Jandarma Kıyafet Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlandı !

yorumsuz
920
Jandarma Kıyafet Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlandı !

Jandarma Genel Komutanlığında görev yapan, subay, astsubay, sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve askerlik hizmetini yerine getirenler ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi başkanlığına bağlı öğretim elemanlarıyla öğrencilerin kılık kıyafetine yönelik esaslar düzenlendi ve REsmi Gazetede yayınlandı !

 

Jandarma Kıyafet Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlandı ! 1 – 3103202009293186981631

Peki Jandarma Kıyafet Yönetmeliğinde Neler Yer Alıyor ?

 

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, komutanlıkta görevli subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve erler, askerlik yükümlüleri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığına bağlı öğretim elemanları ile öğrencilerin kılık ve kıyafetine ilişkin usul ve esasları düzenlendi.

Erkek personel sakal, bıyık ve favori bırakamayacak ve her gün sakal traşı olacak.

 

Kadın personelin saçları isteğe bağlı olarak, kısa veya uzun olabilecek. Saçlar kısa ise saç boyu ensede, ceket yakası hizasını geçemeyecek.

Başlarını örten kadın personel şapka, kep veya örgü bere altına, yüzünü kapatmayacak şekilde, resmi üniforma rengindeki desensiz kumaş başörtüsü takabilecek. Bu personele talep halinde, kısa kollu verilen gömleklerin yerine, aynı kumaştan yapılmış uzun kollu olanı verilecek. Etekli üniforma seçeneklerinde, pantolon tercih edebilecek.

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yaralanarak malul olan ve halen göreve devam eden personel isterse sivil kıyafet giyebilecek.

Bina ve müştemilatı ile araç dışında şapka, kep, bere veya örgü başlık giyilmesi zorunlu. Birlik içinde, amirin müsaade ettiği alanlarda başlıksız olarak dolaşılabilecek.

Erkek personelin siyah, kadın personelin ise ten rengi, şeffaf ve parlamayan çorap giymesi zorunlu. Ancak, kışlık kıyafet ile görev yapılan dönemlerde kadın personel pantolon veya etek altında tamamı siyah gözükecek şekilde siyah çorap da giyebilecek.

Personel, hizmet dışında, sivil elbise ile tabancalarını göze görünmeyecek şekilde taşıyabilecek.

Yazlık ve kışlık kıyafetlerin giyilme zamanları, bölgenin iklim özellikleri dikkate alınarak, Ankara’da Jandarma Genel Komutanlığınca, diğer illerde ise, il jandarma komutanlıklarının teklifi üzerine valiliklerce belirlenecek.

Jandarma Genel Komutanlığında görevli devlet memurları kılık ve kıyafeti bakımından Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine tabi olacak.

Yönetmeliğin Tamamına Erişebilmek için Lütfen Buraya Tıklayın !

 

2020 yılı sözleşmeli er alımları ve uzman erbaş alımlarını takip etmek için lütfen buraya tıklayın ve android uygulamamızı indirin !

 


 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2020

Konu hakkında yorumunuzu yazın