Milli Muharip Uçak Mühendislik Merkezi Açılıyor!

0 6.771

Milli Muharip Uçak Mühendislik Merkezi AçılıyorMilli Muharip Uçak Mühendislik Merkezi Açılıyor! 1 – df4d3546e3c84d34aa30dee4e74f5c9f

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yönetiminde yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nin Mühendislik Merkezi’nin yanı sıra Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’de (TUSAŞ) yapımı tamamlanan bir dizi tesis için yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tören düzenlenecek.  Açılışı yapılacak Milli Muharip Uçak MMU Mühendislik Merkezi, 220 milyon lira yatırımla oluşturuldu. Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nin yönetileceği merkezde 2 bin 300 kişi çalışacak.


Üst Düzey güvenlikli çözüm ve teknolojilerle donanan merkezde, mühendisler dışarıya ihtiyaç duymadan yapılması gereken her şeyi bina içinde yapabilecek.
65 bin metrekare alanı olan Milli Muharip Uçak (MMU) Binası içinde spor merkezi, yemekhane ve otonom kütüphane gibi sosyal alanlar bulunmakta.


Milli Muharip Uçak Mühendislik Merkezi Açılıyor! 2 – f9860ca1c7f74bcaae8cb26b5e2bb9d6

Kompozit Üretim Binası ve yardımcı tesisler için 412 milyon liralık yatırımla Türkiye’nin en büyük kompozit tesisi yapıldı.

Türkiye’nin en büyük kompozit tesisi ve dünyanın 4’üncü büyük kompozit tesisi olcaktır.


Kompozit Üretim Binası, ana üretim, boyahane ve çeşitli yardımcı binalar olmak üzere 19 adet bloktan oluşmaktadır.

Dünyadaki hava yapısalları kompozit pazarının yüzde 2’sini karşılayacak kapasiteye sahip tesiste, 150 mühendis, 850 teknisyen çalışacak.


Milli Muharip Uçak Mühendislik Merkezi Açılıyor! 3 – 050a90c522384e818c69ae18d8e5ee01

Uzay Sistemleri Mühendislik (USM) Merkezi, 390 günde 31 milyon lira yatırımla bitirildi.

Uzay alanındaki tasarım faaliyetleri ve donanım üretimleri için kurulan merkezde açık ofisler, toplantı odaları, “class 10 bin” ve “class 100 bin” temiz odaları, yemekhane, donanım ve yazılım laboratuvarları ve konferans salonu gibi alanlar yer alıyor.

Sistem, yazılım ve donanım tasarım, üretim, entegrasyon ve test laboratuvarlarını içeren Uzay Sistemleri Mühendislik (USM) Merkezi’nde 718 personel görev yapacak.


Fabrika Seviyesi Komponent Bakım Onarım Kontrol Merkezi 53 milyon lira yatırımla inşa edildi ve 510 personel görev yapacak.

Fabrika Seviyesi Komponent Bakım Onarım Kontrol Merkezi’inde hava araçlarının işletiminde kullanılacak her türlü araç ve donanımın %100 milli olmasını sağlayacak, tasarım ve üretim süreçleri yürütülecek.


Milli Muharip Uçak Mühendislik Merkezi Açılıyor! 4 – 884e1e7f233d403f81648b3b016ab31c

Milliliği arttıracak ve dışa bağımlılığıen aza indirecek yerli ve milli imkanlar için mühendislik çalışmaları yürütülecek merkezde %100 yerli imkanlar oluşturulacak.


milli muharip uçak

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayii Bölgesi, savunma sanayisinde ilk ihtisas organize sanayi bölgesi olarak TUSAŞ’ın hemen yanında 730 hektarlık bölgede faaliyetlerini sürdürüyor.

HAB ile uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayinin desteklenmesine ek olarak yerli ve yabancı firmaların bir araya getirilerek yüksek katma değerli ürünler üretip ihracatın artırılması planlanıyor.

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayii Bölgesi’nde 2 kısımda yapımı planlanan ve tasarlanan altyapı çalışmalarının birinci kısmı %100 oranında tamamlandı. İkinci kısım altyapı işinde ise %90 oranında tamamlandı. Çalışmaların bu yılın ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

-Diğer Savunma Sanayii Ürünlerini İncelemek İçin BURAYA Tıklayınız.

–Savunma Sanayii Dergilik Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!