Memur ve Asker Alımlarında Güvenlik Soruşturması Kalktı Mı ?

0 96

Anayasa Mahkemesi tarafından, kamuya yapılacak memur alımlarında yapılan güvenlik soruşturması hakkında önemli bir karara imza atıldı. Peki bu alınan kararın ne gibi bir etkisi olacak veya memur alımların yapılan güvenlik soruşturması esnetilecek mi gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık.

Güvenlik soruşturması AYM kararı ile iptal edildi: Peki şimdi ne olacak?

Anayasa Mahkemesi bugün Resmi Gazete ‘de bir karar yayımladı. Yayımlanan kararda , kamuya personel alımında güvenlik soruşturması isteyen düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Söz konusu kararı okumak için Tıklayın !

Güvenlik soruşturması düzenlemesinin yürürlükten kaldırılması sonrası soruşturmaları devam eden adaylar ile memur adayları , bundan sonra ne olacağını araştırmalara başladı.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINDAN ELENENLERE YARGI YOLU AÇILIR

AYM, kamuya alımlarda güvenlik soruşturmasının yasaya aykırı olduğunu belirtti ve düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasına hükmetti. TBMM ‘den yeni bir düzenleme çıkmaz, yasa değişikliği, yönetmelik değişikliği olmazsa , güvenlik soruşturmasından elenenler  buna itiraz edebilecek.

ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPILACAK

Kamuya alımlarda daha önce uygulanmayan güvenlik soruşturması OHAL ‘de getirildi. Daha önce sadece arşiv araştırması yapılıyordu.

Güvenlik soruşturması, OHAL kapsamında yapılan düzenleme ile  657 sayılı Kanunun 48. maddesine eklenmişti.  Ancak, yapılan bu düzenlemede sonrasında, sadece mahkeme kararlarına dayalı bilgiler değil, istihbarat birimlerinin tuttuğu ve çoğu aile üyeleriyle ilgili olan sicil fişleri kayıtları da dikkate alınıp memur ataması yapılıyordu.

İLERLEYEN GÜNLERDE İLANLARDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK BEKLEYİP GÖRECEĞİZ..

AYM ‘nin verdiği bu karar sonrası bir yasa değişikliği yapılacak mı , güvenlik soruşturmaları kısalacak mı, güvenlik soruşturmaları yapılırken bir esneklik olacak mı yoksa güvenlik soruşturması 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ‘dan kaldırılacak mı bekleyip göreceğiz.

 

YARGITAY İLANINDA GÜVENLİK SORUŞTURMASI MADDESİ YOK SÖYLENTİSİ

AYM ‘nin bu kararı sonrası bugün yayımlanan yargıtay personel alımına bakan adaylar , şartlar kısmında sadece arşiv araştırması olumlu çıkması maddesini gördü ve düzenlemenin hemen yürürlüğe girdiğini zannetti.

Ancak Yargıtay her yıl yaptığı alımlarda sadece Arşiv araştırması istemektedir. Bu ilana özel bir durum değildir.

 

AYM KARARI NETİCESİNDE ARTIK GÜVENLİK SORUŞTURMASI ve/veya ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPILMAYACAK MI ?

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur: Anayasa Mahkemesinin bu kararı, güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmasının ve bunun memurluğa alınmada bir şart olarak düzenlenmesinin söz konusu olmayacağı anlamına gelmemektedirKararda, devlet memurluğuna alınmadan önce güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmasının bir şart olarak öngörülmesinin kanun koyucunun takdirinde olduğu vurgulanmıştır. İptal sebebi, sadece bu soruşturma ve araştırmanın kapsamının kanunla düzenlenmemiş olmasına dayanmaktadır. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi kararında belirtilen hususlar çerçevesinde, yeniden yapılacak bir kanuni düzenlemeyle, güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması kanunla yeniden düzenlenebilecektir. (memurlar.net’den alıntıdır)

PEKİ UZMAN ÇAVUŞ ALIMLARINDA GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPILACAK MI ?

Değerli arkadaşlar Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karara istinaden şu an için herhangi bir değişiklik yok yeni alımlara yönelik bir karar alınır mı ya da güvenlik soruşturmasında süreç biraz daha kısalır mı ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz. Biz güvenlik soruşturmasının uzman çavuşlara ve askeri personellere yönelik olarak yapılıp yapılmayacağı hususunda araştırmalarımızı ve takibimizi bilahare yapacağız. Son dakika gelişmeleri veya alımlarla ilgili bildirim almak isteyen adaylarımızın android uygulamamızı indirmesi önemlidir zira sizlere hem alımlarda, hem alım duyurularında, hem çağrı duyurularında anında bildirim göndererek haberdar olmanızı sağlamaya çalışıyoruz.

ALIMLARDAN, ÇAĞRI DUYURULARINDAN VE DİĞER HABERLERDEN BİLDİRİM ALMAK VE ANDROİD UYGULAMIZI İNDİRMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ !

 

ALIMLARLA ALAKALI CANLI YAYINLARI, MÜLAKATLARLA İLGİLİ SORULARI İNSTAGRAM SAYFAMIZDA PAYLAŞIYORUZ İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ !

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!