Yeni Askerlik Yasası Onaylandı ! Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak (Terhis, Ücret vs.)

2 32

Yeni askerlik sistemi salı günü TBMM tarafından onaylandı ve resmi gazetede yayınlandı, buna istinaden yeni askerlik sistemi nasıl olacak, ücretler nasıl olacak ya da terhisler nasıl gerçekleşecek, tüm bunların cevabını sizler için sıraladık. Lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyunuz ve paylaşınız. Ayrıca aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bilgiler güncel ve resmi gazetede yayınlanan kanunla birebir aynı bilgilerdir kendi yorumlamamız değildir bilginiz olsun.

Meclis, askerlik süresini altı aya indiren ve bedelli askerlik yönetmeliğini yeniden düzenleyen kanun teklifini onayladı. Uzun süredir tartışılan, iktidar ve muhalefet kanatlarını karşı karşıya getiren yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlenmeleri içeren karar TBMM’den geçti. Yeni sistem sayesinde askerlik kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’ne mensup erkek vatandaşlar yeni haklarına ulaştılar. En genel anlamıyla bu haklar arasında; sürekli bedelli askerlik, askerlik süresinin 6 aya indirilmesi ve bir kere mahsus tanınan bedelli askerlik imkanı yer aldı.

Yeni askerlik sisteminde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününden başlayıp, 41 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününde sona erer.

Askerlik Süresi Kaç Aya Düştü?

TBMM Genel Kurulu’nda Askeralma Kanunu Teklifi kapsamındaki yürürlük ve yürütme başlıkları altındaki maddelerin hepsi 25 Haziran Salı günü yapılan oylamayla onaylandı. Kabul edilen maddelerin getirisi olarak yeni askerlik sisteminde askerlik görevleri ve hizmet süresinde değişiklik yapıldı. Buna göre, askerlik erbaş, er, yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirilir. Hizmet süresi, er ve erbaşlar için 6 ay; yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak belirlenmiştir.

Yasa kapsamında,isteyen erbaş ve erler, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Ancak askerlik hizmetine devam edeceklerin sayısı, istek ve tercih durumları ilgili komutanlıklar tarafından yürütülür ve karara varılır.

Askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenir.

Milli Savunma Bakanlığı, yedek subay ve yedek astsubay yetiştirme sürelerini belirlenir.

Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek. Kanunda tespit edilen esaslar dışında muvazzaflık hizmetini yapmadıkça veya yapmış sayılmadıkça hiçbir yükümlü askerlik çağı dışına çıkarılmaz.

Genelkurmay Başkanlığı, TSK’nin ihtiyaç miktarını ve tahsis oranını Milli Savunma Bakanlığına bildirecek. Bakanlıkça ihtiyaç miktarı ve oranlarına göre tahsis yapılır.

Askerler Ne Zaman Terhis Edilecek?

Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesi ile birlikte şu an görevde olan ve altıncı ayını tamamlayan askerler erken terhis edilecek. Erken terhis bekleyen askerler ve aileleri, terhis tarihini merak etmeye başladı. İlgili yasa teklifi kabul edildikten sonra Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından şu an görevde olan ve 6 ayını dolduran askerler terhis edilecek.

Tecil Yaşı Kaça İndirildi?

Askerlik tecil yaşıyla ilgili yeni sisteminde düzenlemeler yapılmıştır. Lisede 29 olan askerlik erteleme yaş sınırı 22’ye indirilmiştir. Ayrıca meslek liselerine 3 yaş daha eklenmiştir ve yaş sınırı 25 olarak düzenlenmiştir. Meslek yüksekokulları ve linans öğreniminde 28,lisansüstü 32, doktora için 35 yaş sınırı konulmuştur. Tıp öğrencileri ve sporculara da değinilen yasada bu kişilerde içinde askerlik tecil yaşı 35 olmuştur. Bu düzenlemeyle birlikte hükümet askerliğini bir anca önce bitiren kişilerin hemen iş hayatına atılmalarına ve hayatlarını kurmalarına olanak verildiğinin altını çizmiştir.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

2018 yılı içerisinde bir kereye mahsus olarak çıkarılan bedelli askerlik yasal zemine oturtularak kalıcı hale getirildi. Bakan Akar, “Bedelli askerlik ücreti asteğmen maaşının 6 katı, 31 bin 343 TL olarak belirlendi” dedi. Bedelli askerlik ücreti tek seferde peşin olarak ödenecek.

Kimler Yedek Subay Olabilecek?

4 yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile dengi kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, TSK’nin ihtiyaç miktarı yedek subay adayı olarak ayrılacak.TSK’nin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden, istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirecek. Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK’nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

Yedek Astsubaylar Nasıl Seçilecek?

TSK’nin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve yetkili makamlarca dengi yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olanlar arasından seçilecek. TSK’nin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirecek. Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK’nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

KAMU ÇALIŞANLARI, DOKTORA YAPANLAR ASKERLİĞİ  NE ZAMANA KADAR ERTELEYECEK?

Askerlik çağına girmeden önce lise veya dengi okullar, yüksekokullar veya MYO’dan mezun olanlar, fakülte, yüksekokul, MYO’dan ilişiği kesilenlerin ertelemeleri, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlayacak.

Lisans mezunlarından, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup hizmetinin özelliği sebebiyle askerlik görevinin ertelenmesine ihtiyaç duyulan kamu personeli ile yurt ve yurt dışında staj, yüksek lisans yapan kamu personelinin 32 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar askerlikleri ertelenebilecek.

Öğrenimleri süresince, sanatta yeterlilik, doktora veya ihtisas yapanlar ile çalıştıkları bilim dallarında dünya ölçüsünde bir yenilik getiren orijinal çalışmalarda bulunanların, aktif spor hayatına devam edenlerin askerlikleri, 35 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar ertelenebilecek.

Yoklama kaçağı, bakayalar, yoklama kaçağı olarak muayenesi yapılarak sınıflandırma kaynağına alınacakların askerlikleri, sevke tabi tutulacakları celp tarihine kadar geçen süre içinde ertelenmeyecek. Ertelemelerine neden olan görev, staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora öğrenimi başlangıç tarihleri, sporcuların erteleme kapsamındaki kulüpleriyle yaptıkları sözleşme başlangıç tarihleri, yoklama kaçağı veya bakaya kaldıkları tarihten önce olanların ertelemeleri yapılabilecek.

Erteleme şartlarını taşımadığı, bilgi, belgeleri gerçeği yansıtmadığı halde askerliği ertelendiği tespit edilenlerin askerlik işlemleri, erteleme işlemi yapılmadan önceki durumları, erteleme şartlarını kaybettiği tespit edilenlerin ise erteleme şartlarını kaybettikleri tarihteki durumları dikkate alınarak yürütülecek.

Askerlik işlemlerinin yürütülmesine ilişkin görevlerini veya sorumluluklarını zamanında yerine getirmediği tespit edilenler hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak.

Savaş zamanı hariç olmak üzere, iki kardeşin aynı anda silah altına alınma sırası gelmesi halinde anne veya babanın talebine göre kardeşlerden birinin askere alınması ertelenebilecek. 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller, hesaba katılmayacak.

Askerlikleri ertelenenler, seferberlik ve savaş halinde lüzum ve ihtiyaca göre askere sevk edilecek.

 


[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]


2 Yorumlar
  1. Ozan diyor

    İkinci 6ayi yapanlara izin kaç gün

  2. üzeyir diyor

    Mrba çok acil bi sorum var sorabilirmiyim lütfen

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!