İyileştirmelerin Yapılması Koruculara Moral Oldu ! Peki Uzman Çavuşlar ?

2 15

Biliyorsunuz ki koruculara bir takım iyileştirmeler geldi, özlük hakları iyileştirilen korucular çok önemli haklara sahip oldu. Peki uzman çavuşlara bu haklar verilecek mi ya da uzman çavuşlara kadro verilecekmi bizler merak ediyoruz elbette sizler de merak ediyorsunuz buna eminiz. Haberin tamamını okuyalım lütfen ! ! !

Aşağıdaki Haber PES24.COM’dan alıntı yapılarak düzenlenmiştir !

Jandarma ve polisle omuz omuza çok zor şartlarda terörle mücadelede yoğun çaba gösteren 55 bin güvenli korucusunun son 5 yılda özlük haklarında yapılan düzenlemelerle iyileştirme gerçekleştirildi.

Bu kapsamda emeklilik yaşı bir defaya mahsus olmak üzere 45’e indirildi, 18 bin 482 korucu emekli edildi. Onların yerine şartları uygun olan kardeşi veya çocuğu, korucu olarak alındı.

Görev parası, harcırah, ödül, operasyon tazminat ile uzman erbaşlığa geçiş ve harçsız silah taşıma hakkına kavuşturulan koruculardan şehit olanların çocuğu veya kardeşlerinden ikisine istihdam imkanı verildi ve şehit çocuğundan bir kişi askerlikten muaf tutuldu.

Geçen yıl yapılan düzenlemeyle güvenlik korucularının primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmaya başlanan korucular, 4-A kapsamında sigortalı sayıldı. Bu düzenlemeyle bakanlık korucular için ortalama yıllık 401 milyon lira sigorta bedeli ödeyecek. Daha önce yeşil kartlı oldukları için sadece devlete ait sağlık kuruluşlarından faydalanabilen korucular sigorta kapsamına dahil edildikleri için artık özel hastanelerde de tedavi olabiliyor.

Yaş ortalaması düşürüldü

Güvenlik korucularının yaşlarının aşağıya çekilmesi kapsamında 18 bin 482 güvenlik korucusu emekli edildi, 21 bin 334 yeni güvenlik korucusu alımıyla da yaş ortalaması 44’ten 32’ye düşürüldü. Emekli olan güvenlik korucularının çocukları ve kardeşleri güvenlik korucusu olarak istihdam edildi. Yapılan düzenlemeyle korucuların isimleri güvenlik korucusu olarak değiştirildi. Güvenlik korucularının iller arasında görevlendirilmeleri sağlanırken giyim, kuşam ve teçhizatları Jandarma Genel Komutanlığınca güvenlik kuvvetlerinin standartlarında tedarik edilmeye başlandı.

Yapılan iyileştirmelerle katıldıkları her operasyon için günlük 24 lira operasyon tazminatı verilen korucuların bir ay boyunca operasyonda bulunmaları halinde 720 lira tazminat alabiliyor. Ayrıca geçen yıl yapılan iyileştirmeyle güvenlik korucularının harcırah ve tazminatları (38 TL+24TL = 62 TL günlük) birlikte alabilmelerine imkanı sağlandı. Emsallerine göre görevlerinde başarılı olan güvenlik korucularına yılda bir defa aylık ücretlerinin 2 katına kadar ödül ilk defa geçen yıl verildi.

Düzenlemeyle korucuların isimleri güvenlik korucusu olarak değiştirildi. Güvenlik korucularının iller arasında görevlendirilmeleri sağlanırken, giyim ve teçhizatları Jandarma Genel Komutanlığınca güvenlik kuvvetlerinin standartlarında tedarik edilmeye başlandı.

Bin 500 tim komutanına cep telefonu

İçişleri Bakanlığınca güvenlik korucularına aidiyet duygusu kazandırmak için yüksek güvenlik içeren teknoloji ile donatılmış “Yeni Kimlik Kartları” basımı dağıtıldı. Ayrıca operasyonların etkinliğinin artırılması, aktif ve güvenli haberleşme sisteminin sağlanabilmesi maksadıyla “Güvenlik Korucusu Haberleşme Sistemi Projesi” tamamlanarak bin 500 cep telefonu tim komutanlarına dağıtıldı. Yaş ve hizmet sürelerini tamamlayarak ya da istifa ile ayrılan güvenlik korucularına ve gönüllü güvenlik korucularına tekrar görev alma imkanı tanındı.

Daha önce 22 ilde güvenlik korucusu istihdam edilebilirken, Erzurum, Erzincan, Hatay ve Osmaniye’nin eklenmesiyle bu sayı 26’ya çıkarıldı. Operasyonlarda görevlendirilecek güvenlik korucuları İzmir Foça’da profesyonel eğitim almaya başladı. Güvenlik korucularına kendi bölgelerinde uzman erbaş olarak görev yapabilme hakkı verildi.

2013 yılında yaklaşık 900 lira olan aylık ücretleri kademeli olarak artırılarak bin 570 liraya çıkarılan koruculara en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 135 lira zam yapılacak.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Soylu: “Şu ana kadar 1750 korucuyu uzman çavuş yaptık, bu sayıyı 5 bine çıkaracağız.” dedi. 

Şimdi soruyoruz, uzman çavuşların özlük hakları ne zaman iyileştirilecek ya da kadro ne zaman verilecek. Günlerdir ardı arkası kesilmeyen şehit haberleriyle yıkılıyoruz ve görüyoruz ki çoğu uzman çavuşlardan oluşuyor, maksadımız personel ayrımı değil ya da şehit ayrımı değil kesinlikle yanlış anlaşılmasın lütfen. Milliyetçi Hareket Partisi, İyi Parti, Cumhuriyet Halk Partisi seçim beyannamelerinde uzman çavuşları dahil ederken neden hükümet uzman çavuşları görmezden geliyor ?

Polislere, İmamlara ve Öğretmenlere verilmiş olan 3600 ek gösterge bile kahraman uzman çavuşlara verilmedi nedendir merak ediyoruz fakat cevabını bir türlü bulamadık gitti maalesef. Twitter’dan olsun veya diğer sosyal medyalar üzerinden seslerini duyurmaya çalışan uzman çavuşların hakkı değil mi 3600 ek gösterge, ya da hakkı değilmidir kadronun verilmesi ? diye düşünmeden edemiyor insan.

Ancak sadece sormakla ve düşünmekle kalabiliyoruz maalesef, bizler askeribilgiler.net olarak daima uzman çavuşların, sözleşmeli erlerin haklarını savunmaya devam edeceğiz elimizden şuan için bu gelse dahi desteğimizi sürdüreceğiz en azından bunu yapabildik diyebilmek bile sizlere moral verecek bunun bilincindeyiz, sizlerinde destekleriyle sesimizi daha gür çıkaracağımızı düşünüyoruz.

Lütfen bu haberi elimizden geldiğince whatsapp, facebook, twitter ve instagram hesaplarınızda paylaşın eminim ki heryerde görülen haber değer kazanacaktır düşüncesindeyiz unutmayın kahramanlar sizler bu vatanın unutulmayan efsanelerine imza atmış neferlersiniz ! unutmayın ki bizler sizlerleyiz, sizlerin arkasındayız şimdilik hoşcakalın yazılarımıza devam edeceğiz ! ! !

Bir önceki makalemiz olan Uzman Erbaş Başvurularında Sıkça Sorulan Sorular ? başlıklı konuyu inceledik dilerseniz sizlerde inceleyebilirsiniz teşekkürler.

 


2 Yorumlar
  1. Cafer yalçın diyor

    Peki sözleşmeli erler nolucak herşey çok güzel ancak 4 yıldır bu vatana hizmet ediyoruz 4. Yılda uzman çavuş olacaksınız dediler gittiğimiz kapıdan geri döndürüldük hava kuvvetleri dışardan alım yaptı üstelik askerlik şartı aramaksızın açığını kapattı kara kuvvetleri biz kendi söz erlerimizi uzman yapıyoruz diyorlar ne ev var ne maaşlarda iyileştirme ne lojman hakkı nede vardiya o kadar arkadaşımın yuvası bozuldu ülkemizde ev kiraları malum manisa gibi yerde de bin liradan ucuz kira yok 3 bin maaş alıyoruz 1500 ev kirası ve ihtiyaçlarına gidiyor 1000 tl minimum kredimiz var çoğunun malum… en azından 2014 S1 peri uzman yapsalar eminimki ordumuz bi tık daha PROFESYONEL olucak

  2. Kenan Uzman diyor

    Uzman Çavuşların hak ettiği haklarını istiyoruz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!