Uzman Çavuş Camiasına Kadro İçin 8 Maddelik Önerge Sunuldu !

0 40

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli unsurlarından olan uzman çavuşların sayıları her geçen gün artmaktadır. Vatan savunmasının sözleşmesinin olmayacağını belirten uzman çavuşlar, 3269 sayılı uzman erbaş kanunun değiştirilmesi, kadro sorununun çözülmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesini istiyor. Aylardır gündemden düşmeyen uzman çavuşlara kadronun verilmesi için sosyal medya, ulusal medya ve yerel medyada sürekli haklarını aramaya devam ediyor.

ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN !

Bu Sorunlar Ne Zaman Çözülecek ?

Bizler de burdan soruyoruz, bu sorunlar ne zaman çözülecek ? ayrıca şunu da unutmamak gerekiyor sürekli yeni personel alınıyor fakat özlük haklarının iyileştirilmesi hususunda herhangi bir çalışma yapılmaması sebebiyle birçok uzman çavuş görevinden istifa ediyor.  Bu istifaların önüne geçebilmek için biran önce özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda bir adım atılması gerekiyor ki personelin moral ve motivasyonu artsın.

Milli Savunma Bakanlığına Uzman Çavuşlara Kadro İçin Soru Önergesi Verildi !

Malatya milletvekili Veli AĞBABA tarafından Milli Savunma Bakanlığına soru önergesi verildi, metin aşağıdaki gibidir.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 
Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Huküsi AKAR tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli AĞBABA/ Malatya Milletvekili

TSK’nın en önemli unsurlarından, uzman çavuş ve jandarmaların sorunları her geçen gün artmaktadır. Vatan savunmasının sözleşmeli olmasının kabul edilemez olduğunu belirten uzman çavuşlar, 3269 sayılı uzman erbaş kanununun değiştirilmesi, kadro ve tayin sorununun çözülmesi taleplerini uzun yıllardır dile getirmektedir. Sorunları çözülmeyen uzman çavuşlardan her yıl binlercesi istifa yolunu seçmektedir.

Bu çerçeveden hareketle;
1.
 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nda erbaşların taleplerinin yer aldığı düzenlemelerin yapılması planlanmakta mıdır?

2. Uzman erbaşların tayin sistemi en çok eleştirilen konuların başında gelmektedir.Örneğin Bolu Komando Tugayı’nda görevli bir uzman çavuşun Güneydoğu’daki bir ile tayini çıktığında bu bölgenin doğu görevinde sayılmadığı doğru mudur? Mevcut tayin sisteminin uzman çavuşları mağdur etmesinden hareketle, yeni bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?

3.Uzman çavuşların kadroya geçirilmesi ile ilgili Bakanlığınız tarafından çalışma yapılmakta midir? Vatan savunmasında aktif rol alan uzman çavuşların her an işsiz kalma kaygısı ile çalışıyor olmaları nasıl değerlendirilmektedir?

4. Sağlık sebebiyle meslekten atılan çok sayıda uzman çavuş bulunmaktadır.Çeşitli rahatsızlıklarından dolayı 90 gün rapor hakkını dolduran bir uzman çavuşun sorgusuz sualsiz meslekten atılabildiği doğru mudur? Doğru ise uzman çavuşların hastalanma gibi çok insani bir durumda işsiz bırakılması ne kadar doğrudur? ilgili düzenlemenin değiştirilmesi düşünülmekte midir?

5. Orduevlerinin önünde nöbet tutan uzman çavuşun, orduevinden faydalanamaması gibi tablonun ortadan kaldırılması düşünülmekte midir?

6. Uzman çavuşlar arasında hiyerarşinin olmaması da ayrı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. 20 yıl görev yapmış bir uzman çavuşla, 1 yıllık uzman çavuşun aynı statüde olması doğru bir uygulama mıdır?

7. Uzman çavuşların atama yönergesi var mıdır? Var ise uzman çavuşlar tercih ettikleri yerlerin dışında neden görevlendirilmektedir?

8. 2002-2018 yılları arasında yıllara göre istifa eden uzman çavuş sayısı kaçtır?

Önerge için buraya TIKLAYINIZ !

 

 


 

[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!