Milli Savunma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde atanırlar.

Sözleşme imzalayan sözleşmeli erbaş ve erlerin barışta her yıl 30 gün yıllık planlı izin hakkı vardır. Ayrıca, kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere 15 güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir. 15 günlük yıllık mazeret izni dışında sözleşmeli erbaş ve erlere; ana, baba, eş, çocuk ve kardeşlerinin ölümü halinde 10 gün, eşinin doğum yapması halinde 10 gün, yangın, deprem ve su baskını gibi olağanüstü bir mazeret dolayısıyla bir yıl içerisinde 30 güne kadar mazeret izni verilebilir. Bu mazeret izinleri yıllık izinden sayılmaz.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli personelden hizmette bulundukları süre içinde vefat edenlerin eş, çocuk, anne ve babaları ile; malul olanların kendilerine sosyal ve ekonomik destek sağlamak, imkanlar ölçüsünde hukuki destek vermek ve/veya doğal afetler nedeniyle maddi ve manevi zarar görmeleri halinde maddi yardımda bulunarak mağduriyetleri hafifletmek ve dayanışma ruhunu tesis etmek amacıyla kurulan TSK Dayanışma Vakfı’na üye olmaları durumunda bu kurumca sağlanan imkanlardan sözleşmeli erler de istifade ederler.

 

AYRICA SİZLERDEN BİR RİCAMIZ OLACAK LÜTFEN SONUNA KADAR OKUDUYSANIZ BURAYA TIKLAYARAK İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN !

 

DEĞERLİ MSÜ ADAYLARI, SÖZLEŞMELİ ER ADAYLARI, UZMAN ERBAŞ ADAYLARI VE ASTSUBAY ADAYLARI MÜLAKAT TÜYOLARI VE ONLİNE MÜLAKAT UYGULAMAMIZI İNDİREREK MÜLAKATLARDA NELER YAPIP YAPMAYACAĞINIZI ÖĞRENEBİLİR AYNI ZAMANDA ONLİNE TEST ORTAMINDA MÜLAKATLARA HAZIRLIK YAPABİLİRSİNİZ, ONLİNE ASKERİ MÜLAKAT UYGULAMAMIZI İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONU KULLANABİLİRSİNİZ !

 


 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!