Yoklama Kaçağı Olanlar Askerliğini Tecil Ettirebilir Mi ?

2 8

Yoklama kaçağı olanların genelde sormuş olduğu sorular GBT’de yakalanırsam veya askerlik şubesine gitmiş olsam beni hemen askere alırlar mı olmuştur. Aslında bu hususta endişe etmemeniz gerekmektedir zira eskisi gibi yoklama kaçaklarını zorla askere alma gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer askere gitmemekte ısrarcı olursanız ve kaçaklık durumunuz devam ederse alacak olduğunuz idari para cezası katlanmaya devam eder. Bu konuda hakkınızda dava açılır ve hapis cezası bile alabilirsiniz. Peki GBT’de asker kaçağı olduğunuz anlaşılırsa veya askerlik şubesine gittiğinizde sevk işlemlerim ne zaman yapılır ? Bunun cevabıysa Askeri Ceza Kanunu’nun 82. maddesinde yapılacak işlem şöyle ifade edilmiştir ;

Yoklamada bulundukları yerdeki askerlik şubesi,elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve bu kanunda yazılı bir mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmemiş olanlardan, birlikte yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki ilk celp ve sevk tarihinden sonra ve son celp ve sevk döneminin bitiminden önce ele geçen veya kendiliğinden gelenler bulundukları yerde resmi bir hekime yahut en yakın yerde bulunan asker hastanesinde muayene ettirilirler. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlardan erteleme hakkı bulunmayanlar Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilecek sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk olunurlar. Bu durumdakiler hakkında il veya ilçe idare kurullarınca yüz Türk Lirası idari para cezası verilir. Yoklama kaçağı iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü sevk edilirler.

Değerli arkadaşlar maddeyi daha anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse yoklama kaçağı olan kişi askerlik şubesine gittiğinde ya da yakalanıp askerlik şubesine götürüldüğünde, öncelikle idari para cezasını öder sonrasında tecil hakkı varsa yoklama ve tecil işlemlerini askerlik şubesinde yaparak ayrılır. Eğer asker kaçağının tecil hakkı yoksa sevk işlemleri ertelemelerin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü içinde yapılır ve yükümlü serbest bırakılır. Eğer yükümlü sevk tarihinde askere gitmezse yine bakaya olarak kalır. Aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar bundan bir önceki makalemizde Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak ? Kimleri Kapsayacak ? konusunu inceledik sizinde işinize yarayabileceğini düşünerek, makaleyi okumanızı öneriyoruz.


2 Yorumlar
  1. ahmet diyor

    8 aylık Asker kaçağı olan biri yurtdışında dil okuluna kayıt olursa askerliğini tecil ettirebilir mi ?

  2. Ahmett diyor

    Bir lisans bitirdim su an farkli bir onlusans okuyorum ve bu yil mezun olacağim ama kasim celbi askeim yani 1 kasim sevk tarihim ama okulum bitmeden gidemem yoksa senem uzayacak ve diplomayi derhal almam gerekiyor lisans bitirdigim icin ancak yuksek lisans yaparak tecil yapabiliyormusum 3 4 ay kacak kalsam donem arasi yuksek lisans yapsam kacak iken erteleme yapabilirmiyim ? Birde bu gbt olayi kafama takiliyor surekli uzun yola gidiyorum. 10 ay mesela gitmesem hakkimda dava acilir mi? Tesekkur ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!