Uzman Çavuşların Astsubaylığa Geçiş Hakkı Var Mıdır ? Şartları Nelerdir ?

3 53

Değerli uzman çavuş arkadaşlarım bu soru birçoğumuzun kafasını karıştırıyor, internet üzerinde o kadar çok kaynak var ki hepsi birbirinden farklı bilgiler içermektedir. Bu makalemizde uzman çavuşların astsubaylığa geçişi ve astsubaylığa geçiş şartlarını birlikte inceleyeceğiz. Önemle hatırlatmam gerekiyor ki bu bilgiler teorik veya tahmine dayalı değil MSB’nın açıklamalarından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Öncelikle cevaplamamız gereken soru, uzman erbaş olanların astsubaylığa geçiş hakkı bulunuyor mu ? cevaben evet bulunuyor fakat belirli şartlar dahilinde geçiş hakkınız var, aşağıdaki bilgileri dikkatle okuyunuz lütfen.

Uzman Çavuşlar’ın İki Şekilde Astsubaylığa Geçiş Hakkı Bulunmaktadır !

Bunlardan Birincisi ; 

Lise mezunu, en az bir yıl kıta hizmeti bulunan ve 26 yaşından gün almamış uzman erbaşlar yapılan seçin sınavlarında başarılı oldukları takdirde Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokuluna öğrenci olarak alınmaktadır. Okulu başarılı olarak bitirdikleri takdirde muvazzaf astsubay olabilmektedirler.

İkincisi ; 

En az iki yıllık meslek yüksekokulu mezunu, kıtada dört hizmet yılını tamamlamış sekizinci hizmet yılını tamamlamamış uzman erbaşlar yapılan seçim sınavlarında başarılı oldukları ve müteakiben tabi tutulacakları Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTASAK) Eğitiminde başarılı oldukları takdirde muvazzaf astsubay olabilirler.

En çok sorulan sorulardan biriyse şudur, ben uzman çavuş olarak görevime devam ederken, astasak kursu için veya astsubay meslek yüksekokuluna öğrenci olarak alınırsam maaşım devam edecek mı ? sorumuzun cevabı evet uzman çavuş olarak aldığınız maaş devam edecek ve elenme durumunda görevinize uzman çavuş olarak devam edebileceksiniz fakat yüz kızartıcı suç işlediğiniz taktirde TSK’dan atılacağınızı da unutmayınız. Yüz kızartıcı suçlardan bazıları, hırsızlık, yabancı kadınla ilişkiye girmek, dolandırıcılık ve benzeri suçları işlemek TSK’dan atılmanız için geçerli bir sebeptir.

Tekrar hatırlatmamız gerekiyor ki yukarıdaki bilgiler Milli Savunma Bakanlığı Personel Daire Başkanlığından edinilen bilgilere göre düzenlenmiştir. Uzman çavuşların astsubaylığa geçişleri için yapılan sınavlar kısıtlı kontenjana dayalıdır, birliğinizdeki intranet bilgisayarlarından alımları takip edebilirsiniz.

Bu makalemizde uzman çavuşların astsubaylığa geçiş hakları ve şartlarını inceledik, bir önceki makalemizde ise Muvazzaf ve Sözleşmeli Subay Alımları Nasıl Yapılır ? konusunu ele aldık dilerseniz o konumuza da göz atabilirsiniz teşekkürler.

 


3 Yorumlar
 1. Emirhan diyor

  Merhaba,

  Lise mezunları için jandarmada görev yapıyor isek astsubaylık için başvuru yapıldıktan sonra başarılı olursak kara kuvvetlerinemi geçiş yapıyor olucaz yoksa jandarma astsubay olarakmı eğitim alıp devam edicez

 2. Mesut diyor

  Evet emirhan arkadaşımızın sorusuna cevap alabilirmiyiz ? Ve başvuru nereden yapılıyor link ?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Makaleyi tam anlamıyla okumanızı öneriyorum, başvuru linki dış kaynaktan değil birliğinizden yayınlanır ayrıca başvuru yok şuan. Bu makale bilgilendirme maksatlı yazılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!