Uzman Çavuşlara Kadro Verilmesi İçin MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter Tarafından Kanun Teklifi Verildi !

0 29

Değerli uzman çavuş camiası adına bugün güzel bir gelişme yaşandı ve MHP Milletvekili yani Uzman Çavuşların babası İzzet Ulvi Yönter tarafından meclise bir kanun teklifi verildi, biliyorsunuz ki yıllardan beridir uzman çavuşlar kadro verilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi için mücadele vermektedir ve bu güzel gelişmenin neticelenmesi adına somut bir adım daha atıldı ve kanun teklifi meclise sunuldu. Tüm uzman çavuş camiası kanun teklifinin kabul edilmesini dört gözle bekliyor umuyoruz ki bu kanun teklifi dönüm noktası olur ve uzman çavuşlara kadro verilir.

 

Milletvekili İzzet Ulvi Yönter Tarafından Verilen Kanun Teklifi Aynen Şu Şekilde ;

3269 sayılı Uzman Erbaş kanununda belirtilen esaslara göre sözleşmeli olarak göreve başlayan, göreve devam eden Uzman Erbaşlar hakkında, 3269 sayılı yasaya yeni bir hüküm eklenerek, sözleşmeli Uzman Erbaş olarak görev yapan tüm personelin kadroya alınması amaçlanmıştır.

 

Sözleşmeli uzman erbaş kadrosunda görev yapan personelin, sözleşmelerinin yenilenmesi, bir sonraki dönemde devam edip etmeyeceği, kadrolu/muvazzaf olarak görev yapan diğer Türk Silahlı Kuvvetleri personeline göre, güvenceli imkanlara sahip değildir. TSK’daki kadrolu personelin görevine son verilme halleri, sözleşmeli personele nazaran daha zor şartlarda mümkün olmaktadır.

 

Sözleşmeli olarak görev yapan uzman erbaşlar, kadrolu personel ile aynı şartlarda, aynı yerlerde görev yapmaktadırlar. Şartları ve imkanları aynı olmasına rağmen, görevde kalma, görevine devam etme imkan ve şartları farklılık arz eden sözleşmeli personelin aleyhine olan bu durumun düzeltilmesi Anayasamızda da hüküm altına alman eşitlik ve ilkesinin bir gereğidir.

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına silahlı kuvvetlerde sözleşme ile verim alınamadığı da ortadadır. Vatan savunması ve terörle mücadelede en ön safta, etkin görev alan, profesyonellik ve tecrübe gerektiren konularda eğitimli ve deneyimli olan Uzman Erbaşlar sözleşmeli olmanın dezavantajı ile en verimli dönemlerinde görevlerinden ayrılmak zorunda kalmakta, yerlerine istihdam edilen personel tecrübe kazanana kadar da maddi ve manevi büyük kayıplar yaşanmaktadır. Kanun teklifi ile sözleşmenin kaldırılarak, Uzman Erbaşlara mesleki güvence verilmesi sağlanmaktadır.

 

Bu nedenlerle, 3269 sayılı kanun kapsamında Sözleşmeli Uzman erbaş statüsünde Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri bakanlığı bünyesinde görev yapan tüm personelin, kadrolu/muvazzaf statüsüne geçirilmesiyle, yukarıda izah edilmeye çalışıldığı üzere Anayasal güvence altına alınan eşitlik ilkesinin gereği ve hakkaniyetin sağlanması amaçlanmıştır.

 

Kanun Teklifinin Aslı

 

 

 

Peki Uzman Çavuşlara Kadro Verilebilir Mi ?

Değerli arkadaşlar uzman çavuşların meclisteki babası olarak bilinen sayın İzzet Ulvi Yönter’in mücadelesi ve uzman çavuşlar hakkında atmış olduğu adımlar ortadadır, kadronun verilmesi meclisin onayına sunulacak kabul edilirse kadro öyle gelecek diye düşünüyoruz fakat atılan bu somut adım verilen bu kanun teklifi için tüm uzman çavuş camiası adına Milletvekilimiz Sayın İzzet Ulvi Yönter’e sonsuz teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bizler için mücadele eden, bizler için elini taşın altına koyan kim varsa hepsinden Allah razı olsun ve sonsuz teşekkürler umuyoruz ki bu yiğitlerin hakları verilir ve sözleşmelilik zulmünden biran önce kurtulurlar.

Sizler de kadro ve özlük hakları adına mücadele etmek istiyorsanız hep birlikte sosyal medya üzerinden ve internet üzerinden mücadeleyi sürdürün, uzman çavuşların haklarını savunduğumuz ve savunmaya çalıştığımız sosyal medya hesaplarımız aşağıdadır ayrıca android uygulamamızı da indirerek destek olabilirsiniz teşekkürler.

2020 Yılı Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımları 14 martta sona erecek, Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımına başvuru yapmak için lütfen buraya tıklayın !

 


 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!