Dövmesi Olanlar Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı Olabilir Mi ?

4 8

Uzman çavuş veya uzman onbaşı olmak isteyen adayların başlıca sordukları sorulardan birisi de dövmem var uzman çavuş olabilir miyim şeklinde olmuştur. Biliyorsunuz ki uzman erbaş alımları yapılırken ilanlarda belirli şartları taşımanız gerekiyor fakat dövme hususu ilanlarda belirtilmediği için birçok aday maalesef muallakta kalıyor. Aklınıza takılan dövmem var uzman çavuş olabilir miyim sorunuza net yanıtı aşağıda vermeye çalışacağız, aklınıza takılan her türlü soruyu yorum bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Dövme Uzman Çavuş veya Uzman Onbaşı Olmaya Engel Mi ?

Değerli arkadaşlar günümüzde birçok gencimiz de irili ufaklı dövmeler bulunmakta fakat dövmenin olması tamamen uzman onbaşı veya uzman çavuş olmanıza engel değildir. 2016 yılında getirilen kurallara göre yazlık kıyafetlere göre yani yazın kısa kollu gömlek giydiğinizde vücudun görünen bölgelerinde 20 cm kareden büyük yara izinizin veya dövmenizin veya ameliyat izinizin bulunmaması demek, uzman çavuş olmanıza engel bir durum taşımadığınız anlamına gelmektedir. Yani kısa kollu gömleği giydiniz ve vücudunuzun görünen yerinde kol kısmında 20 cm kareden küçük bir dövmeniz var herhangi bir problem yaşamazsınız, yalnız 20 cm kareden küçük olupta vücudunuzda siyasi anlam taşıyan dövmeler olursa uzman çavuş olmanıza engel bir durum teşkil edebileceğinden sildirmeniz daha doğru olacaktır diye düşünüyoruz.

Vücudunuzun görünmeyen bölgelerindeyse mesela sırt kısmında 50 cm kareden büyük bir dövmeniz mevcutsa uzman çavuş olamazsınız şayet 50 cm kare veya daha düşük olan bir dövmeniz varsa uzman çavuş ve uzman onbaşı olmanıza engel bir durum olmayacaktır. Yukarda belirttiğimiz gibi vücudunuzdaki dövmelerin siyasi bir anlam veya devlet karşıtı olmaması gerekiyor bilginiz olsun.

Kanunda Dövme Hakkında Ne Söyleniyor ?

Yaz elbisesi giyildiğinde vücutta görünen bölgelerde 20 cm kare den büyük iz, yara ve dövme bulunmamalıdır. Görünmeyen yerlerde ise 50 cm kareden büyük yara, iz ve dövme bulunmamalıdır. Ayrıca bir dini, siyasi, cinsellik yâda şiddet içeren ideolojik iz dövme yâda belirtilmeyen dikkat çekici vücuda eklenen şeyler bulunmamalıdır. 

Peki Uzman Çavuş Alımları Ne Zaman Yapılıyor ?

İnstagram üzerinden gelen mesajlara istinaden bunu yazmak durumunda kaldım, uzman çavuş ve onbaşı alımları belirli aralıklarla ve ihtiyaca göre yapıldığı için tam tarih vermemiz mümkün değil. askeribilgiler.net olarak uzman çavuş alımlarını titizlikle takip etmekteyiz, ilanları kaçırmamak için sitemizi takibi unutmamanız sizlerin faydasına olacaktır. 2018 yılı uzman çavuş alımları ve takib eden yıllardaki tüm alımları sizler için takip edeceğiz ve ilanları detaylı olarak sizler için inceleyeceğiz teşekkürler.

Bir önceki makalemizde Yoklama Kaçağı Olanlar Askerliğini Tecil Ettirebilir Mi ? konusunu inceledik, sizler de asker kaçağı olarak görünüyorsanız bu makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.


4 Yorumlar
 1. İsmail diyor

  Dovmeler tektekmi hepsi berabermi ölculuyo bnde ikitane bi sirt bide karın bolgemde bulunuyo kol vea gorunn bi yerimde yk onu ikisini birdnmi olcuyolar ogrenebilirmiyim

 2. Harun diyor

  Selam alımlar başlıyorum peki ne zaman baslicak

 3. İbrahim diyor

  2018 yılı ağustos veya Eylül ayları arasında karakuvvetleri uzman alımları olacak mı bu bilginiz var mi

 4. ufuk diyor

  iyi günler söz konusu yönetmeliğe nasıl ulaşabiliriz mesela dövmen var dediler olumsuz dediler bizim bu yönetmeliği bulup buna göre şu santime kadar yönetmeligin şu maddesinde var deyip gösterebilmemiz lazım ki olmaz deyip geçiştirmesinler bu konuda yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!