Meclisten Uzman Çavuşlara Bir İyi Bir De Kötü Haber Geldi !

0 17

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yanıtlaması için bir soru önergesi sunuldu, İsmail Koncuk’un “Uzman çavuşların haklarının iyileştirilmesine ilişkin” verdiği soru önergesinde Milli Savunma Bakanına şu sorular yöneltildi ;

1. Uzman çavuşlar sözleşmeli görev yaptıklarından dolayı herhangi bir kanun ve yönetmeliğe dayandırılmadan sözleşme fesihleri yapıldığı doğru mudur?

2. Anayasamızın Aile bütünlüğünü korıyan maddesine istinaden, meslek hayatının büyük bir kısmını garnizonlarda ve üs bölgelerinde ailesinden uzak şekilde geçiren uzman çavuşlar için doğu görev sürelerinde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

3. Uzman çavuşların , en azından Astsubay orduevlerinden ve kamplarından faydalanmaları yönünde bir çalışmanız olacak mı?

4. Yıllarca orduya hizmet etmiş olan uzman çavuşlara, Astsubaylığa geçişlerinde imkan sunmak için verilen yüzde 7 ‘lik hakkın profesyonel olmalarındna dolayı yüzde 50 ‘ye çıkarılması söz konusu olabilir mi? Söz konusu değilse gerekçesini açıklar mısınız?

5. Kadro görevleri dışında işler yaptırıldığı, yapmayanlara mobbing uygulandığı doğru mudur?

Yukarıdaki 5 Maddelik Soruya Yanıt Geldi

Milli Savunma Bakanlığı,  İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk ‘un verdiği soru önergesine şu şekilde cevap verdi:

 

KÖTÜ HABER: KADRO ÇALIŞMASI YOK

Uzman erbaşların temini, hizmet şartları görev ve hakları, yükümlülükleri, astsubay sınıfına geçirilmeleri ile sözleşme fesih işlemleri 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir. Uzman erbaşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri ‘ndeki diğer statüdeki sözleşmeli erbaş ve erler ile sözleşmeli subay ve astsubaylar gibi görev ve vazife ihtiyaçları nedeniyle sözleşmeli statüde istihdam edilmiş olup, halihazırda kadroya alınmalarına ilişkin bir mevzuat çalışması bulunmamaktadır.

 

İYİ HABER: YENİ SOSYAL TESİS YAPILIYOR

Uzman Erbaşlar, TSK ‘daki 343 sosyal tesisin 189 ‘undan diğer statüdeki personel ile birlikte faydalanabilmektedir. Ayrıca, uzman erbaşlara yönelik yeni sosyal tesis yapılıma ilişkin çalışmalar devam etmektedir.

 

Peki Uzman Çavuşlar Ne İstiyor ?

Uzman çavuşlar esasen özlük haklarının iyileştirilmesi ve kadronun gelmesini istiyor, 3269 sayılı Uzman Erbaş kanunu değiştiği takdirde zaten özlük hakları çalışmaları da peşisıra gelecektir diye düşünüyoruz. Zira 3269 sayılı Uzman Erbaş kanunu artık değişmesi gereken bir kanundur, güneydoğuda, Suriye’de, Kuzey Irak’ta ve diğer tüm operasyon bölgelerinde aktif olarak görev yapıyor uzman çavuşlar, hal böyleyken halen özlük hakları hususunda çalışma yapılmaması ve kadronun verilmemesi personel üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Umuyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin bel kemiği niteliğini taşıyan uzman çavuşlara kadro ve özlük hakları hususunda müjdeli bir haber gelir.,

UZMAN ÇAVUŞ ALIMLARINI TAKİP ETMEK İÇİN ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİREBİLİRSİNİZ, ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYIN !

 


[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!