Yerli ve Milli ATMACA Füzesi Özellikleri Nelerdir ?

0 84

 

ATMACA FÜZESİ

ATMACA FÜZESİ İlk IDEF 2019 fuarında sergilenen atmaca ROKETSAN tarafından geliştirilmiş olan asgari 190+ km menzilli ilk milli gemisavar füzemizdir.

Üretim amacı Türk Deniz Kuvvetlerine kullanılan ABD menşeli adet fiyatı 1 milyon dolar olan HARPON füzeleri yerine yarı fiyatının altına yerli ve milli füze kullanılmasıdır. İlk etapta HAVELSAN tarafından üretilen MİLGEM deniz araçlarına sonrasında donanmadaki çoğu gemiye entegre edilecektir.

 

ATMACA FÜZESİNİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

ATMACA her hava koşuluna tamamen dayanıklıdır. Hedefin yapacağı atak ve savunmaya göre durumunu değiştirebiliyor ve gerekirse vuracağı hedefi güncelleyebiliyor, saldırıyı iptal edebiliyor. ATMACA füzesi de SOM füzesinde de kullanılan TR40 Turbo Jet motoru kullanılmaktadır. KTJ-3200 motorunun kullanımı için IDEF 2021’de gerekli adımlar atılmıştır.
Aynı anda birden fazla füzeyi koordine edip hedefte buluşturabiliyor. Füzelerin uçuş esnasında farklı yerlerden atılması durumunda ortak konuma gelebilmesi için Atmaca hızını değiştirebiliyor.
Veri bağı ile hedef güncelleme, Saldırı iptali ve fırlatış sonrası hedef değiştirebiliyor.
Yapılan 20 atışta füzenin 220+ km mesafe ve 250 km mesafeden hedefleri vurduğu gözlemlenmiştir.
Bu atışların çoğu 5 metre irtifadan gerçekleşti. 3 metre irtifa ile yapılan testlerde mevcut.

ATMACA FÜZESİNİN TEST VİDEOSU

ATMACA FÜZESİ İÇİN BAZI DEĞERLİ PAYLAŞIMLAR

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı paylaşımda, “Mavi Vatanımızın çelik kılıcı Atmaca Gemisavar Füzemiz, bugün envantere girişi öncesi gerçekleştirilen son test atışında ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurmayı başardı. Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Donanmamıza hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

 

Baykar Savunma Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar yaptığı paylaşımda, “İzlerken tüylerim diken diken oldu… Bir mühendis olarak gurur duydum. Emeği geçen, ter döken, yüreğini koyan tüm ekibe tebrikler. Savunma sanayimizde ülkemizin bağımsızlığı için #MilliTeknolojiHamlesi vizyonuna destek olan ve liderlik eden tüm yöneticilerimize şükranla…” dedi

 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı paylaşımda “Atmaca füzemizin yeni test atışını başarıyla gerçekleştirdik. ATMACA seyir füzeleri Roketsan, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar ise Aselsan tarafından yerli olarak üretiliyor. ATMACA’lar MİLGEM’lere entegre edilerek denizdeki caydırıcılığımızı daha da arttıracak” dedi

ATMACA FÜZESİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Tasarlayan: ROKETSAN
  • Üreten: ROKETSAN
  • Ağırlık:800 Kilogram
  • Uzunluk:4.8 Metre
  • Kanat Uzunluğu:1,4 metre
  • Patlayıcı kapasitesi: 88 kilogram TNT değerinde patlatıcı
  • Maliyet: 500.000 doların oldukça altı

 

ATMACA FÜZESİNİN BAZI GÖRSELLERİ

Diğer Savunma Sanayii Ürünlerini İncelemek İçin [kirmizitext]BURAYA[/kirmizitext] Tıklayınız


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!