Bakayalar ve Yoklama Kaçakları Yurt Dışına Çıkabilir Mi ?

1 275

Sayıları milyonları bulan bakaya, asker kaçağı ve yoklama kaçaklarının net bir bilgiye sahip olmadığı hususu bugün birlikte inceleyeceğiz. Bakaya veya yoklama kaçağı olan asker adaylarının yurt dışına çıkmasında herhangi bir problem olur mu ? Bu sorunuzun cevabını en çok da eğitim amaçlı yüksek lisans veya doktora amaçlı yurt dışına çıkan öğrenciler tarafından merak konusu olmuştur. Hal böyle iken yurt dışında olan öğrenciler eğer yurda dönersem tekrar yurt dışına çıkamama endişesiyle Türkiye’ye giriş yapmaya çekinmektedirler.

Bakaya Olanlar Yurt Dışına Çıkabilir Mi ?

Değerli arkadaşlar bu hususta kafaların karışmasının nedeni 2010 öncesi dönem olmuştur, yani 2010 öncesindeki kanun maddesi kafanızı karıştırmasın. Zira 2010’dan sonra yeni bir düzenleme getirilmiştir bu kanun şöyle demektedir ;

23 Eylül 2010 yılında Anayasamızın “Yerleşme ve Seyahat Hürriyeti” başıklı 23.maddesinde yapılan değişiklikle işler değişti. Bu yasal düzenleme ile “vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilir” şeklinde açık bir hüküm konulmuştur.

Yani herhangi bir hakim kararı olmadan kesinlikle hiçbir kurum veya mercii sizin yurt dışına çıkmanıza engel olamaz. İsterseniz yıllarca asker kaçağı, yoklama kaçağı veya bakaya kaçağı olursanız olun hakim kararı olmadan kesinlikle yurt dışına çıkmanız engellenemez.

Böylelikle milyonlarca bakaya suçlusunun kafasındaki soru işaretini kaldırmış olduk, lütfen yukarda yazdığımız makaleyi paylaşınız. Yine aklınıza takılan soruları bizlere yorum bölümünden iletirseniz editörlerimiz sizlere gereken cevabı vermeye çalışacaktır.

Bir sonraki makalemiz olan Seferberlik görev emri nasıl öğrenilebilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneriyoruz teşekkürler.


1 yorum
  1. Uğur diyor

    Merhaba. Yoklama kaçağıyım fakat turistlik olarak avusturya ya seyahat etmek istiyorum. Davetye yolu ile gidiş dönüş uçak bileti aldığımda gbt kontrolünde pasaport memurları çıkışıma izin vermeme gibi durum ve hal , davranışta bulunabilirler Mi? Veyahut yoklama kaçağı olduğumdan 15 gün icinde askerlik şubesine gitmeme dair sıradan bir belge ile çıkışıma musade ediyorlar mi ? Havalimanında bu süreç nasıl işliyor yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!