2018 Yılı Uzman Çavuş Alımları Başvuruları Hakkında Sorular ve Cevaplar

154 48

Değerli arkadaşlar sosyal medya hesaplarımız üzerinden sürekli mesaj geldiği ve yorumlarda sorulduğu için aşağıdaki soru ve cevapları hazırlamak zorunda kaldık, 2018 yılı Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları uzman çavuş alımları hususundaki soru ve cevaplar şu şekilde ;

2018 Yılı Uzman Çavuş Başvuruları Ne Zaman Bitecek ? 

Cevap : Uzman Çavuş alımlarında son başvuru tarihi, 26 Ekim 2018 olarak belirlenmiştir.

Ortaokul ve İlkokul Mezunları Uzman Çavuş Başvurusu Yapabilecek Mi ?

Cevap : Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri 2018 yılı alımlarında sadece lise mezunu alımı yapılacağından, orta ve ilkokul mezunları başvuru yapamaz fakat isterlerse sözleşmeli er alımına başvuru yapabilirler, başvuru için tıklayın !

Kpss Şartı Var Mı, 2016 Kpss Puanı Geçerli Mi ve Puan Kaç Olmalı ? 

Cevap : Bu alımda KPSS şartı var fakat puan şartı belirtilmemiş ve 2016 yılında yapılan KPSS sınavına giren adaylar başvuru yapabilir, ayrıca 2018 yılı ekim ayında yapılacak olan KPSS sınavına girecek adaylar da sınav sonuç belgesini alarak seçim aşamalarına gitmesi gerekmektedir.

Uzman Çavuş Alımlarında Yaş Şartı Nedir ?

Cevap : Uzman çavuş alımlarındaki yaş şartı 27 olarak belirlenmiş, yanı müracaat yapılan Ocak ayı itibariyle 27 yaşınızı bitirmemiş ve 28 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.

Sözleşmeli Er Olarak Görev Yapanlarda KPSS Şartı Var Mı ?

Cevap : Sözleşmeli erlerde KPSS şartı aranmayacak fakat, internetten başvuru yapamayacaklar görev yaptığı kuvvet vasıtasıyla başvuru yapabileceklerdir.

Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Uzman Çavuş Alımlarında Askerlik Şartı Var Mı ?

Cevap : Başvuru yapabilmeniz için askerlik hizmetini bitirmiş veya halen yapıyor olmanız gerekiyor ayrıca terhisinizin üzerinden 5 yıl geçmiş olmaması gerekiyor.

Daha Önce Uzman Çavuş Olanlar Başvuru Yapabilir Mi ?

Cevap : Daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nden her ne sebeple olursa olsun ayrılanlar bir daha TSK’da görev yapamazlar, yani başvursanız dahi başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Askerliğe Elverişsiz Olanlar yani Çürük Alanlar Bu Alımlara Başvuru Yapabilir Mi ?

Cevap : Askerlik hizmetiniz askerliğe elverişsiz olarak sonlandıysa yani çürük alıp terhis olduysanız uzman çavuş alımlarına başvuru yapamazsınız !

Başvurunuz Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır ?

Cevap : İnternet üzerinden yapılan başvurulara istinaden, adaylar sınavlar için planlanacak yani sınav takvimi oluşturulacak, adayların asıl başvuru işlemleriyse seçim aşamaları işlemleri için MSB. Personel Daire Başkanlığı’na (Cebeci/Ankara) veya daha sonradan duyurulacak olan sınav merkezine gittiklerinde evrakları kontrol edilerek yapılacak. Evrak kontrolü esnasında başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan yani ortaokul mezunu olarak başvuru yapan veya askerliğini yapmamış olanlar olduğu taktirde örnekler çoğaltılabilir adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Başvuru Sonuçları Ne Zaman ve Nerede Yayınlanacak ?

Cevap : Başvurusu kabul edilen adayların, seçim aşamaları sınavlarına katılacakları tarih https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden tebliğ niteliğinde yayınlanacaktır ! Ayrıca başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-posta adresi veya cep telefonunuza gönderilecek olan kısa mesaj yoluyla bilgilendirme yapılacaktır. Biraz önce vermiş olduğum adresi başvurduktan sonra takip etmenizde fayda var ayrıca seçim aşamaları çağrı duyurusunu sitemiz ve instagram hesaplarımızdan bizler de duyuracağız takipte kalmanız önemle duyurulur.

Başvuru Yaparken Tercih Yapamıyorum Neden Kaynaklanıyor ?

Cevap : Başvuru yaparken bilgilerinizin güncelliğini kontrol ederek başvuru yapmanız gerekiyor örneğin terhis tarihiniz, Kpss puan durumunuz veya adres bilgileriniz güncel değilse E-DEVLET üzerinden bu bilgilerinizi güncelleyerek tekrar başvuru yapınız problem kalmayacaktır. Çözemediğiniz durumlardaysa PERTEM’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

PERTEM İletişim Bilgileri Nelerdir ?

Cevap : MSB Personel Temi Daire Başkanlığı Numaraları ve Adresleri ;

Telefon : 0 312 562 05 43
(Mesai saatleri içerisinde bilgi edinme konuları için)

Belgegeçer (FAX) : 0 312 319 43 67

E-Posta : pertem@msb.gov.tr

Adres :  Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığı, Cebeci Mahallesi Tıp Fakültesi Caddesi P.K. 06620 Cebeci / Ankara

Başvuru Klavuzu ve Başvuru Linki Nelerdir ?

Başvuru Klavuzu : https://pertemin.msb.gov.tr/formlar/UzmanErbas2018.pdf

Başvuru Linki : https://personeltemin.msb.gov.tr/Anasayfa/EDevletGiris

ÖNEMLİ BİR KAÇ HUSUS ; 

DİKKAT:
1. Adaylar başvuru ekranına E-devlet üzerinden giriş yapacaktır.
2. Giriş yaptıktan sonra başvuru sihirbazı üzerinden ilerleyerek bilgilerim kısmından eğitim, iletişim, askerlik ve diğer istenen bilgileri mutlaka dolduracak ardından Tercih ekranına otomatik olarak yönlendirilecektir.
3. Adaylar eğitim bilgisi alanında eğitim bilgisi ekle butonuna bastıktan sonra eğitim bilgilerini dikkatlica girmelidir.
4. Adaylar Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarından en çok üçer tercih yapabilecektir. Sınav sonuçlarına göre değerlendirme bölümünde açıklandığı gibi sıralama yapılacak, sıralamaya giren ve nitelikleri uygun olan adaylar Kuvvet Komutanlıkları tarafından kontenjanlara yerleştirilecektir. Adaylar, tercih ettikleri sınıf kontenjanlarına giremediklerinde, istekli olmaları ve ihtiyaç bulunması halinde diğer sınıflarda/Kuvvetlerde adaylık durumları devam edecektir.
5. MSY 33-3 Sağlık Muayene Yönergesi 5.Bölüm 1-a maddesine istinaden;
            a FYT’ye katılabilmek için tek hekimden (aile hekimi, kurum hekimi vb.) “adayın spor (şınav, mekik ve koşu) yapmasında sakınca olmadığına dair rapor” ve,
            b. “FYT sırasında ortaya çıkabilecek her türlü sağlık problemimde sorumluluk tarafıma aittir? ibaresi bulunan “Muvafakat Yazısı” ile sınava katılacaklardır.
Rapor ve Muvafakat örnekleri kılavuza eklenmiştir.
6. Adaylar başvuru yapmadan önce mutlaka kılavuzu ve başvuru şartlarını dikkatle okumalıdırlar.

Değerli uzman çavuş adayı arkadaşlarım, soru ve cevap makalemizin sonuna geldik fakat aklınıza takılan diğer soruları yorum bölümünden sormanız durumunda en kısa zamanda sizlere cevap verilecektir, ayrıca yukarda yazmış olduğumuz bilgiler başvuru klavuzu incelenerek yazılmıştır. Başvuru yapmadan önce başvuru klavuzunu dikkatle incelerseniz kafanızdaki bütün soru işaretleri kalkacaktır. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeniz için aşağıya sosyal medya hesaplarımızın linklerini ekliyorum, seçim aşamaları duyuruları ve diğer duyurulardan anında haberdar olabilmeniz için, takibe aldığınız için şimdiden çok teşekkür ederiz.

[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZ ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZ ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZ ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZ ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]

 


154 Yorumlar
 1. Önder diyor

  Ben lisenmezunuyum uzman erbas ıcın basvru yapacagım kpss on lisansdan gırecegım aynı zamanda on lisans ogrencısıyım basvurum kabul olur mu

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Evet kabul olur, sınav sonuç belgeni götürdüğün taktirde problem olmaz. Askerliğini bitirmiş ve şuan halen devam ediyor olman koşuluyla tabi.

 2. Fatih diyor

  Ben askerligimi yapmadim ama basvurdum

 3. Adem diyor

  Kpps şartmı başvuru yapmak için ben girmedim girmicem de kpps ‘ye

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Güzel kardeşim sen okumadan direk soru sormuşsun orda cevabını verdim zaten . . .

 4. İmam bakır büyükaslan diyor

  Şuan asker hizmetini yapan kpss şartı aranacakmi daha önce kpss sınavına girmedi

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Klavuzda sadece Sözleşmeli erler’de KPSS şartı aranmayacaktır yazıyor, askerlik hizmetini yapanlarda kpss şartı aranmaz diye bir ibare görmedim . . .

 5. Muhammet TAŞPUNAR diyor

  Başvuru yaptım ama beklemede diye yaziyo yapmismiyim acaba yardımcı olurmusunuz

 6. Mehmet diyor

  Şuanda Diyarbakır’da askerlik görevimi yapmaktayım erim hiç kpss ye girmedim başvuru yaptımtercih yaptım kabul edilirmiyim?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Uzman Erbaş klavuzunda sadece Sözleşmeli erlerde KPSS şartı aranmayacaktır ibaresi mevcut, şuan askerlik hizmetini yapanlardan da KPSS puanı istenecek diye biliyorum.

 7. Alişan diyor

  Basvuru yapamiyorum nasıl yapabilirim basvur linkine tıklayıp e devlet şifresi çıkıyor ve onaylandı demiyor nasıl basvuru yapabilirm

  1. Askeri Bilgiler diyor

   E-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra sizden istenen bilgileri eksiksiz ve tam olarak girdiğinize dikkat ederek başvuru yapabilirsiniz.

 8. Emircan diyor

  Merhaba ben ortaokul mezunuyum askerlik görevimi yaparken MEB tarafindan kalorifer ısıtma belgesi aldım jandarma uzman çavuş olabilirmiyim Ve Jandarmada şöförde lojistikmi askerligimde askeri ehliyetim vardi yardimci olabilirmisiniz

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Şuan Jandarma alımı yok dostum, yakında olur mu bilmem ama 2019 yılında jandarma uzman çavuş alımı yapılacak diye biliyorum, tabi benimki sadece bir tahmin . . .

 9. Ali diyor

  Uzman onbaşı alım ne zaman

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Yakında olur diye ümid ediyorum fakat, kesin birşey yok maalesef.

 10. Mustafa diyor

  Ben askerliğimi yapıyorum şuan ama orta okul mezunuyum uzman onbaşı olarak başvuru yapabilirmiyim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Şuan uzman onbaşı alımı olmadığı için başvuru yapamazsın değerli kardeşim.

 11. Kayhan diyor

  Benim askerliğim tecilli kasımda askerim başvuru yaptım sıkıntı olurmu ??

  1. Askeri Bilgiler diyor

   26 Ekim 2018 tarihinde başvurular sona eriyor, ayrıca Klavuzda askerliğini yapmış veya halen yapıyor olmak gerekiyor diye açıkça yazıyor güzel kardeşim.

 12. Hasan diyor

  Burada askerlik görevini bitirmiş veya yapıyor olması gerekiyor diye yazmışsınız fakat şu an askerlik şartı istenmiyor diye biliyorum bende kayıt yaparken tecilli seçeneği ile yaptım bu duruma açıklık getirebilirmiyiz tecilli seçeneği neden çıkıyor…

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Yazılanlar, klavuzda yazılanlara istinaden eklendi ayrıca örnek veriyorum tecillisiniz, başvuru yaptınız ve Ankara’ya seçim aşamaları için gittiniz evrak kontrolünde sizden Nitelik belgesi ya da terhis belgesi istediler o zaman problem yaşarsınız. Ayrıca klavuzda belirtilirdi askerlik şartı istenmemiş olsaydı, başvuru şartları klavuzda yazıyor dilerseniz tekrar okuyabilirsiniz.

 13. Abdullah diyor

  Merhabalar ben kayıt yaptım fakat şoförlüğü başvuru yaptım. Ehliyetm eski ehliyet olduğu için başlama ve bitiş tarihi ni aynı girdim bu sıkıntı yaratır mı.kimligi yenilemek mı lazım

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Problem olmayacaktır, seçim aşamaları sınavlarına giderken senden ehliyeti de isteyecekler orda kontrolü yapılacak yani …

 14. Sahin diyor

  Ben Nisan ayında jandarma uzman çavuşluk sınavına girmiştim dosyamı da mayıs da göndermiştim ankaraya yenifoca ile kirkagac eğitim birliklerine atanacak ları açıklamış jandarma mart ayında giren arkadaşıma msj geldi kasimda egitime gidecek msj sıra sıra mı gidiyo bizede gelir mi bilgin var mı

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Dostum çağrı işlemlerini bize sorsan bile bilmemizin mümkünatı yok, ancak duyum alırsak söyleyebiliriz bunu Jandarma Personel Dairesi birimine sorman gerekiyor.

 15. onur diyor

  uzman onb alımları olucak mı ortaokul mezunu icin

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Şuan olur mu olmaz mı bilemeyiz maalesef, son alımlar KPSS ile yapıldığı için tahmin yürütemiyoruz.

 16. Kürşat Keskin diyor

  Ben 07 ekimde kss sınavına gireceğim onunla başvubilirmiyim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Evet başvurabilirsiniz seçim aşamalarına giderken de KPSS sınav sonuç belgesini alıp gidersiniz problem olmaz.

 17. Celal diyor

  Piyade komando olarak sınıflandırıldiriniz eğitim merkezi dolu olduğu için Ekim ayı içerisinde sevk edileceksiniz DIE mesaj geldi ekim ayı içerisinde kesin gider miyim yoksa oyalamak için mi atıldı bu mesaj

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Dostum Devlet’in kurumu seni oyalamak için mesaj mı gönderir ? Sen rütbeli personel olacaksın bu şekilde soru sorman bile yanlış . . .

 18. Yarkın diyor

  Sizce 2017/10 uzman komando atamaları nezaman olur bir fikriniz var mı

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Yakında çağırırlar, eğitim merkezleri boşaldıkça çağırıyorlar.

 19. Cemal korludag diyor

  Degerli kardesim ben lise mezunuyum kasimda askerim askerdeyken jandarma asayise basvuru yapsam boy skintisi cikariyolarmi?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Jandarma asayiş alımı şuan yok fakat alım ilanında boy kilo tablosundaki bilgilere bakabilirsin eğer uyuyorsan başvur, boy kilon orantısız ise ya da senden istenen boya sahip değilsen boşuna başvurma boy kilo ölçümü yapılıyor elenebilirsin.

 20. Burak akkaya diyor

  İyi akşamlar bir kaç sorum olcaktı kafamı kurcalayan uzman alımları ile ilgili ilk olarak kpss sadece girme şartı arıyor sanırım puan herhangibir puan gerekmiyor dimi klavuzda yazmıyor bu lise kpss sinden sonra klavuzun değişme gibi bi durumu olabilirmi ikincisi sağlık raporu mülakata çağırıldığımız taktirde sadece tek hekimden alıyoruz dimi spor mülakatına girebilir diye detaylı heyet raporu gibi değil o bölümü pek açıklayıcı yazmamışlar o yüzden ikilemde kaldım birde askerliğimi piyade çavuş olarak yaptım hava kuvvetlerinde kısa dönem olarak terhis belgemde kıta çavuşu olduğum yazıyor ama çavuş olduğuma dair herhangibir belge vermediler kazanmam durumunda uzman çavuş olarak başlayabilirmiyim yoksa belgem olmadığı için uzman onbaşı olarakmı başlıyoruz (lisans mezunuyum)

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Değerli kardeşim doğru KPSS şartı var ama puan şartı yok, seçim aşamaları sınavına giderken Tek hekim raporu alacaksın yani spor yapmasında sakınca yoktur şeklikde, klavuz değişir mi ya da değişmez mi bu MSB’ın elinde olan birşey. Çavuş diploman yoksa uzman onbaşı olarak başlarsın görevine, çavuş diploması muhakkak isterler diye biliyorum. Umarım bu cevaplar işine yarayacaktır diye düşünüyorum başarılar.

 21. Ahmet diyor

  Kolay gelsin uzman erbasligi kazananlar icin bu ay alim var mi

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Sorunuzu tam algılayamadım fakat daha önce sınava girip kazandıysanız ve ne zaman çağırırlar diye soruyorsanız, eğitim yerleri boşalmadan çağırmazlar bilginiz olsun.

 22. Abdullah diyor

  Selamın aleyküm.lise mezunuyum ben kayıt yaptım ama asker limi yapmadım 18 yaşını doldurdum bu sıkıntı olurmu bide sınav bilgilerinde osym den sınav bilgileriniz alınamadı diyor bi sıkıntı olurmu

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Klavuzda yazan bilgilere göre cevaplayayım, askerliğini yapmadıysan başvurmasaydın keşke çünkü 26 Ekim’de başvurular sona eriyor ve klavuzda askerliğini yapmış olmak veya şuan askerlik hizmetini devam ettirenler alınacak diyor.

 23. Burak diyor

  Merhaba benim iki sorum olacaktı,birincisi bu yıl içerisinde jandarma asayiş alımı ile ilgili bir duyumunuz var mı,bir de TSK’da sivil memur alımı yapılma ihtimali var mı, mesleğim berberlik bu arada, şimdiden teşekkürler..

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Jandarma asayiş ve komando alımlarıyla ilgili bu yıl alım olmayacak diye bir duyum aldım fakat bu sadece bir duyum, alım yapılır mı bunu bilemiyorum maalesef. TSK’da sivil memur alımı geçtiğimiz aylarda yapıldı tekrar yapılabilir belki.

 24. şaban karabulut diyor

  ben temmuz ayında başvurusunu yapmış olduğum piyade uzman çavuş başvuru yaptım mülakattan sağlıktan çok şükür sorunsuz geçtim çağrı emri gelir mı kıbrısda olduğumdan takip edemiyorum ve de türkiye numaralı hattını yolladim geri türkiye ye sms gelir mi?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   SMS Türkiye hattına gelir numaranı onu verdiysen ayrıca personeltemin.msb.gov.tr adresini takip et sürekli.

 25. Mustafa diyor

  Gerekli Belgeler kısmında yazılmamışda sınava giderken 8 Adet fotoğraf goturmemiz gerekiyormu gerekiyorsa fotoğraflar biometrik mi olucak

 26. Ahmet diyor

  Aynen ben sinavi kazandim herseyim tamam 7 ay oldu bekliyorum bu ayin 12sinde ispartada egitim yerleri bosalacak tahminen alim olur mu

 27. Emrah diyor

  Selamın aleyküm ben şuan kursiyerim kursun bitmesine 10 gün kaldı ve liseyi açıktan okuyorum son 2 sınavım kaldı astsubaylığa geçebilirmiyim Doğum tarihim 20.10.1993 teşekür ederim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Kursun bitsin ve kıt’a da 1 yıl görev yap liseyi açıktan veya diğer türlü bitirmiş olman önemli değil, mezun olman önemli. Yaş şartını da karşılıyorsan sınavlara girebilirsin fakat kontenjan kısıtlı oluyor.

 28. Bekir diyor

  Ben şuan askerim 10 gün oldu usta birliğine geleli acemilikte başvurdum kazandım soruşturmaya eve de gitmişler aileme soruşturma bitti demişler 10.ayda çağırmaya başlayacaklarmış beni çağırırlarmı 10. Ayda veya ne kadar beklerim ben

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri için MSB Personel Daire Başkanlığı’nı arayıp bilgi alabilirsin.

 29. Havva diyor

  Nişanlım uzman çavuşluk için başvuru yaptı ve mülakatları geçti eğitime çağrılmayı bekliyor ne kadar sürede çağırılır yada neye göre çağrılıyor bilginiz var mı

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Eğitim yerleri boşalınca çağırıyorlar tüm eğitim merkezlerinin eğitim durumlarını takip edemediğimiz için belirli bir süre veremiyorum maalesef.

 30. Yusuf diyor

  2018 mayis 9 da mulakata girmistim ve 1 ay once merkezi komutanlik lar dolu oldugu icin muhtemelen ekim ayi icerisinde sevk edileceksiniz diye msj geldi. Kesin cagirirlarmi ekim ayi icinde veya cagirmazlar ise nezamn cagirirlar bilgi verebilirmisiniz

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Değerli kardeşim bunun kesini falan yok, sana Devletin KURUM’u mesaj gönderiyor sen kesin mi diye sorguluyorsun, rütbeli personel olacaksın bunu göz önünde bulundur sorarken lütfen.

 31. Ahmet diyor

  Çağrı aldım ancak aday nomaramı bilmiyorum nasıl öğrrnebilirim öğrenmeden gidersem bir problem olurmu

 32. Muhammet diyor

  Başvu yaptım lakin beklemede yaziyo doğrumu değilmi yardımcı olurmusunuz

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Beklemede yazmış olması gayet normal, ön başvuru olduğu için onaylanınca bir duyuru yayınlanacak seçim aşamaları sınavlarına çağrı duyurusu 26 Ekim son başvuru tarihinden bir süre sonra yayınlanacaktır.

 33. Erkan Açıkgöz diyor

  KKK alım ne zaman

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Şuan Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri alımı var zaten.

 34. Sercan diyor

  Yaş 28 olur mu

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle (01 Ocak 2018) yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1991 tarihi ve sonrasında doğanlar)

 35. Emrecan diyor

  Ben 2017 aralıgın 27 sınde mulakatlara gırdım gectım herseyden aıle sorunlarından raporlarımı dolastıramadım hastaneye gırıs yaptım ama raporları alamadım ne yapmam gerekıyo

  1. Askeri Bilgiler diyor

   PERTEM’i araman gerekiyor, ordan net bilgi alabilirsin.

 36. SERCAN diyor

  Lise mezunuyum 08. 1991 doğumluyum. Herhangi bir TSK için yaşım tutmuyor mu? Jandarma için 28 den gün almamış olmak gerekiyormuş bu değişir mi Değişiklik yapılır mı

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Klavuzda diyor ki ; Müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle (01 Ocak 2018) yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1991 tarihi ve sonrasında doğanlar)

 37. Nagihan diyor

  Tercihleri yaptiktan snra ne yapmaliyiz

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Tercihleri yaptıktan sonra beklemeniz gerekiyor, ön başvuru onayından sonra seçim aşamaları sınavına çağrı yapılacaktır. Yani 26 Ekim 2018 tarihinden sonra sınavlar için ön başvurusu kabul edilen adaylara çağrı yapılacak.

 38. Abdullah diyor

  Kpss ye girmeyenler veya orta okul mezunları veya başka nitelik şeyleri tutmayan kişiler de başvuru yapmış şekilde.bu on seçme eleme işlemin de bunları arastira rak mı kura ile mı ön kayıt yapılıyor bunu merak ediyorum.

 39. Süleyman diyor

  İyi günler nasıl başvuruyu yapıyoruz peki

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Yukarıdaki yazıda nereden başvuru yapılabileceğine dair bir link bırakılmıştır, ayrıca yine başvuru klavuzunun da linki mevcuttur inceleyebilirsiniz. Başvuru klavuzunu okumadan lütfen başvuru yapmayınız.

 40. İlker yıldız diyor

  Merhaba ben askerden başvuru yaptım kendi kuvvet komutanım yaptı askeri sistemden başvurunuz onaylanmıştır ve aday numaram olan bir kağıdı çıktıdan aldım birinci sorum benim bir daha internet üzerinden msb den başvuru yapmama gerek var mı yoksa bu başvurum sadece yeterli midir ? İkinci sorum 2016 kpss ye girdim puanım 68 geçerli midir 2016 kpss?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Tekrar başvuru yapmana gerek yok, ayrıca 2016 KPSS puanın geçerlidir.

 41. Serdar diyor

  Iyi günler bir iki ay öncesine kadar ortaokul alımı yapılıyordu şimdi ise yönlendirilen siteye girmek istediğimde sayfaya erişilmiyo diyo personel teminden giriyorum başvuru son tarih 26 ekim 2018 gösteriyo hiç bise anlamadım ben başvurmak istiyorum uzman onbaşıliya alımlar şuan yok sanırım olduğunda güncel haber olarak yayınlarmisiniz gitmek istiyorum tekrar başvuru yapılsın lütfen

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Baktığınız yer KKK Personel Temin sayfası, şuan tüm alımları MSB personel temin sayfası üzerinden yapılıyor. Lise mezunu alımı ve kpss şartı aranıyor bilginize. Ayrıca tüm alımları sitemizden yayınlıyoruz zaten teşekkürler.

 42. Yunus Fidan diyor

  Iki sorum var
  1) Tercihleri yaptim Konaklama yemek ve randevu Al gibi ibareler nedir?
  2) başvuru kabulu ne zaman olur ve ciktisini nasıl alacağım

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Şuan önbaşvuru yaptınız, başvurular kabul olduğunda seçim aşamaları sınavlarına çağrılacaksınız.

 43. Ademkiremit diyor

  Ben uzmancavusluk yapan arkadaslara sordum onlar artik askerlim yapmadanada aliyorlar dediler ve birde madem ortaokul vve ilkokul mezunlarini almiyorlar peki neden egitim bilgi seceneginde ilkokul ve ortaokul secenekleri var ikisinide aciklarsaniz cok sevinirim tesekkurler…

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Değerli kardeşim lütfen başvuru klavuzunu baştan aşağıya okurmusun ?

 44. SAFA diyor

  Jandarma ne zaman alim yapacak ??

  1. Askeri Bilgiler diyor

   2019 yılında yapılacak diye biliyorum.

 45. Muhammet diyor

  Ben haziran ayında uzmanlık sınavını kazandım ama haber gelmiyo tekrar basburayimmi

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Haziran ayında girdiysen ve Kara Kuvvetleri’ne girdiysen ikinci başvuruyu yapma bence PERTEM’i ara ve ne zaman çağrılacağını öğrenmeyi dene.

 46. Murat diyor

  Polis alımı var önlisans lisan mevzunu kazanmam durumunda iftifa edebilirmiyim yada nasıl bir yol izleye bilirim polis olmak icin

  1. Askeri Bilgiler diyor

   İstifa etme hakkın yok, firar edersin 7 gün sonra ilişiğin kesilir fakat firar ettiğin taktirde de hiçbir devlet kurumunda çalışamazsın bilgin olsun.

 47. Ramazn diyor

  Suan sozlesmeli er alimi varmi

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Var sitemizden arama yaparak başvuru linkine ve başvuru klavuzuna ulaşabilirsiniz.

 48. berat çakır diyor

  hayirli gunler efendim. uzmnan onbaşı olmak icin 2 yil sozlesmeli er olarak gorev yapmamiz gerekiyor dimi? ve uzman onbasi alimi yakin zamanda oldumu veya olacakmi? ve ne mezunu isterler ayrica askerlik şartı ararlarmi cunku ben yapmadim tecilliyim? tesekkur ederim cevabiniz icin simdiden:)

 49. Veli diyor

  Bende renk körlügü var bunun bi tedavisi oluyormu benim aldıgım bilgiye göre çizilince düzeliyor diye bilgi edindim sizin bu konu hakkında bi bilginiz varmı ?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Bu hususta en doğru cevabı göz doktoru verecektir gidip sorman daha mantıklı olacaktır.

 50. Taşpunar diyor

  Ben başvuru yaptım ama beklemede diye yaziyo 2016 kpss girdim bu sene içerisinde girmedim başvuru olurmu

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Beklemede yazmış olması gayet normal, 2016 KPSS sınavı geçerli diye biliyorum fakat PERTEM’i arayarak net bilgi edinebilirsiniz.

 51. Ercan diyor

  Lise 1 terkim tastiknamem var başvuruyu yaptım kabul edilirmi

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Maalesef kabul edilse dahi evrak kontrolünde geri çevrilirsin.

 52. Mesut diyor

  Başvuru yaptım 3.hava kuvvetleri ve 3 kara kuvvetleri tercihleri yaptım
  Bir hafta oldu, beklemede yazıyo.
  Normal mi aramam gereken bir yer varmı

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Beklemede yazması gayet normal çünkü bunlar ön başvuru, sizleri seçim aşamalarına çağıracaklar asıl başvuru seçim aşamalarına gittiğinizde yapılacak evrak kontrolü, FYT ve sözlü mülakat.

 53. Burkan Fırat serbest diyor

  Öncelikle kolay gelsin ben başvuru yaptım sınav ve mülakat için çağırıldığımda benden diplomamın aslını ve fotokopisini isteyecekler ve ben diplomamı kaybettim bulamıyorum mezun olduğum okuldan aslı gibidir yazılı bir örneğini alsam olurmu cevaplarsanız teşekkür ederim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   PERTEM’i arayarak bilgi alman senin için en doğrusu olacaktır E-Devletten öğrenim belgesi çıkartıp onaylatırsan geçerli olabilir fakat yine de arayıp bilgi alırsan işini garantiye almış olursun.

 54. Ferdi diyor

  Ben ortaokul mevzunyum başvurum kabul oldu sizce ne olur

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Klavuzu okumadan başvuru yapmasaydın keşke, bu alımda hem lise hem de kpss şartı aranmaktadır, ön başvuruyu yapmışsın fakat başvurun kabul edilmez bilgin olsun.

 55. Şevki DİNÇ diyor

  İlköğretim ve orta okul için uzman çavuş basvuruları ne zaman açılacak bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Şuan için ilanın ne zaman yayınlanacağı hususunda bilgim yok maalesef.

 56. mehmet diyor

  Merhaba;
  Ortaokul mezunuyum liseyide açıktan okumaya devam ediyorum.
  Kara kuvvetleri piyade komando uzman onbaşılık başvuru tarihinin açıklanmasını beklemekten gına geldi artık nerdeyse 5 ay olacak yine de sene bitmeden açıklanırsa başvuru yapacam.
  Dün akşam üstü sözleşmeli er’e başvuru yaptım DENİZ,HAVA ve KARA KUVVETLERİ’ne ortalama ne kadar sürece içerisinde açıklanır başvuru sonuçları bilginiz var mı?
  Kurmuş olduğunuz bu sayfayı ilk defa görüyorum sadece uzman çavuşlukla alakalı şeylerden mi bahsediyorsunuz sözleşmel er hakkında bilgilerden bahsediyor musunuz TEŞEKKÜRLER

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Açıklanmasındaki etkenler ; başvuru sayısı, mülakat süreleri, sağlık raporu işlemleri ve eğitim merkezlerinin bol olması durumları olduğu için süresi belli olmaz maalesef.

 57. Mustafa diyor

  Aday numaramızı nerden öğreniyoruz ve bu numarayı bize ne zaman veriyorlar başvuru yapincami sınava girincemi

 58. Cemal diyor

  Kac yaşindakiler basvuru yapabiliyor 1999 dogumlular basvuru yapabilirmi

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Askerlik hizmetini bitirmiş olanlar başvuru yapabilir, muhtemelen askerliğini yapmadın o yüzden başvuru yapsan dahi geçersiz sayılacaktır.

 59. yılmaz diyor

  suan liseyi bitirdim askerde kalmak istiyorum uzmn cavus olarak kpss ye girmek mecburmu

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Askerde kalmak diye bir şey yok maalesef, alımları takip etmen ve şartların uygunsa başvurman gerekiyor. Askerlik hizmetine devam ederken alım yapılırsa oradan da başvuru yapabilirsin.

 60. Ramazan diyor

  Doktor heyetinden elendim itirazda karsima hastene masrafi cikti odeyemedigim icin tekrar elendim suan elenme sebebim ergenlik psikiyatri doktoruna gitmem gecmis ibare hakkimibaramak istiyorum acaba msb saglik kurulundan tekrar heyetbhak talepnetme hakkim varmi

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Bu hususu PERTEM ile görüşmen daha doğru olur.

 61. Umut emre karakoç diyor

  2017-10 jandarma genel komutanliginin uzman çavuş mülakatını kazandık nisan ayında girdik 1 mayısta olumlu olan hastane raporumuzu gönderdik fakat hala egitime gitmeyi bekliyoruz ne zaman alacaklar bizi bilginiz varsa paylaşırsanız seviniriz iyi çalışmalar

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Bu tür bilgiler Sadece Jandarma Genel Komutanlığı sitesinden bildirilir veya sms olarak size gönderilir daha öncesinde kimsenin haberi olacağını düşünmüyorum.

 62. Sancar çetinkaya diyor

  Ben orta okul mezunuyum uzman çavuşluğa başvuru yapa bilirmiyim askerlik yapmışım

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Yapamazsınız maalesef.

 63. Osman diyor

  Merhaba. Askerliği devam eden biri Kpssye girmeden Uzman erbaşlığa Başvurabilirmi?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Askerliğine devam edenler hakkında klavuzda bir bilgi yok maalesef, sadece sözleşmeli erlerde kpss şartı aranmayacak.

 64. Fatih diyor

  Askerlik yapmayanlar başvura bilşyomu

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Hayır başvuru yapamıyor.

 65. Ramazan diyor

  Sozlesmeli er icin suan askerligini yapan olmasimi gerek ben 21 yasindayim ve askerden geleli 8 ay oldu ben sozlesmeliye basvuru yapabilirmiyin

 66. Salman diyor

  Ben ilk okul menzunuyum sozlesmeli er olarak kalsam geri sozlemeli erlikten uzmanliga gecebelirmiyim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Evet 3 yıl görev yaptıktan sonra uzman çavuş alımlarına başvuru yapabiliyorsun.

 67. emrah diyor

  ben lise 2 ye kadar gitim uzman erbaş ola bilirmiyim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Başvuru yapabilmek ve başvurunun geçerli sayılabilmesi için Lise mezunu olman ve Kpss puanının olması gerekiyor.

 68. Mustafa diyor

  17-30 Temmuz arasında başvuruları mı yaptım daha sonra 4 Eylül’de Ankara’da mülakata girdim Bir ay sonra açıklanacak dediler 35 gün oldu fakat daha açıklanmadı iki gün önce evime iki tane sivil polis geldi bunlar ne için gelmiş olabilir daha açıklanmadı uzman erbaşlığim acaba neden geldiler tesekkur ederim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Güvenlik soruşturması, arşiv araştırması veya adres teyidi için gelmiş olabilirler. Ayrıca söylentilerle hareket edilmez, açıklanınca sms ile bilgilendiriliyorsunuz ya da MSB, Jandarma siteden yayınlıyor.

 69. Burak diyor

  Yukarda Kpss şartı olduğunu belirtmişsiniz ancak,bazı sitelerde yazmaması, adayların kafa karışıklığı yaşamasına sebep oluyor,hatta bazı kişiler,bazı sınıflar için gerektiğini,bazı sınıflar için gerekmediğini söylüyor,bazi adaylar kpss sartini girmeden başvuru
  yaptım diyor MSB yi aradığımizda meşgul çalıyor,bu konuda net bir şekilde cevap verebilir misiniz?

 70. Müslüm diyor

  Ben askerliğimi yaptım liseyi dışardan okuyom uzmanlığa başvurabilirmiyim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Başvuru yapabilmeniz için klavuzda da belirttiği gibi lise mezunu olmanız gerekiyor, aksi taktirde başvursanız dahi geçersiz sayılır.

 71. Burak diyor

  Yukarda Kpss şartı olduğunu belirtmişsiniz ancak,bazı sitelerde yazmaması, adayların kafa karışıklığı yaşamasına sebep oluyor,hatta bazı kişiler,bazı sınıflar için gerektiğini,bazı sınıflar için gerekmediğini söylüyor,bazi adaylar kpss sartini girmeden başvuru
  yaptım diyor MSB yi aradığımizda meşgul çalıyor,bu konuda net bir şekilde cevap verebilir misiniz?

 72. Fahran diyor

  Uzman çavuşluk alımlarında kolda jilet izleri ve vücudda deri çatlakları tsk ya girişte problem olurmu

 73. Mustafa diyor

  Ben sözleşmeli er yapmayı düşünüyorum sözleşmem bitince uzaman cavusluga geçe bilirmiyim ama orta okul mezunuyum uzaman çavuş olmam için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

 74. emre alkan diyor

  ortaokul alimi ne zaman başliyacak bilgi vere bilirmisiniz

 75. Hüseyin diyor

  Topcu Uzman onb meteoroloji fz.okl.k.lığı Ankara Polatlı bölümün hakkında hiçbir fikrim yok hiçbir yerde bilgi yok

 76. Cengiz diyor

  Mrb ben bisey soracaktim jandarma lojistiğe basvurdum fakat askerliğimi yaptım ama basvuru formunsa askerlik durumu kitasina katildi yazıyor ve ben bunu degistiremiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Askeri Bilgiler diyor

   JANDARMA personeli aramanızı öneririm onlar müdahale edebiliyor.

 77. Emre diyor

  Başvuru kılavuzunda Geçerli kpss puanı isteniyor.Önlisans mezunu olarak 2016 da puanı var. 2018 deki sınava girmedim. Fakat önbaşvuru yaparken 2016 önlisans kpss puanım geçerliydi . Mülakata gidebilecekmiyim.Yoksa 2016 daki kpss puanım geçersiz mi?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   2016 yılında önlisans puanın varsa o puan geçerli zaten kılavuzda da belirtilmiş sen sorgulamanı PERTEM’den yap sınav tarihin orda açıklandı değerli kardeşim.

 78. Mehmet Özkan diyor

  23 Kasım Ankara mebs okulunda bizden güvenlik arşiv formunu kimse almadı mulakattan çıkıp hastane sevk i mizi aldık *** bı sorun olur mu

 79. Furkan diyor

  Jandarmada kpss şartı araniyomu

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Hayır en son alımda kpss şartı aranmadı fakat diğer alımlarda aranır mı ilan yayınlanmadan bişey söylememiz mümkün değil.

 80. Gökhan diyor

  Merhaba İlk Okul Mezunuyum Şubat 2019 Da askerim Uzman onbaşı Olabilirmiyim Alımlar Varmı.?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Şuan alım yok maalesef, alımları sitemizden takip edebilirsiniz.

 81. umut diyor

  komando olamaz raporu alan bir uzman çavuş daha sonra komando raporu alabilir mi ?

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Olamaz alması için ciddi bir rahatsızlığı ve kronik rahatsızlığı olması lazım, daha sonra komando olabilir raporu alıyorsa tahlillerinde bir sıkıntı olmuştur o yüzden alabilir veya alamayabilir.

 82. Cem diyor

  2017/10 2. Grup olarak jandarma uzmnar erbaşlk mulakatina girdik saglik raporu işlemlerimiz tamamlandı bizi egitime ne zaman çagırırlar bilginiz car ise aktarırsanın çok rica ederim

  1. Askeri Bilgiler diyor

   Maalesef çağrı duyurusu hakkında net bir tarih bilgimiz yok, olduğu taktirde sitemizden paylaşıyoruz.

 83. Erdem diyor

  05,12,1999 dogdum uzmanlıga bas vurabilirmiyim

 84. Doğukan diyor

  Bir defa uyuşturucu yakalatıp kabul ettim denetimli serbestliğe başladım uzmanlığa başvurduğumda olabilirmiyim ?

 85. Doğan diyor

  Açık lise mezunuyum fakat başurada okul adı açık öğretim lisesi olarak çıķmıyo her hangi bir okul adı yazdım diplomamı yükledim siteye hava kuvvet lerine başvurdum çagrılmadım onunla birlikte ilgisi varmı

 86. Ömer faruk şentürk diyor

  Kpss girmeden uzman çavuş olabiliyor muyuz?

 87. İBRAHIM diyor

  Ben askerim şu an uzman onbaşı olmak istiyorum ortaokul mezunuyum alımlar olur mu acaba

 88. Erdem Arslan diyor

  Ben 2019 uzman çavuşluk başvurusunu yaptıktan sonra güvercinlik ankara da mülakata seçildim fakat gidemedim cunku askere yeni gitmiştim. Yeni açılacak uzman alımına başvuru yapabilir miyim yine kabul edilir mi Yani? Daha öncekine gitmedim.diye sorun olur mu? Cevaplarsanız sevinirim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!