Uzman Çavuş Nedir ? Uzman Çavuş Rütbesi ve Görevleri Nelerdir ?

8 238

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan en önemli rütbeli personellerden biridir, aynı zamanda profesyonelleşme hususunda da en büyük görevi üstlenen askerdir. Uzman çavuş’ların genel ismi Uzman Erbaş’tır aynı zamanda uzman onbaşı, er/erbaş ve sözleşmeli er’lerin üstü’dür. 3269 sayılı Uzman Erbaş kanununa tabi olan uzman çavuşlar özellikle komando olmak üzere birçok birliklerde görev almaktadırlar. Özel Kuvvetler yani bordo bereli olarak’ta görevlendirilmektedirler. Şunu da unutmamak gerekir ki uzman çavuşlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarihindeki ilk sözleşmeli askerlerdir. Sözleşmeleri en az 1 en fazla 5 yıl olmak üzere imzalanır veya uzatılabilir.

Uzman çavuş olabilmek için en az lise mezunu veya ortaokul mezunu olmak şarttır, aynı zamanda askerlik hizmetini yapmadan önce veya yaptıktan sonra da uzman çavuş olabilmek için sınavlara katılabilirsiniz.

Uzman Çavuşlar, ülkemizin güvenliği ve geleceği açısından görevini layıkıyla yerine getirirken, gözünü kırpmadan canını verecek şekilde bir ruh yapısı ile vatanımızın koruma görevini üstlenmişlerdir. Nitekim terörle mücadelede uzun yıllar boğuşan ülkemiz polisiyle askeriyle can verirken bu kahramanların arasında uzman çavuşlar da yer almaktadır

Uzman Çavuşların Görev Aldıkları Kuvvetler Hangileridir ?

Uzman çavuşlar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığında görevlendirilmektedirler.

Uzman Çavuşlar Hangi Birliklerde Görev Alabilirler ?

Uzman çavuşlar hemen hemen tüm birliklerde görev almaktadır, eğitim birlikleri, komando birlikleri, gemiler’de görevlendirilebilirler.

Uzman Çavuşlar Astsubaylığa Yükselebilir Mi ?

Uzman çavuşlar astsubaylığa sınavla yükselebilirler, daha sonra uzman çavuşların astsubaylığa yükselebilmeleri için gereken şart ve kuralları başka bir yazımızda belirteceğiz.

Uzman Çavuşlar Bordo Bereli Olabilir Mi ?

Evet uzman çavuşlar bordo bereli olabilirler yapılacak sınav ve testlerde başarılı olduktan sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda göreve başlayabilirler.

Uzman Çavuşlar JÖH Olabilir Mi ?

Evet uzman çavuşlar Jandarma Özel Harekat (JÖH) olarak görev alabilir, bunun için ilk önce Jandarma Komando olmanız gerekmektedir. Daha sonra JÖH olabilmek için gerekli şartları makale olarak yayınlayacağız.

Uzman Çavuşların İzin Hakları Kaç Gündür ?

Uzman çavuşların yıllık izin hakları yılda 30 gündür, ayrıca 15 gün’de mazeret izinleri bulunmaktadır, doğu illerinde görev yapanlar yani ohal bölgelerinde görev yapanlar 15 günlük mazeret iznini rahat bir şekilde kullanabilirler.

 

Aklınıza takılan tüm soruları, yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz, ayrıca bir sonraki makalemiz olan Uzman Çavuş Olmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir? incelemenizi öneriyoruz teşekkürler.

 


[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]


8 Yorumlar
 1. Adnan diyor

  2019 yılı uzman çavuş alınları hangi ayda başlar

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Tam olarak net bir tarih yok maalesef bilgi edindiğimizde sitemizden bilgilendiririz takip edin lütfen.

 2. Onur diyor

  Uzman çavuş kaç yıl görev yaptıktan sonra istifa edip başka memurluklara geçebiliyor Örneğin 01.08.2013 girişli ne zaman bırakırsa geçiş yapabilir

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Bunu sosyal medya hesabımızdan da sormuştunuz 7 yıl şartı var, 7 yıldan sonra da memurluk garantisi yok . . .

 3. Burak Şen diyor

  Orta okul mezunu birisini uzman Jandarma yaparlarmi onbasi dahi olsa ? Ve piyade uzman olursam jandarma uzmanliga gecebilirmiyim joh olmak icin yada piyade komando kalmakmi iyidir ? Teskkurler

 4. Mahmut Özcan diyor

  Sözleşme bitmeden nasıl meslekten ayılabilirim

 5. Ozan diyor

  Selamın aleyküm abi ben 19 yaşın dayım uzman çavuş olabilmek için boy sınırı nedir her yerde farklı yazıyor benim boyum 1.63

 6. Ahmet diyor

  Uzman cavuşlıktan bordo bereli olmak için ünüvesite mezunu olmak gerekirmi yoksa sınavları oluyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!