2018 Yılı Uzman Çavuş Alımları Başvuruları Hakkında Sorular ve Cevaplar

154 yorum
19.059
2018 Yılı Uzman Çavuş Alımları Başvuruları Hakkında Sorular ve Cevaplar

Değerli arkadaşlar sosyal medya hesaplarımız üzerinden sürekli mesaj geldiği ve yorumlarda sorulduğu için aşağıdaki soru ve cevapları hazırlamak zorunda kaldık, 2018 yılı Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları uzman çavuş alımları hususundaki soru ve cevaplar şu şekilde ;

2018 Yılı Uzman Çavuş Başvuruları Ne Zaman Bitecek ? 

Cevap : Uzman Çavuş alımlarında son başvuru tarihi, 26 Ekim 2018 olarak belirlenmiştir.

Ortaokul ve İlkokul Mezunları Uzman Çavuş Başvurusu Yapabilecek Mi ?

Cevap : Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri 2018 yılı alımlarında sadece lise mezunu alımı yapılacağından, orta ve ilkokul mezunları başvuru yapamaz fakat isterlerse sözleşmeli er alımına başvuru yapabilirler, başvuru için tıklayın !

Kpss Şartı Var Mı, 2016 Kpss Puanı Geçerli Mi ve Puan Kaç Olmalı ? 

Cevap : Bu alımda KPSS şartı var fakat puan şartı belirtilmemiş ve 2016 yılında yapılan KPSS sınavına giren adaylar başvuru yapabilir, ayrıca 2018 yılı ekim ayında yapılacak olan KPSS sınavına girecek adaylar da sınav sonuç belgesini alarak seçim aşamalarına gitmesi gerekmektedir.

Uzman Çavuş Alımlarında Yaş Şartı Nedir ?

Cevap : Uzman çavuş alımlarındaki yaş şartı 27 olarak belirlenmiş, yanı müracaat yapılan Ocak ayı itibariyle 27 yaşınızı bitirmemiş ve 28 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.

Sözleşmeli Er Olarak Görev Yapanlarda KPSS Şartı Var Mı ?

Cevap : Sözleşmeli erlerde KPSS şartı aranmayacak fakat, internetten başvuru yapamayacaklar görev yaptığı kuvvet vasıtasıyla başvuru yapabileceklerdir.

Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Uzman Çavuş Alımlarında Askerlik Şartı Var Mı ?

Cevap : Başvuru yapabilmeniz için askerlik hizmetini bitirmiş veya halen yapıyor olmanız gerekiyor ayrıca terhisinizin üzerinden 5 yıl geçmiş olmaması gerekiyor.

Daha Önce Uzman Çavuş Olanlar Başvuru Yapabilir Mi ?

Cevap : Daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nden her ne sebeple olursa olsun ayrılanlar bir daha TSK’da görev yapamazlar, yani başvursanız dahi başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Askerliğe Elverişsiz Olanlar yani Çürük Alanlar Bu Alımlara Başvuru Yapabilir Mi ?

Cevap : Askerlik hizmetiniz askerliğe elverişsiz olarak sonlandıysa yani çürük alıp terhis olduysanız uzman çavuş alımlarına başvuru yapamazsınız !

Başvurunuz Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır ?

Cevap : İnternet üzerinden yapılan başvurulara istinaden, adaylar sınavlar için planlanacak yani sınav takvimi oluşturulacak, adayların asıl başvuru işlemleriyse seçim aşamaları işlemleri için MSB. Personel Daire Başkanlığı’na (Cebeci/Ankara) veya daha sonradan duyurulacak olan sınav merkezine gittiklerinde evrakları kontrol edilerek yapılacak. Evrak kontrolü esnasında başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan yani ortaokul mezunu olarak başvuru yapan veya askerliğini yapmamış olanlar olduğu taktirde örnekler çoğaltılabilir adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Başvuru Sonuçları Ne Zaman ve Nerede Yayınlanacak ?

Cevap : Başvurusu kabul edilen adayların, seçim aşamaları sınavlarına katılacakları tarih https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden tebliğ niteliğinde yayınlanacaktır ! Ayrıca başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-posta adresi veya cep telefonunuza gönderilecek olan kısa mesaj yoluyla bilgilendirme yapılacaktır. Biraz önce vermiş olduğum adresi başvurduktan sonra takip etmenizde fayda var ayrıca seçim aşamaları çağrı duyurusunu sitemiz ve instagram hesaplarımızdan bizler de duyuracağız takipte kalmanız önemle duyurulur.

Başvuru Yaparken Tercih Yapamıyorum Neden Kaynaklanıyor ?

Cevap : Başvuru yaparken bilgilerinizin güncelliğini kontrol ederek başvuru yapmanız gerekiyor örneğin terhis tarihiniz, Kpss puan durumunuz veya adres bilgileriniz güncel değilse E-DEVLET üzerinden bu bilgilerinizi güncelleyerek tekrar başvuru yapınız problem kalmayacaktır. Çözemediğiniz durumlardaysa PERTEM’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

PERTEM İletişim Bilgileri Nelerdir ?

Cevap : MSB Personel Temi Daire Başkanlığı Numaraları ve Adresleri ;

Telefon : 0 312 562 05 43
(Mesai saatleri içerisinde bilgi edinme konuları için)

Belgegeçer (FAX) : 0 312 319 43 67

E-Posta : pertem@msb.gov.tr

Adres :  Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığı, Cebeci Mahallesi Tıp Fakültesi Caddesi P.K. 06620 Cebeci / Ankara

Başvuru Klavuzu ve Başvuru Linki Nelerdir ?

Başvuru Klavuzu : https://pertemin.msb.gov.tr/formlar/UzmanErbas2018.pdf

Başvuru Linki : https://personeltemin.msb.gov.tr/Anasayfa/EDevletGiris

ÖNEMLİ BİR KAÇ HUSUS ; 

DİKKAT:
1. Adaylar başvuru ekranına E-devlet üzerinden giriş yapacaktır.
2. Giriş yaptıktan sonra başvuru sihirbazı üzerinden ilerleyerek bilgilerim kısmından eğitim, iletişim, askerlik ve diğer istenen bilgileri mutlaka dolduracak ardından Tercih ekranına otomatik olarak yönlendirilecektir.
3. Adaylar eğitim bilgisi alanında eğitim bilgisi ekle butonuna bastıktan sonra eğitim bilgilerini dikkatlica girmelidir.
4. Adaylar Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarından en çok üçer tercih yapabilecektir. Sınav sonuçlarına göre değerlendirme bölümünde açıklandığı gibi sıralama yapılacak, sıralamaya giren ve nitelikleri uygun olan adaylar Kuvvet Komutanlıkları tarafından kontenjanlara yerleştirilecektir. Adaylar, tercih ettikleri sınıf kontenjanlarına giremediklerinde, istekli olmaları ve ihtiyaç bulunması halinde diğer sınıflarda/Kuvvetlerde adaylık durumları devam edecektir.
5. MSY 33-3 Sağlık Muayene Yönergesi 5.Bölüm 1-a maddesine istinaden;
            a FYT’ye katılabilmek için tek hekimden (aile hekimi, kurum hekimi vb.) “adayın spor (şınav, mekik ve koşu) yapmasında sakınca olmadığına dair rapor” ve,
            b. “FYT sırasında ortaya çıkabilecek her türlü sağlık problemimde sorumluluk tarafıma aittir? ibaresi bulunan “Muvafakat Yazısı” ile sınava katılacaklardır.
Rapor ve Muvafakat örnekleri kılavuza eklenmiştir.
6. Adaylar başvuru yapmadan önce mutlaka kılavuzu ve başvuru şartlarını dikkatle okumalıdırlar.

Değerli uzman çavuş adayı arkadaşlarım, soru ve cevap makalemizin sonuna geldik fakat aklınıza takılan diğer soruları yorum bölümünden sormanız durumunda en kısa zamanda sizlere cevap verilecektir, ayrıca yukarda yazmış olduğumuz bilgiler başvuru klavuzu incelenerek yazılmıştır. Başvuru yapmadan önce başvuru klavuzunu dikkatle incelerseniz kafanızdaki bütün soru işaretleri kalkacaktır. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeniz için aşağıya sosyal medya hesaplarımızın linklerini ekliyorum, seçim aşamaları duyuruları ve diğer duyurulardan anında haberdar olabilmeniz için, takibe aldığınız için şimdiden çok teşekkür ederiz.

İNSTAGRAM HESABIMIZ ► https://goo.gl/MmAhPN

TWİTTER HESABIMIZ ► https://goo.gl/poGH8y

ANDROİD UYGULAMAMIZ ► https://goo.gl/wpovD8

YOUTUBE KANALIMIZ ► https://goo.gl/UoYHGd

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

2018 Yılı Uzman Çavuş Alımları Başvuruları Hakkında Sorular ve Cevaplar (154 Yorum)

 1. Ben lisenmezunuyum uzman erbas ıcın basvru yapacagım kpss on lisansdan gırecegım aynı zamanda on lisans ogrencısıyım basvurum kabul olur mu

 2. Şuan asker hizmetini yapan kpss şartı aranacakmi daha önce kpss sınavına girmedi

  • Klavuzda sadece Sözleşmeli erler’de KPSS şartı aranmayacaktır yazıyor, askerlik hizmetini yapanlarda kpss şartı aranmaz diye bir ibare görmedim . . .

 3. Başvuru yaptım ama beklemede diye yaziyo yapmismiyim acaba yardımcı olurmusunuz

 4. Şuanda Diyarbakır’da askerlik görevimi yapmaktayım erim hiç kpss ye girmedim başvuru yaptımtercih yaptım kabul edilirmiyim?

  • Uzman Erbaş klavuzunda sadece Sözleşmeli erlerde KPSS şartı aranmayacaktır ibaresi mevcut, şuan askerlik hizmetini yapanlardan da KPSS puanı istenecek diye biliyorum.

 5. Basvuru yapamiyorum nasıl yapabilirim basvur linkine tıklayıp e devlet şifresi çıkıyor ve onaylandı demiyor nasıl basvuru yapabilirm

 6. Merhaba ben ortaokul mezunuyum askerlik görevimi yaparken MEB tarafindan kalorifer ısıtma belgesi aldım jandarma uzman çavuş olabilirmiyim Ve Jandarmada şöförde lojistikmi askerligimde askeri ehliyetim vardi yardimci olabilirmisiniz

  • Şuan Jandarma alımı yok dostum, yakında olur mu bilmem ama 2019 yılında jandarma uzman çavuş alımı yapılacak diye biliyorum, tabi benimki sadece bir tahmin . . .

 7. Ben askerliğimi yapıyorum şuan ama orta okul mezunuyum uzman onbaşı olarak başvuru yapabilirmiyim

  • 26 Ekim 2018 tarihinde başvurular sona eriyor, ayrıca Klavuzda askerliğini yapmış veya halen yapıyor olmak gerekiyor diye açıkça yazıyor güzel kardeşim.

 8. Burada askerlik görevini bitirmiş veya yapıyor olması gerekiyor diye yazmışsınız fakat şu an askerlik şartı istenmiyor diye biliyorum bende kayıt yaparken tecilli seçeneği ile yaptım bu duruma açıklık getirebilirmiyiz tecilli seçeneği neden çıkıyor…

  • Yazılanlar, klavuzda yazılanlara istinaden eklendi ayrıca örnek veriyorum tecillisiniz, başvuru yaptınız ve Ankara’ya seçim aşamaları için gittiniz evrak kontrolünde sizden Nitelik belgesi ya da terhis belgesi istediler o zaman problem yaşarsınız. Ayrıca klavuzda belirtilirdi askerlik şartı istenmemiş olsaydı, başvuru şartları klavuzda yazıyor dilerseniz tekrar okuyabilirsiniz.

 9. Merhabalar ben kayıt yaptım fakat şoförlüğü başvuru yaptım. Ehliyetm eski ehliyet olduğu için başlama ve bitiş tarihi ni aynı girdim bu sıkıntı yaratır mı.kimligi yenilemek mı lazım

 10. Ben Nisan ayında jandarma uzman çavuşluk sınavına girmiştim dosyamı da mayıs da göndermiştim ankaraya yenifoca ile kirkagac eğitim birliklerine atanacak ları açıklamış jandarma mart ayında giren arkadaşıma msj geldi kasimda egitime gidecek msj sıra sıra mı gidiyo bizede gelir mi bilgin var mı

  • Dostum çağrı işlemlerini bize sorsan bile bilmemizin mümkünatı yok, ancak duyum alırsak söyleyebiliriz bunu Jandarma Personel Dairesi birimine sorman gerekiyor.

 11. Piyade komando olarak sınıflandırıldiriniz eğitim merkezi dolu olduğu için Ekim ayı içerisinde sevk edileceksiniz DIE mesaj geldi ekim ayı içerisinde kesin gider miyim yoksa oyalamak için mi atıldı bu mesaj

 12. Degerli kardesim ben lise mezunuyum kasimda askerim askerdeyken jandarma asayise basvuru yapsam boy skintisi cikariyolarmi?

  • Jandarma asayiş alımı şuan yok fakat alım ilanında boy kilo tablosundaki bilgilere bakabilirsin eğer uyuyorsan başvur, boy kilon orantısız ise ya da senden istenen boya sahip değilsen boşuna başvurma boy kilo ölçümü yapılıyor elenebilirsin.

 13. İyi akşamlar bir kaç sorum olcaktı kafamı kurcalayan uzman alımları ile ilgili ilk olarak kpss sadece girme şartı arıyor sanırım puan herhangibir puan gerekmiyor dimi klavuzda yazmıyor bu lise kpss sinden sonra klavuzun değişme gibi bi durumu olabilirmi ikincisi sağlık raporu mülakata çağırıldığımız taktirde sadece tek hekimden alıyoruz dimi spor mülakatına girebilir diye detaylı heyet raporu gibi değil o bölümü pek açıklayıcı yazmamışlar o yüzden ikilemde kaldım birde askerliğimi piyade çavuş olarak yaptım hava kuvvetlerinde kısa dönem olarak terhis belgemde kıta çavuşu olduğum yazıyor ama çavuş olduğuma dair herhangibir belge vermediler kazanmam durumunda uzman çavuş olarak başlayabilirmiyim yoksa belgem olmadığı için uzman onbaşı olarakmı başlıyoruz (lisans mezunuyum)

  • Değerli kardeşim doğru KPSS şartı var ama puan şartı yok, seçim aşamaları sınavına giderken Tek hekim raporu alacaksın yani spor yapmasında sakınca yoktur şeklikde, klavuz değişir mi ya da değişmez mi bu MSB’ın elinde olan birşey. Çavuş diploman yoksa uzman onbaşı olarak başlarsın görevine, çavuş diploması muhakkak isterler diye biliyorum. Umarım bu cevaplar işine yarayacaktır diye düşünüyorum başarılar.

  • Sorunuzu tam algılayamadım fakat daha önce sınava girip kazandıysanız ve ne zaman çağırırlar diye soruyorsanız, eğitim yerleri boşalmadan çağırmazlar bilginiz olsun.

 14. Selamın aleyküm.lise mezunuyum ben kayıt yaptım ama asker limi yapmadım 18 yaşını doldurdum bu sıkıntı olurmu bide sınav bilgilerinde osym den sınav bilgileriniz alınamadı diyor bi sıkıntı olurmu

  • Klavuzda yazan bilgilere göre cevaplayayım, askerliğini yapmadıysan başvurmasaydın keşke çünkü 26 Ekim’de başvurular sona eriyor ve klavuzda askerliğini yapmış olmak veya şuan askerlik hizmetini devam ettirenler alınacak diyor.

 15. Merhaba benim iki sorum olacaktı,birincisi bu yıl içerisinde jandarma asayiş alımı ile ilgili bir duyumunuz var mı,bir de TSK’da sivil memur alımı yapılma ihtimali var mı, mesleğim berberlik bu arada, şimdiden teşekkürler..

  • Jandarma asayiş ve komando alımlarıyla ilgili bu yıl alım olmayacak diye bir duyum aldım fakat bu sadece bir duyum, alım yapılır mı bunu bilemiyorum maalesef. TSK’da sivil memur alımı geçtiğimiz aylarda yapıldı tekrar yapılabilir belki.

 16. ben temmuz ayında başvurusunu yapmış olduğum piyade uzman çavuş başvuru yaptım mülakattan sağlıktan çok şükür sorunsuz geçtim çağrı emri gelir mı kıbrısda olduğumdan takip edemiyorum ve de türkiye numaralı hattını yolladim geri türkiye ye sms gelir mi?

 17. Gerekli Belgeler kısmında yazılmamışda sınava giderken 8 Adet fotoğraf goturmemiz gerekiyormu gerekiyorsa fotoğraflar biometrik mi olucak

 18. Aynen ben sinavi kazandim herseyim tamam 7 ay oldu bekliyorum bu ayin 12sinde ispartada egitim yerleri bosalacak tahminen alim olur mu

 19. Selamın aleyküm ben şuan kursiyerim kursun bitmesine 10 gün kaldı ve liseyi açıktan okuyorum son 2 sınavım kaldı astsubaylığa geçebilirmiyim Doğum tarihim 20.10.1993 teşekür ederim

  • Kursun bitsin ve kıt’a da 1 yıl görev yap liseyi açıktan veya diğer türlü bitirmiş olman önemli değil, mezun olman önemli. Yaş şartını da karşılıyorsan sınavlara girebilirsin fakat kontenjan kısıtlı oluyor.

 20. Ben şuan askerim 10 gün oldu usta birliğine geleli acemilikte başvurdum kazandım soruşturmaya eve de gitmişler aileme soruşturma bitti demişler 10.ayda çağırmaya başlayacaklarmış beni çağırırlarmı 10. Ayda veya ne kadar beklerim ben

 21. Nişanlım uzman çavuşluk için başvuru yaptı ve mülakatları geçti eğitime çağrılmayı bekliyor ne kadar sürede çağırılır yada neye göre çağrılıyor bilginiz var mı

  • Eğitim yerleri boşalınca çağırıyorlar tüm eğitim merkezlerinin eğitim durumlarını takip edemediğimiz için belirli bir süre veremiyorum maalesef.

 22. 2018 mayis 9 da mulakata girmistim ve 1 ay once merkezi komutanlik lar dolu oldugu icin muhtemelen ekim ayi icerisinde sevk edileceksiniz diye msj geldi. Kesin cagirirlarmi ekim ayi icinde veya cagirmazlar ise nezamn cagirirlar bilgi verebilirmisiniz

  • Değerli kardeşim bunun kesini falan yok, sana Devletin KURUM’u mesaj gönderiyor sen kesin mi diye sorguluyorsun, rütbeli personel olacaksın bunu göz önünde bulundur sorarken lütfen.

 23. Çağrı aldım ancak aday nomaramı bilmiyorum nasıl öğrrnebilirim öğrenmeden gidersem bir problem olurmu

 24. Başvu yaptım lakin beklemede yaziyo doğrumu değilmi yardımcı olurmusunuz

  • Beklemede yazmış olması gayet normal, ön başvuru olduğu için onaylanınca bir duyuru yayınlanacak seçim aşamaları sınavlarına çağrı duyurusu 26 Ekim son başvuru tarihinden bir süre sonra yayınlanacaktır.

  • Müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle (01 Ocak 2018) yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1991 tarihi ve sonrasında doğanlar)

 25. Ben 2017 aralıgın 27 sınde mulakatlara gırdım gectım herseyden aıle sorunlarından raporlarımı dolastıramadım hastaneye gırıs yaptım ama raporları alamadım ne yapmam gerekıyo

 26. Lise mezunuyum 08. 1991 doğumluyum. Herhangi bir TSK için yaşım tutmuyor mu? Jandarma için 28 den gün almamış olmak gerekiyormuş bu değişir mi Değişiklik yapılır mı

  • Klavuzda diyor ki ; Müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle (01 Ocak 2018) yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1991 tarihi ve sonrasında doğanlar)

  • Tercihleri yaptıktan sonra beklemeniz gerekiyor, ön başvuru onayından sonra seçim aşamaları sınavına çağrı yapılacaktır. Yani 26 Ekim 2018 tarihinden sonra sınavlar için ön başvurusu kabul edilen adaylara çağrı yapılacak.

 27. Kpss ye girmeyenler veya orta okul mezunları veya başka nitelik şeyleri tutmayan kişiler de başvuru yapmış şekilde.bu on seçme eleme işlemin de bunları arastira rak mı kura ile mı ön kayıt yapılıyor bunu merak ediyorum.

  • Yukarıdaki yazıda nereden başvuru yapılabileceğine dair bir link bırakılmıştır, ayrıca yine başvuru klavuzunun da linki mevcuttur inceleyebilirsiniz. Başvuru klavuzunu okumadan lütfen başvuru yapmayınız.

 28. Merhaba ben askerden başvuru yaptım kendi kuvvet komutanım yaptı askeri sistemden başvurunuz onaylanmıştır ve aday numaram olan bir kağıdı çıktıdan aldım birinci sorum benim bir daha internet üzerinden msb den başvuru yapmama gerek var mı yoksa bu başvurum sadece yeterli midir ? İkinci sorum 2016 kpss ye girdim puanım 68 geçerli midir 2016 kpss?

 29. Iyi günler bir iki ay öncesine kadar ortaokul alımı yapılıyordu şimdi ise yönlendirilen siteye girmek istediğimde sayfaya erişilmiyo diyo personel teminden giriyorum başvuru son tarih 26 ekim 2018 gösteriyo hiç bise anlamadım ben başvurmak istiyorum uzman onbaşıliya alımlar şuan yok sanırım olduğunda güncel haber olarak yayınlarmisiniz gitmek istiyorum tekrar başvuru yapılsın lütfen

  • Baktığınız yer KKK Personel Temin sayfası, şuan tüm alımları MSB personel temin sayfası üzerinden yapılıyor. Lise mezunu alımı ve kpss şartı aranıyor bilginize. Ayrıca tüm alımları sitemizden yayınlıyoruz zaten teşekkürler.

 30. Iki sorum var
  1) Tercihleri yaptim Konaklama yemek ve randevu Al gibi ibareler nedir?
  2) başvuru kabulu ne zaman olur ve ciktisini nasıl alacağım

 31. Ben uzmancavusluk yapan arkadaslara sordum onlar artik askerlim yapmadanada aliyorlar dediler ve birde madem ortaokul vve ilkokul mezunlarini almiyorlar peki neden egitim bilgi seceneginde ilkokul ve ortaokul secenekleri var ikisinide aciklarsaniz cok sevinirim tesekkurler…

 32. Ben haziran ayında uzmanlık sınavını kazandım ama haber gelmiyo tekrar basburayimmi

  • Haziran ayında girdiysen ve Kara Kuvvetleri’ne girdiysen ikinci başvuruyu yapma bence PERTEM’i ara ve ne zaman çağrılacağını öğrenmeyi dene.

 33. Polis alımı var önlisans lisan mevzunu kazanmam durumunda iftifa edebilirmiyim yada nasıl bir yol izleye bilirim polis olmak icin

  • İstifa etme hakkın yok, firar edersin 7 gün sonra ilişiğin kesilir fakat firar ettiğin taktirde de hiçbir devlet kurumunda çalışamazsın bilgin olsun.

 34. hayirli gunler efendim. uzmnan onbaşı olmak icin 2 yil sozlesmeli er olarak gorev yapmamiz gerekiyor dimi? ve uzman onbasi alimi yakin zamanda oldumu veya olacakmi? ve ne mezunu isterler ayrica askerlik şartı ararlarmi cunku ben yapmadim tecilliyim? tesekkur ederim cevabiniz icin simdiden:)

 35. Bende renk körlügü var bunun bi tedavisi oluyormu benim aldıgım bilgiye göre çizilince düzeliyor diye bilgi edindim sizin bu konu hakkında bi bilginiz varmı ?

 36. Ben başvuru yaptım ama beklemede diye yaziyo 2016 kpss girdim bu sene içerisinde girmedim başvuru olurmu

 37. Başvuru yaptım 3.hava kuvvetleri ve 3 kara kuvvetleri tercihleri yaptım
  Bir hafta oldu, beklemede yazıyo.
  Normal mi aramam gereken bir yer varmı

  • Beklemede yazması gayet normal çünkü bunlar ön başvuru, sizleri seçim aşamalarına çağıracaklar asıl başvuru seçim aşamalarına gittiğinizde yapılacak evrak kontrolü, FYT ve sözlü mülakat.

 38. Öncelikle kolay gelsin ben başvuru yaptım sınav ve mülakat için çağırıldığımda benden diplomamın aslını ve fotokopisini isteyecekler ve ben diplomamı kaybettim bulamıyorum mezun olduğum okuldan aslı gibidir yazılı bir örneğini alsam olurmu cevaplarsanız teşekkür ederim

  • PERTEM’i arayarak bilgi alman senin için en doğrusu olacaktır E-Devletten öğrenim belgesi çıkartıp onaylatırsan geçerli olabilir fakat yine de arayıp bilgi alırsan işini garantiye almış olursun.

  • Klavuzu okumadan başvuru yapmasaydın keşke, bu alımda hem lise hem de kpss şartı aranmaktadır, ön başvuruyu yapmışsın fakat başvurun kabul edilmez bilgin olsun.

 39. İlköğretim ve orta okul için uzman çavuş basvuruları ne zaman açılacak bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 40. Merhaba;
  Ortaokul mezunuyum liseyide açıktan okumaya devam ediyorum.
  Kara kuvvetleri piyade komando uzman onbaşılık başvuru tarihinin açıklanmasını beklemekten gına geldi artık nerdeyse 5 ay olacak yine de sene bitmeden açıklanırsa başvuru yapacam.
  Dün akşam üstü sözleşmeli er’e başvuru yaptım DENİZ,HAVA ve KARA KUVVETLERİ’ne ortalama ne kadar sürece içerisinde açıklanır başvuru sonuçları bilginiz var mı?
  Kurmuş olduğunuz bu sayfayı ilk defa görüyorum sadece uzman çavuşlukla alakalı şeylerden mi bahsediyorsunuz sözleşmel er hakkında bilgilerden bahsediyor musunuz TEŞEKKÜRLER

  • Açıklanmasındaki etkenler ; başvuru sayısı, mülakat süreleri, sağlık raporu işlemleri ve eğitim merkezlerinin bol olması durumları olduğu için süresi belli olmaz maalesef.

 41. Aday numaramızı nerden öğreniyoruz ve bu numarayı bize ne zaman veriyorlar başvuru yapincami sınava girincemi

  • Askerlik hizmetini bitirmiş olanlar başvuru yapabilir, muhtemelen askerliğini yapmadın o yüzden başvuru yapsan dahi geçersiz sayılacaktır.

 42. suan liseyi bitirdim askerde kalmak istiyorum uzmn cavus olarak kpss ye girmek mecburmu

  • Askerde kalmak diye bir şey yok maalesef, alımları takip etmen ve şartların uygunsa başvurman gerekiyor. Askerlik hizmetine devam ederken alım yapılırsa oradan da başvuru yapabilirsin.

 43. Doktor heyetinden elendim itirazda karsima hastene masrafi cikti odeyemedigim icin tekrar elendim suan elenme sebebim ergenlik psikiyatri doktoruna gitmem gecmis ibare hakkimibaramak istiyorum acaba msb saglik kurulundan tekrar heyetbhak talepnetme hakkim varmi

 44. 2017-10 jandarma genel komutanliginin uzman çavuş mülakatını kazandık nisan ayında girdik 1 mayısta olumlu olan hastane raporumuzu gönderdik fakat hala egitime gitmeyi bekliyoruz ne zaman alacaklar bizi bilginiz varsa paylaşırsanız seviniriz iyi çalışmalar

  • Bu tür bilgiler Sadece Jandarma Genel Komutanlığı sitesinden bildirilir veya sms olarak size gönderilir daha öncesinde kimsenin haberi olacağını düşünmüyorum.

 45. Ben orta okul mezunuyum uzman çavuşluğa başvuru yapa bilirmiyim askerlik yapmışım

 46. Merhaba. Askerliği devam eden biri Kpssye girmeden Uzman erbaşlığa Başvurabilirmi?

 47. Sozlesmeli er icin suan askerligini yapan olmasimi gerek ben 21 yasindayim ve askerden geleli 8 ay oldu ben sozlesmeliye basvuru yapabilirmiyin

 48. Ben ilk okul menzunuyum sozlesmeli er olarak kalsam geri sozlemeli erlikten uzmanliga gecebelirmiyim

 49. 17-30 Temmuz arasında başvuruları mı yaptım daha sonra 4 Eylül’de Ankara’da mülakata girdim Bir ay sonra açıklanacak dediler 35 gün oldu fakat daha açıklanmadı iki gün önce evime iki tane sivil polis geldi bunlar ne için gelmiş olabilir daha açıklanmadı uzman erbaşlığim acaba neden geldiler tesekkur ederim

  • Güvenlik soruşturması, arşiv araştırması veya adres teyidi için gelmiş olabilirler. Ayrıca söylentilerle hareket edilmez, açıklanınca sms ile bilgilendiriliyorsunuz ya da MSB, Jandarma siteden yayınlıyor.

 50. Yukarda Kpss şartı olduğunu belirtmişsiniz ancak,bazı sitelerde yazmaması, adayların kafa karışıklığı yaşamasına sebep oluyor,hatta bazı kişiler,bazı sınıflar için gerektiğini,bazı sınıflar için gerekmediğini söylüyor,bazi adaylar kpss sartini girmeden başvuru
  yaptım diyor MSB yi aradığımizda meşgul çalıyor,bu konuda net bir şekilde cevap verebilir misiniz?

 51. Ben askerliğimi yaptım liseyi dışardan okuyom uzmanlığa başvurabilirmiyim

 52. Yukarda Kpss şartı olduğunu belirtmişsiniz ancak,bazı sitelerde yazmaması, adayların kafa karışıklığı yaşamasına sebep oluyor,hatta bazı kişiler,bazı sınıflar için gerektiğini,bazı sınıflar için gerekmediğini söylüyor,bazi adaylar kpss sartini girmeden başvuru
  yaptım diyor MSB yi aradığımizda meşgul çalıyor,bu konuda net bir şekilde cevap verebilir misiniz?

 53. Uzman çavuşluk alımlarında kolda jilet izleri ve vücudda deri çatlakları tsk ya girişte problem olurmu

 54. Ben sözleşmeli er yapmayı düşünüyorum sözleşmem bitince uzaman cavusluga geçe bilirmiyim ama orta okul mezunuyum uzaman çavuş olmam için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

 55. Topcu Uzman onb meteoroloji fz.okl.k.lığı Ankara Polatlı bölümün hakkında hiçbir fikrim yok hiçbir yerde bilgi yok

 56. Mrb ben bisey soracaktim jandarma lojistiğe basvurdum fakat askerliğimi yaptım ama basvuru formunsa askerlik durumu kitasina katildi yazıyor ve ben bunu degistiremiyorum yardımcı olurmusunuz

 57. Başvuru kılavuzunda Geçerli kpss puanı isteniyor.Önlisans mezunu olarak 2016 da puanı var. 2018 deki sınava girmedim. Fakat önbaşvuru yaparken 2016 önlisans kpss puanım geçerliydi . Mülakata gidebilecekmiyim.Yoksa 2016 daki kpss puanım geçersiz mi?

  • 2016 yılında önlisans puanın varsa o puan geçerli zaten kılavuzda da belirtilmiş sen sorgulamanı PERTEM’den yap sınav tarihin orda açıklandı değerli kardeşim.

 58. 23 Kasım Ankara mebs okulunda bizden güvenlik arşiv formunu kimse almadı mulakattan çıkıp hastane sevk i mizi aldık *** bı sorun olur mu

 59. Merhaba İlk Okul Mezunuyum Şubat 2019 Da askerim Uzman onbaşı Olabilirmiyim Alımlar Varmı.?

  • Olamaz alması için ciddi bir rahatsızlığı ve kronik rahatsızlığı olması lazım, daha sonra komando olabilir raporu alıyorsa tahlillerinde bir sıkıntı olmuştur o yüzden alabilir veya alamayabilir.

 60. 2017/10 2. Grup olarak jandarma uzmnar erbaşlk mulakatina girdik saglik raporu işlemlerimiz tamamlandı bizi egitime ne zaman çagırırlar bilginiz car ise aktarırsanın çok rica ederim

 61. Bir defa uyuşturucu yakalatıp kabul ettim denetimli serbestliğe başladım uzmanlığa başvurduğumda olabilirmiyim ?

 62. Açık lise mezunuyum fakat başurada okul adı açık öğretim lisesi olarak çıķmıyo her hangi bir okul adı yazdım diplomamı yükledim siteye hava kuvvet lerine başvurdum çagrılmadım onunla birlikte ilgisi varmı

 63. Ben askerim şu an uzman onbaşı olmak istiyorum ortaokul mezunuyum alımlar olur mu acaba

 64. Ben 2019 uzman çavuşluk başvurusunu yaptıktan sonra güvercinlik ankara da mülakata seçildim fakat gidemedim cunku askere yeni gitmiştim. Yeni açılacak uzman alımına başvuru yapabilir miyim yine kabul edilir mi Yani? Daha öncekine gitmedim.diye sorun olur mu? Cevaplarsanız sevinirim