Uzman Çavuşlar Ne İstiyor ?

0 36

Yıllardır hem güneydoğu, hem sınırötesi hem de batı birliklerinde büyük bir özveriyle görevini ifa eden, tüm operasyonlara katılım sağlayan Uzman çavuşlar ne istiyor diye pek kimse sormuyor fakat biz sizler için bu sorunun cevabını peşin peşin verelim. Aşağıda toplamda 16 maddelik bir liste yayınlıyoruz fakat şöyle de bir düşüncemiz var bu yiğitlere ne versek azdır, zira şehitlerimiz bu hakları alamadan gittiler bari hayattayken, görevdeyken bu haklara sahip olsunlar diye bizlerin çabası inşallah bu saydığımız maddeler hükümetimiz tarafından ciddiye alınır da bu yiğitlerimizin mağduriyeti en kısa zamanda giderilir. Uzmanlar federasyonu başkanı Ali TİLKİCİ ve ekibi soluksuz olarak aşağıda sıraladığımız isteklerin gerçekleşebilmesi için mecliste çalışmalarına devam ediyor kendilerine burdan teşekkürlerimizi sunuyoruz, çalışmalarınızda başarılar dileriz inşallah bu hakları sizlerin sayesinde alacağız.

Peki Uzman Çavuşların İstekleri Neler ?

1- Uzman çavuşlar sözleşme ile görev yaptıklarından dolayı, herhangi bir kanun veya yönetmeliğe dayanmadan sözleşmeleri fesih edilebiliyor, bu nedenle uzman çavuşlar mesleki güvence istiyor yani kadro istiyor.

2- Doğu tayin sürelerinin uzun olması sebebiyle, 25 yıl görev yapan bir uzman çavuş meslek hayatının 20 yılını ev götürülemez garnizonlarda ve üs bölgelerinde ailelerinden yoksun bir şekilde görev yapıyor. Anayasamızın aile bütünlüğünü koruma maddesine istinaden doğu görev sürelerinin düşürülmesini istiyoruz.

3- Görevi müddetince Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan uzman çavuşlar, subay ve astsubaylar gibi Türk Silahlı Kuvvetlerinden değil, Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olmaktadır. Uzman çavuşlar emeklilik yaş hadlerinin belirlenmesini istiyor.

4- 20 – 25 yıl görevini başarıyla yapan, görev şartını doldurmuş ama yaş şartını dolduramadığı için birkaç ay sivil memurluk yapan veya açıkta bekleyen uzman çavuşlar için Türk Silahlı Kuvvetlerinden uzman çavuş olarak emekli edilmelerini ve uzman çavuş özlük haklarının verilmesini istiyoruz.

5- Görev yaparken almış olduğumuz kıdem işaretleri rütbeden sayılmamaktadır, kıdem işaretlerinin rütbe olarak verilmesini istiyoruz, rütbe yetki ve sorumluluklarının belirlenmesini istiyoruz.

6- Tazminat oranlarındaki adaletsizlik bulunmaktadır, üçüncü doğu tazminatı, Kıbrıs ada tazminatı rütbeye göre düzenlenmiştir. Aynı şart ve ortamlarda görev yapan bizler tazminatların neden rütbeye göre düzenlediğini anlamakta sıkıntı çekiyoruz. Tazminatlardaki adaletsizliğin düzeltilmesini istiyoruz.

7- En zor şartlarda görev yapan uzman çavuşların bir yıl içerisinde 90 gün hava değişimi aldığında sözleşmesi fesih edilmektedir. Sağlık şartların subay ve astsubaylardaki gibi düzeltilmesini istiyoruz.

8- Orduevi ve kamplara alınmayan uzman çavuşlar ordu mensubu değilmidir ki halen orduevleri ve kamplardan yararlanamıyor ? Orduevi ve kamplardan ordu mensubu olduğumuz için faydalanmak istiyoruz.

9- Türk Silahlı Kuvvetlerinde sayısı en fazla olan, buna karşın lojman yüzdeleri en az olan (%2.5) özellikle doğuda, kışlalarda ve emniyetsiz ortamlarda oturmak zorunda olup, evinden işine gitmek için haince kurulabilecek pusuları aşmak zorunda kalan bir camiayız. LOJMAN YÜZDELERİNİN ARTIRILMASINI İSTİYORUZ.

10- Profesyonelleşen bir orduda bizler içinde bir okul açılmasını ve daha profesyonel bir eğitim alarak mesleğimize başlamak, herkesin yaşına uygun kadroların belirlenmesini ve bu kadrolarda görev yapmayı istiyoruz.

11- Biz uzman çavuşların hiçbir yönerge ve yönetmeliği bulunmamaktadır, hal böyle olunca 3269 sayılı uzman erbaş kanununu üstler kendilerince yorumlayabilmekte, adalet ve eşitlikten uzak sonuçlar ortaya çıkmaktadır. 3269 sayılı uzman erbaş kanunun düzenlenmesini veya baştan yazılmasını istiyoruz. DAHA AÇIKLAYICI GÖREV YÖNETMELİKLERİNİN YAPILMASINI İSTİYORUZ.

12- Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan uzman çavuşlara erlerin işleri yaptırılmakta, yapmayanlara ise baskı uygulanmaktadır. Uzman çavuşların göreve alınma sebebi tuvalet, çevre, banyo ve koğuş temizliği değildir. Profesyonel bir ordunun mantığına bu durum uymamaktadır. MOBİNG VE BASKININ KALKMASINI İSTİYORUZ ! 

13- Almış olduğumuz ek gösterge 3000’dir bu ek göstergede astsubayın 6/5 oranında verilmektedir. Devlette hiçbir statü başka bir statünün almış olduğu ek göstergenin parçalanmış halini almazken, bu ayrımcılık sadece uzman çavuşlara yapılmaktadır. Uzman çavuşlara 3600 ek gösterge verilmesini istiyoruz.

14- Uzman çavuşlar yıllarca eğitim görmüş ve tecrübe kazanmasına rağmen bir üst statüye yani astsubaylığa alım oranı sadece yüzde 7’dir ve hiçbir tecrübesi olmayan sivil kaynaktan astsubaylığa alım daha fazla olmaktadır. Uzman çavuşluktan astsubaylığa  geçiş yüzdesinin yüzde 50 olmasını istiyoruz.

15- Birliklerde ve üs bölgelerindeki yaşam alanlarının (Yemekhane, Gazino, Yatmayeri) eşit olmasını istiyoruz.

16- 97.000 çalışanı ve 100 bin emeklisi ile beraber yaklaşık 200 bin kişilik uzman çavuş camiasının özlük haklarının iyileştirilmesini ve mesleki güvencesi olan bir statüye kavuşturulmasını istiyoruz . . .

Aslında şöyle okuduğunuzda fazla bir isteğimiz yok sizlerden ricamız bu yazıyı heryerde paylaşalım ve gündem oluşturmaya çalışalım, ayrıca Uzmanlar Federasyonuna desteklerinizi de esirgemeyiniz lütfen, camia için sürekli mecliste görüşmeler yapılmakta ve uzman çavuş camiası tanıtılmaktadır zaten gündem oluşturmanın en güzel olanı Ankara’da birebir görüşmelerdir mecliste sesimizin duyurulması bizler için faydalı olacaktır umuyoruz ki bu haklar verilir ve camia mesleki güvenceye kavuşur . . .


[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!