Evci İzni Nedir ? Evci İznine Kimler Çıkabilir ?

0 334

Askerlik yaşına gelmiş her bireyin askere gidince merak ettiği ve kullanmak istediği izinlerden olan evci iznini ele almak istedik, öncelikle evci izni nedir ve evci iznine kimler çıkabilir gibi sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Evci izni diye bilinen uygulama askerliğini yapan bireyin belirlenmiş günler içerisinde kanunda belirtilen akrabalarıyla birlikte yatılı olarak kalabilmesi için verilen izin türüdür. Bu izni alabilmek için öncelikle vukuatsız bir asker olmanız gerekiyor ayrıca izin verilebilir ibaresini de unutmamak gerekiyor yani amirler izin vermediği takdirde evci iznine çıkamazsınız.

Evci İznini Almanın Şartları Nelerdir?

Bu izinden yararlanabilmek için ilk önce er ya da erbaş olmak gerekmekte. Bununla birlikte izni alabilmek için askerin acemiliğini bitirmiş olması gerekiyor. Acemiliğini tamamlamamış olanların bu izni almaları mümkün değildir. İzne çıkan kişinin kalacağı yerle ilgili olarak da bu yerin askeriye kayıtlarına kötü bir şekilde geçmemiş olması gerekmekte. Kalınacak yerler de sınırlandırılmış durumda. Buna göre evci iznine çıkan asker sadece anne, baba, eş, evli ya da boşanmış ağabey ve evli ya da boşanmış ablanın yanında kalabilir. Bu akrabaların dışında hala, teyze, dayı, amca gibi akrabalarda kalmak mümkün değildir. Bununla birlikte daha önce evlenmemiş erkek kardeş ya da evlenmemiş kız kardeşin yanında kalmak da yasaklanmıştır.

İzin konusunda özellikle dikkat edilen yerlerin başında terör bakımından tehlikeli olan yerler gelmekte. Bu yerlerde görev yapan askerler de ne olursa olsun güvenlikleri açısından evci iznine çıkamazlar. Askerlik görevi sırasında olumsuz tutum ve davranış sergileyen askerler de evci iznine çıkamazlar. Bunun kararını bağlı bulunduğu komutanlar verir.

Evci İznine Çıkmak İçin Gerekli Belgeler

Evci iznine çıkmak isteyen asker ilk olarak bağlı bulunduğu komutanlığa bir dilekçe ile başvuruda bulunur. Ancak bu dilekçenin askerin evci iznine çıktığında yanında kalacağı kişi tarafından yazılması gerekmekte. Dilekçenin içeriğinde askeri evci iznine çıkarmak istediğini yazıp, askerin konaklama yapacağı yerin açık adresini de ekleyip, bir de tarifini de yapmalıdır. Dilekçenin verilmesini takip eden 1-2 gün içerisinde cevap verilir. Olumlu cevap verildiği taktirde asker izne çıkacağı günü beklemeye başlar.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!