Uzman Çavuşluktan Ayrılanlar Tekrar TSK veya Jandarma’ya Girebilir Mi ?

4 1.583

Değerli arkadaşlar uzman çavuş olarak göreve başlayıp daha sonra ayrılan arkadaşlar genelde bu soruyu yöneltiyor, ben TSK’dan ayrıldım Jandarma’ya başvuru yapabilirmiyim ya da Jandarma’dan ayrıldım TSK yani MSB alımlarına başvuru yapabilirmiyim diye bu sorunuzu detaylıca cevaplamaya çalışacağız lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyunuz.

TSK’dan Uzman Çavuş Olarak Kendi İsteğimle İstifa Ettim Jandarma’ya Başvuru Yapabilir miyim ?

Kara, Hava veya Deniz Kuvvetlerinde uzman çavuş olarak görev yapıyorsunuz diyelim sözleşmenizin bitimine müteakip görevinizden kendi isteğinizle ayrıldınız veya sağlık sebeplerinden ötürü ilişiğiniz kesildi bunun sonucunda Jandarma veya Sahil Güvenlik uzman erbaş alımlarına başvurabilir miyim diye bir çok soru geldi ve bunun sonucunda da sizlere bu makaleyi hazırladık. 2019 Yılı birinci dönem uzman erbaş alımlarında yayınlanan başvuru kılavuzunda açıkça bu maddeye yer verilmiştir ;

ÖNEMLİ UYARI: HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN, SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEREK TSK, J.GN.K.LIĞI VE SAHİL GÜVENLİK K.LIĞI İLE İLİŞİĞİ KESİLEN UZMAN ERBAŞLAR TEKRAR UZMAN ERBAŞ OLARAK GÖREVLENDİRİLMEZLER.

Yani bu açıklamadan şunu anlamamız gerekiyor ki Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önceden uzman erbaş olarak görev yapıp sözleşme bitimine müteakip kendi isteğiyle bırakanlar, sağlık sebebiyle veya çeşitli nedenlerle sözleşmesi fesih edilenler tekrardan hiçbir kuvvet veya komutanlığın alımlarına başvuru yapamaz ve uzman erbaş olarak tekrar görevlendirilemezler.

 

Yalnız şu konuya dikkat etmek gerekiyor örneğin eğitime başladınız sonra kıt’aya atamanız çıktı ilk 6 aylık süreç intibak süreci olduğu için o süre içersinde bırakırsanız tekrar uzman erbaş olmak için başvuru yapabilirsiniz, zira bu sürenin sonunda devam eder ve 6 aydan sonra bırakırsanız tekrar TSK veya Jandarma bünyesinde askeri öğrenci, uzman erbaş olamazsınız !

 

Yukarıdaki madde sadece Jandarma uzman erbaş alımlarında değil Kara, Hava, Deniz ve Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımlarında yayınlanan bütün kılavuzlarda yer almaktadır çeşitli gruplarda başvuru yapılabileceğine dair bilgiler dolaştığı için buna bir açıklık getirebilmek adına bu makaleyi hazırladık umarım açıklayıcı olabilmiştir. TSK, Jandarma ve Sahil Güvenlik alımlarının tamamı belirli yönetmeliğe göre yapılmaktadır Jandarma’nın farklı bakanlığa bağlı olması bir şeyi değiştirmez zira Jandarma’daki uzman erbaşlar’da 3269 sayılı uzman erbaş kanununa tabi, Kara, Hava ve DEniz Kuvvetleri personeli de 3269 sayılı uzman erbaş kanunu ve yönetmeliğine tabi olarak görev yapmaktadırlar. Ayrıca 2020 uzman erbaş alımları hususunda da bir çok soru geldiği için aşağıda onların da detaylı bir açıklamasını yapacağız lütfen dikkatlice okuyunuz !

 

2020 Jandarma Uzman Erbaş Alımı Yapacak Mı ?

Henüz resmi kaynaklardan alımın yapılacağına dair bir duyuru veya duyum almadığımız için kesin olarak Jandarma bu yıl alım yapar diyemiyoruz fakat ihtiyaç doğrultusunda yıl sonuna doğru Jandarma Genel Komutanlığı yeni bir uzman erbaş alımı yapacaktır diye düşünüyoruz. Fakat şunu belirtmek gerekiyor ki 2019 yılında yapılan jandarma uzman erbaş alımında halen bekleyen adaylar var ve bu adaylar mülakata dahi girmedi hal böyleyken kısa vadede Jandarma alımları yapılır diyemiyoruz maalesef fakat Sahil Güvenlik Komutanlığı alımları devam edecektir yakında yeni bir ilan gelir, alımların tamamını takip etmek için lütfen aşağıda bulunan android uygulamalarımızı indiriniz.

2020 Yılında Milli Savunma Bakanlığı Uzman Erbaş Alımı Yapacak Mı ?

Bu konuya daha önce de bir açıklık getirdik fakat halen sorular gelmeye devam ediyor 2020 yılında Kara Kuvvetleri alım yapacak mı veya Deniz Kuvvetleri uzman erbaş alımı yapacak mı diye, değerli arkadaşlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından daha önce TSK bünyesine dış kaynaktan alım yapılmayacağı duyurusu yayınlanmıştı. Bunu kaçıran arkadaşlar halen alım yapılacak mı diye soruyor yani özetle önümüzdeki süreçte MSB uzman erbaş alımı yapmayacak aşağıdaki resmi duyuruda belirtilmiştir !

EĞİTİM ATAMALARI ve ALIMLAR HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYIN VE TELEGRAM KANALIMIZA KATILIN !

 


 

 

 


4 Yorumlar
 1. Aaaa diyor

  Eğitimin 3. Günü bıraktım tekrar başvurabiliyor muyum?

 2. Oğuzhan diyor

  Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, ğ. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay (yedek subay dahil), astsubay (yedek astsubay dahil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak (Başvuru yapan tüm adayların durumları diğer Kuvvet Komutanlıkları ile J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı tarafından sorgulatılmakta, bu durumda olmasına rağmen başvuru yapan adayların işlemleri hangi aşamada olursa olsun (atamaları yapılmış olsa dahi) iptal edilmektedir), Bu doğrumu

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Elbette doğru

 3. Mert diyor

  Eğitimde iken ilişkisi kesilen başka kuruma girme ihtimali varmı k.k. veya jandarma

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!