Uzman Çavuşlar İçin Tabanca Hibe ve Devir İşlemleri Nasıl Yapılır ?

yorumsuz
8.146
Uzman Çavuşlar İçin Tabanca Hibe ve Devir İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Uzman çavuşların tabanca hibe ve devir işlemleri nedir ve nasıl yapılır gibi birçok soru hem sosyal medya üzerinden hem de mail yoluyla bizlere iletilmektedir. Bu sorunuza yanıt olarak silah hibe ve devir işlemlerinin nasıl yapıldığını makale olarak hazırladık. Peki tabanca hibe ve devir işlemleri nasıl yapılıyor, devir işlemleri için gereken belgeler nelerdir bunları merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri dikkatle okuyun lütfen.

Uzman Çavuş Tabanca Hibe ve Devir İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Uzman Çavuşlar bedeli karşılığında edindikleri tabancalarını hibe yoluyla tabanca bulundurması uygun görülen bir başka kişiye devredebilirler. Subay, astsubay ve uzman erbaşlar görevde yada emeklilik süreleri boyunca hibe yoluyla yalnızca 1 (bir) adet tabanca alabilirler. Tabanca devri noter onayı ile yapılır, ancak onayla beraber hibe edilecek şahısa hemen teslim edilmez. İlgili komutanlığın uygun görmesi halinde bir onay yazısı gönderir ve bu yazı ile birlikte devir işlemi 6 (altı) ay içerisinde yapılabilir. 6 ay geçilirse devir işlemi yapılamaz.

Askeri Personele Tabanca Devri Nasıl Olur Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Silahı devir alacak personelin dilekçesi, Askeri kimlik kartı ve nüfus cüzdan fotokopisi
  • Silahı devir edecek personelin dilekçesi, askeri kimlik kartı fotokopisi ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Talebin uygun görülmesi halinde, ilgili noterliğe hitaben düzenlenen devir müsaade yazısı devir alacak personelin bağlı bulunduğu Komutanlığına gönderilir. İlgili noterliğe hitaben düzenlenen yazının geçerlilik süresi tanzim tarihinden itibaren 6 (altı) aydır. Bu süre içerisinde devir işleminin yapılmaması durumunda devir işlemi iptal edilir.
  • Silahı devir alan personel tarafından; noterden alınacak belgenin asıl nüshası, şahsi silah envanterine işlenmek üzere, üst yazı ile ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığına gönderilerek, işlem tamamlanır.

Uzman Çavuş Tabancasını Hibe Edebilir mi?

Uzman çavuş yukarıda belirttiğimiz şartlar dahilinde tabancasını hibe edebilir.

Tabanca Hibe Dilekçesini Nereden Temin Edebilirim ?

Hibe dilekçesini personel biriminden temin edebilirsiniz ayrıca buraya tıklayarak silah hibe işlemleri dosyasını indirip okuyabilirsiniz her şey burada yazıyor . . .

Uzman Çavuş Silahını Para Karşılığı Satabilir mi?

Kesinlikle satamaz, silah ticaretine gireceği için yasal değildir.

6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar hakkında Kanuna ulaşmak için burayatıklayınız.

Soru görüş ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın