T-129 Atak Taarruz Helikopterin Özellikleri Nelerdir ?

yorumsuz
315
T-129 Atak Taarruz Helikopterin Özellikleri Nelerdir ?

Sahip olunan 8 adet UMTAŞ/OMTAŞ füzesi taşıyan podlarıyla zırhlı düşman unsurlarına karşın üstün ateş gücü sağlamaktadır.

T-129 Atak Taarruz Helikopterinin Özellikleri

En önemli hava taarruz unsurlarından biri T-129 Atak Taarruz- taktik keşif helikopteri olmaktadır. Atak helikopteri için üretici firma ile anlaşmak yapılması üzerine ağır taarruz helikopteri hazır alım yolunun tercih edilmesi gerekmektedir. Atak projesi yapılmadan hazır alım haline gidilseydi eğer hazır alımın devamlı bir masraf olduğu parça ve bakım onarım maliyetlerinin yüksek olduğu yerli sanayinin gelişmeyeceği ortada olmaktadır. Atak bazı önemli parçaları yerli üretim olmadığı eleştirilerinin askeri açıdan bir mantığı bulunmamaktadır. Dışarıdan hazır alım yapıldığı takdirde bunun çok masraflı olacağı aynı zamanda dışarıya satım yapılamayacağı da ortada olmaktadır. Bu durumda T-129 Atak Taarruz -Taktik keşif helikopteri yerli ürünler arasında yer almaktadır.

T-129 Atak Taaruz Temel Özellikleri

 • Yüksek performanslı iki adet LHEC CTS800-4A TURBO turbo şaft motoru ile teçhiz edilmektedir.
 • 20 km kadar mesafedeki hedefleri tespit, 10 km kadar mesafedeki hedefleri teşhis etmektedir.
 • Türk Kara Kuvvetleri içerisinde toplam 91 adet T129 Atak helikopteri bulunmaktadır.
 • İki pilotun da azami çevresel görüşe sahip olunan tandem isimli pilotların kokpit dizaynı ve tekerlekli ana iniş takımı bulunmaktadır.
 • Aynı zamanda T129 ATAK çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank füzesi 16 adet
 • CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava- Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro- optik sistemleri de bünyesinde yer almaktadır.

T-129 Atak Taarruz Helikopterinin Açıklaması

Türk savunma sanayi T-129 Atak Taarruz- Taktik keşif helikopteri yerli savunma sanayi hazır alım seçeneğini savunanların istedikleri seviyeyi almıştır. Hazır alım Türk askeri sanayi üretici firmanın izin verdiği ölçülerde bakım-onarım seviyesinde bir sanayiye sahip olacaktı. Türk askeri sanayi ağır taarruz helikopteri üretimi aşamasına gelmiştir. İlerleyen dönemlerde helikopter motorunun da üretiminin tamamıyla yerli ve milli imkanlarla yapılacağı rahatlıkla tahmin edilebilmektedir.

T-129 Atak Taarruz- Taktik Kaşif Helikopteri Nitelik Özellikleri

 • Motor: 2x LHTEC CTS800-4A
 • Motor Gücü: 2x 1361 shp (2×1014 kW)
 • Uzunluk: 13.64 m
 • Yükseklik: 3.96 m
 • Ana rotar çapı: 11.90 m

T-129 Atak Taarruz Fotoğrafları

T-129 Atak Taarruz Helikopterin Özellikleri Nelerdir ? 1 – atak 2 2 hex gallery T-129 Atak Taarruz Helikopterin Özellikleri Nelerdir ? 2 – atak 7 hex gallery T-129 Atak Taarruz Helikopterin Özellikleri Nelerdir ? 3 – atak 1 hex gallery


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın