Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak ? Kimleri Kapsayacak ? 2018

0 14

Son zamanlarda ülkemizin gündeminden düşmeyen bir mesele haline gelen bedelli askerlik ne zaman çıkacak veya kimleri kapsayacak sorusu birçok bedelli askerlik bekleyen adayın merak konusu olmuş durumda. Sürekli twitter etkinlikleri düzenleyen bedelli askerlik adayları sesini duyurabilmiş olacak ki hükümetten bedelli askerlik konusunda bir yanıt gecikmeden geldi.

Başbakan Binali YILDIRIM’ın katıldığı bir televizyon programında soruları cevaplarken bedelli askerlik konusuna değinerek “Yeni hükümetin gündemindeki konulardan birisi de bedelli askerlik olacak.Bu bir reform. Bence şartlar oluştu. Bir birikim var, bunu bedelli ile sadece çözmek mümkün değil. Bütün boyutları ile ele almak lazım.” ifadelerine yer vermiş olması da bedelli askerlik bekleyen birçok vatandaşı heyecanlandırdı.

Bedelli askerlik 2011 yılında 30 bin lira, 2014 yılında 18 bin lira olarak açıklanmıştı, şimdi ise bu rakamların tam ortasında bir rakam olarak düşünülüyor yani 2018 yılında bedelli askerlik çıkacak olursa 20 veya 25 bin lira olması beklenmektedir. Yaş konusundaysa daha önce 28 olan yaş sınırının 25 olması için beklentiler var 2018 yılında bedelli askerlik çıkacak mı ve şartları ne olacak askerihaberler.net sitesi olarak takipteyiz, gündemdeki bilgileri ve bedelli askerlik konusunda yapılan açıklamaları sizler için takip ediyoruz.

Türkiye’de hali hazırda 400 bin’i aşkın bakaya ve 2.5 milyon civarında tecilli asker adayı bulunuyor, bu durum azımsanamayacak kadar büyük bir topluluğa tekabül ediyor, hükümet cephesinin buna göz yumacağını zannetmiyoruz elbette asker ihtiyacı da göz önünde bulundurularak 2018 yılında çıkacak olan bedelli askerlik hususu Genel Kurmay Başkanlığı’nın görüşüne bağlı olarak nasıl olur şimdiden konuşmak mümkün değil merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Bayram Namazı Kılmak İçin Gittiği Cami’de Açıklamalarda bulundu !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili “İnşallah seçimlerden sonra bunu Türk Silahlı Kuvvetleri ile oturacağız, konuşacağız. İhtiyaç nedir? Yaş sınırları ne olacak? Bunları belirledikten sonra da bunun adımını atacağız. Yani gündemimizde var.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kalıcı bir bedelli askerlik gelmesinin şansı var mı? Böyle bir konu gündeminizde var mı? sorusu üzerine, kalıcı bedelli askerliğin çok ayrı bir konu olduğunu ifade etti.
Erdoğan, “Kalıcı bir bedelli askerlikten öte, bir defa bedelli askerliğin sınırı ne olacak, şartları ne olacak? Bu konuda tabii bunu belirleyecek olan bir yerde de herhalde biz siviller olmaktan öte askeri erkan. Yani Genelkurmay. Onlarla oturacağız, konuşacağız. Genelkurmay Başkanlığımız ‘Bize şu kadar asker gerekiyor’ dediği zaman biz kalkıp da Genelkurmay’ın bu talebini bir kenara koyamayız. Türkiye’de şu anda zaten bizim Silahlı Kuvvetlerimiz ciddi oranda profesyonel orduya geçmiş durumda, hala da devam ediyor. Ama şimdi bu bedelli askerlikle ilgili de bir ihtiyacın olduğu ortada. Temennimiz o ki inşallah seçimlerden sonra bunu Türk Silahlı Kuvvetleri ile oturacağız, konuşacağız. İhtiyaç nedir? Yaş sınırları ne olacak? Bunları belirledikten sonra da bunun adımını atacağız. Yani gündemimizde var.” dedi.

Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak ?

Son günlerde yapılan açıklamaları da göz önünde bulunduracak olursak, hükümet cephesi bedelli askerlik için seçimden sonrayı işaret ediyor. Seçimden hemen sonra Genel Kurmay Başkanı ile bir görüşme yapılarak bedelli askerlik şartları konuşulacak ve ortak bir karara varılacağı kanısındayız. Tam net tarih veremeyeceğimizin sizler de farkındasınızdır umarız.

Bedelli Askerlik Bekleyenlerin Talepleri Neler ?

”daha önce defalarca verdiğiniz hakkı bizde kullanmak istiyoruz. iş istemiyoruz aş istemiyoruz mevcut düzenimizi korumak istiyoruz”

”#bedelliaskerlik bekleyen gençler parti ayrımı yapmaksızın dertlerine derman olacak partiye destek olacaktır. Bunu değerlendirin sesimize ses olun.”

”Çok açık ve net söylüyorum, gençlerin bu talepleri Reise iletilmez ve seçimden mağlubiyet alınırsa cezası bakanlara ve danışmanlara kesilir…”

”Ekonomik kriz kapıda Bedelliye karşı çıkanlar kriz var diye şikâyet etmesin o zaman. Halinden memnun kalsın”

Bedelli Askerlik Hakkında Görüşümüz

Değerli arkadaşlar bedelli askerlik konusunda birçoğumuzun görüşü az çok belli, pek sıcak gözle bakılmasa da şu anki durum göz önüne alınacak olursa bizce mantıklı, sonuç itibariyle bakaya olan ve askerliğini tecil ettiren 3 milyona yakın asker adayı mevcut, ayrıca erbaş ve erlerin’de operasyonel faaliyetlerde görev almaması da bedelli askerliğin çıkmasında önemli bir etkendir. Sürekli bakaya kalanlar bu sayede kaçmak durumunda kalmadan bedelli olarak askerliğini yapmış olsa daha faydalı olur diye düşünüyoruz, zira kaçsa dahi zorla askere alınamıyor bakayalar bizim görüşümüz bu yöndedir.

Bundan bir önceki yazımızda Askerlikten Muafiyet ve Çürük Verilen Hastalıklar  konusunu inceledik, sizlerinde merak edebileceği konu olduğunu düşünerek sizlerle de paylaşıyoruz incelerseniz seviniriz teşekkürler.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!