20 ve 25mm Toplar Artık Yerli Ve Milli İmkanlarla Üretilecek

0 134

20 ve 25mm toplar artık yerli ve milli

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürürlüğe sokulan 20 milimetre toplar ve 25 milimetre kara taarruz topu geliştirilmesi için yurt dışından ihracat lisansına bağlı olarak tedarik edilen silah sistemleri artık yerli ve milli imkanlarla üretilecek.

20 milimetre Top Geliştirilmesi Projesi dahilinde 2 tane prototip sistem nitelik testine tabi tutulacak ve nitelikli sistemler üretilip, ilgili yerlere teslim edilecek. 2022 yılının sonunda başlanacak olup 2 ay sürecek olan testler kapsamında fiziksel ve işlevsel test, yüksek basınç, yüksek ve düşük sıcaklık, fonksiyonel atış, şok, titreşim vb. farklı alanlarda birçok testin yapılması planlanıyor.

Proje dahilinde , 20 milimetre döner namlulu ve taretli silah sistemi yerli ve milli imkanlarla tasarlanarak geliştirilecek olup milli ve yerlilik oranının en üst seviyeye çıkarılması bekleniyor. Dakikada yaklaşık olarak 750 adet atım hızına sahip olup ihtiyaca yönelik olarak eğitim, yüksek infilaklı yangın ve zırh delici mühimmat kullanılabilen 20 milimetrelik top sistemi, Atak helikopteri dahil olmak üzere kara, deniz ve hava platformlarında kullanılabiliyor.

Konu İle İlgili Tweet

T.C Cumhurbaşkanlı Savunma Sanayii Daire Başkanı İsmail Demir’in Twitter’da yaptığı paylaşım:

25 mm Kara Topu Geliştirilmesi Projesi dahilinde de 4 tane prototip sistem Ocak 2023 tarihinde başlanacak nitelik testlerine tabi tutulacak. Bu testler; muayene, lojistik desteklenebilirlik (taşıma kolaylığı), meyilli atış, kimyasal etkileşim, yağsız işlem gibi birçok testten geçerek 2 adet top, Temmuz 2023 tarihinde teslim edilecek.

Sistem, özel amaçlı taktik tekerlekli zırhlı araçlara, zırhlı muharebe araçlarına ve uzaktan komutalı silah sistemlerine uyarlanabilecek.

Zırhlı muharebe araçlarında (ZMA) ana silah olarak kullanılmakta olan zincir mekanizmalı sistem, kullanılan mühimmat türüne bağlı olarak 1500-2500 metre etkili menzile sahip olup ihtiyaca yönelik eğitim, sabotlu zırh delici, yüksek infilaklı yangın mühimmatları ve yarı zırh delici kullanabiliyor.

Taarruzi Toplar Yerli ve Milli

-Diğer Savunma Sanayii Ürünlerini İncelemek İçin BURAYA Tıklayınız.

–SSB Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız.

–Savunma Sanayii Dergilik Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!