SVD Dragunov Özellikleri, Görselleri ve Videosu

0 418

SVD Dragunov Özellikleri

SVD Dragunov Keskin Nişancı Tüfeği olarak dünyada bilinir. Sovyetler Birliği yapımı yarı otomatik, uzun menzilli keskin nişancı tüfeğidir. Türkiye’de halk arasında Kanas adıyla da bilinir. Kanas kelimesinin “Keskin Nişancı Silahı”nın kısaltması olan KNS‘den türetildiği tahmin edilmektedir.

Yakın ve orta mesafeli savaş için tasarlanmış olan hafif makineli silah ve piyade tüfeklerinin kullanımı askeri birliklerin uzun menzilli gereksinimlerini karşılamadığı için Yevgeniy Fedoroviç Dragunov tarafından 1958-1963 yılları arasında Sovyetler Birliği’nde tasarlanmıştır. Zorlu doğa ve çevre koşullarında test edilerek yapılan yarışma sonucunda diğer silah tasarımlarını eleyerek yarışmayı kazanmış ve 1963 yılında seri üretime geçilmiştir. Silahın ismi tasarımcısının soyadından gelmektedir. AK sınıfı silahlar gibi zorlu doğa koşullarında sorunsuz bir şekilde çalışır.

Şarjör kapasitesi 10 mermi olup mermiler şarjöre çift sıra zikzak şekilde yerleştirilir. 7N1 adında özel sadece SVD/SVD-S için tasarlanmış 7.62X54 mm’lik mermi kullanır. Bu mermi daha fazla namlu çıkış hızına ve çelik uca sahiptir.

Gece atışı yapılabilen PSO-1 dürbünü ile kullanılır. Bu dürbün, gerçek anlamda gece görüşlü bir dürbün olmayıp sadece geceleri atış yaparken nişan almanızı kolaylaştıracak dürbün içindeki taksimatı aydınlatan ve pille çalışan bir aydınlatma sistemi bulunmaktadır. PSO-1, standart dürbün ağından farklı bir dürbün ağı kullanır bunun sayesinde uzaklık ölçer olmadan mesafe öğrenilebilir.

Dürbün iç taksimatında ayrıca mesafe tahmin skalası bulunur. Normal bir insan boyunun 170cm olarak düşünüldüğünde mesafe tahmin skalası arasına hedef konularak mesafesi kolaylıkla ölçülür.

Türkiye’de kullanımına 1990-1995 yılları arasında başlanmıştır. Terör ile mücadelede askerlerimize üstünlük sağlamıştır.

 

svd dragunov

 

SVD/SVDS’nin kullandığı fişek tipleri

  1. Normal fişek
  2. Zırh delici çelik uç (siyah kuşak) Fişek
  3. İzli fişek
  4. Zırh delici yangın fişeği(alüminyum kuşaklı mavi uçlu)
  5. Manevra fişeği
  6. Eğitim Fişeği

 

SVD Dragunov Çalışma Mantığı Videosu

Teknik Özellikler

Ağırlık: 4,30 kg (boş) – 4,55 kg (dolu)

Uzunluk: 122.5 cm

Namlu uzunluğu: 62 cm

Mühimmat: 7.62 x 54 mm R (Kenarlı Fişek)

Kalibre: 7.62

Atış hızı: 3-6 mermi/dak

Mekanik etkili menzil: 800m

Optik etkili menzil: 1300m

Azami menzil: 3800m

Nişangah: Ön sabit, arka PSO 1 dürbünü

 

svd dragunov

 

–Diğer Savunma Sanayii Ürünlerini İncelemek İçin BURAYA Tıklayınız.

–Rosoboronexport Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız.

–Savunma Sanayii Dergilik Web Sayfasını İncelemek için BURAYA Tıklayınız


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!