Uzman Erbaş Muayenesi Göz Dereceleri Nelerdir ? Göz Derecesi Kaç Olmalıdır

1 yorum
8.266
Uzman Erbaş Muayenesi Göz Dereceleri Nelerdir ? Göz Derecesi Kaç Olmalıdır

Değerli arkadaşlar aklınıza takılan bütün sorulara cevap vermeye çalışıyoruz, bugün en çok merak edilen konulardan birisi olan göz tanıları ve göz dereceleri nelerdir onları birlikte inceleyeceğiz. Uzman erbaş, sözleşmeli er ve diğer muayenelerde göz dereceleri ne olmalıdır, göz dereceleri nelerdir gibi sorularınız varsa bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabileceksiniz.

Uzman Erbaş Alımları İçin Göz Dereceleri En Fazla Kaç Olmalıdır Tanıları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımında spor ve sözlü mülakatı geçtikten sonra sağlık kontrolleri için tam teşekküllü devlet hastanelerine sevk etmekte olup burada uzman çavuş adayı ile ilgili her türlü sağlık kontrolleri yapılır. Uzman erbaş adaylarının en çok merak ettiği konu göz muayenesinde ortaya çıkan sorunlardır. Uzman erbaş adayı göz doktoruna görünmeden önce göz ölçüm cihazında diyoptri ve astigmatizm değerleri ölçülür. Göz dereceleri ölçüldükten sonra örnekteki gibi bir sonuç kağıdı elinize verilir bu sonuç kağıdı ile doktor kontrolüne girersiniz.

Uzman Erbaş Muayenesi Göz Dereceleri Nelerdir ? Göz Derecesi Kaç Olmalıdır 1 – uzman erbaş göz derecesi

Göz Doktoru Muayenesinde Neler Oluyor?

Uzman erbaş adayı göz ölçümünden aldığı sonuç ile göz doktoru muayenesine girerek sırasıyla önce renk körlüğü testinden geçer. Renk körlüğü testini başarıyla geçtiğinde projeksiyon yardımı ile yansıtılan harfleri okumaya başlar. Harfleri okuyabilen adaylar sağlam raporu alarak göz doktorundaki muayenelerini başarılı bir şekilde bitirirler.

Renk Körlüğü Uzman Erbaşlığa Engel Teşkil Eder Mi?

Uzman erbaş adaylarında aranan şartlardan biri ise renk körlüğü olup olmaması renk körlüğü kişide olması halinde maalesef yönetmenlik gereği uzman erbaş olamaz kararı alırlar. Renk körlüğü herhangi bir cerrahi müdahale ile düzeltilmediğinden Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık yönetmenliği gereği uzman erbaş, uzman çavuş ve uzman onbaşı olamazlar. Ayrıca renk körü olanlar msü, subay, astsubay veya sözleşmeli er de olamazlar bilginiz olsun !

Renk körlüğü testi videomuzu izleyerek, renk körlüğü testi yapabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz !

 

Göz Ölçüm Değerleri En Fazla Kaç Olmalıdır?

Uzman erbaş adayı göz muayenesinde başarılı olabilmesi için belli derecelere sahip olması gerekmektedir.

İki gözün ayrı ayrı 3 derecenin üzerinde olan miyop, hipermetrop ve iki gözü arasındaki kırılma kusuru 1 derecenin üzerinde olan astigmat elenme sebebidir, ayrıca adaylarda renk körlüğü, göz tembelliği olması, 1 veya iki gözde fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak göz yaşarması olması, göz kapaklarında şekil bozukluğu, kirpik olmaması, göz tiki, göz kapağının herhangi birinde hareket kısıtlılığı, çeşitli göz hastalıkları sonucu gözde şekil ve doku bozuklukları, göz içi kalıcı lensler elenme sebebidir ! Lazerle göz tedavisi yaptırmanınsa herhangi bir sakıncası yoktur.

Göz Ölçüm Tanı Kodları Nedir?

A7F1 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyopi ve hipermetropi için kullanılır.

A7F2 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyopi ve hipermetropi ve astigmatizmalar için kullanılır.

Bu tanılar sağlık kurulu muayene fişinize yazıldıktan sonra en önemli olan derecenizdir. Göz doktoru muayene sırasında kendisine ayrılan kısımda bu dereceleri yazmaktadır.

Değerli arkadaşlar uzman çavuş, subay, astsubay ve sözleşmeli er alımlarını takip etmek için lütfen aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızı ve android uygulamamızı indirin, alımlarda veya diğer duyurularda sizlere bildirim göndermekteyiz indirip oylarsanız seviniriz teşekkürler.

 


 

İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN

TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y

ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Uzman Erbaş Muayenesi Göz Dereceleri Nelerdir ? Göz Derecesi Kaç Olmalıdır (1 Yorum)

  1. Slm sağ göz 1.25 sol 1 derece astigmant var saglık kurulu devam dermi sözleşme yenileme için sınıfım muhabere