Tuğgeneral Nihat İlhan’ın Hayatı ve Görselleri

0 567

Tuğgeneral Nihat İlhan Kimdir ?

7 Haziran 1924 yılında Elazığ , Harput’ta doğdu. İlk öğrenimine Atatürk ilkokulunda başladı . Ortaokul ve lise öğrenimine ise Elazığ okulunda devam etti. Başarılı bir ortaöğrenimden sonra Tıp Fakültesi’ni kazandı . 1951 -1952 yıllarında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tabip stajyer teğmen olarak görev yaptı. Daha sonra tabip Üsteğmenliğe yükseldi . 1956 yılında Mürüvvet Hanım’la evlendi . Evliliğinden; Murat, Kutsi ve Hakan adında üç oğlu dünyaya geldi . 1961 yıllında Nihat İlhan , Kıbrıs Türk kuvvetleri Alayında başta baştabiplik görevine getirildi .

3 çocuğuyla banyoda öldürülmüştü: Devrek'in gelini Mürüvvet - Zonguldak  Haberler

 

Nihat ilhan, karısı ve çocuklarıyla birlikte Kıbrıs’a gitti. 1961-1963 yılları arasında Kıbrıs Türk Alayı’nda Binbaşılık rütbesi alarak Türk- Rum ayrımı yapmaksızın herkesin yardımına koştu , tedavi etti. 23 Aralık 1963 tarihinde Nihat İlhan ameliyattayken Rum çetesi , Türk mahallesini basarak birden fazla türkün ölümüne sebep oldu. Nihat İlhan’ın karısı ve çocukları da Lefkoşa’daki evde savunmasız bir şekilde, olacaklardan habersiz kalıyorlardı. Rum çetesi, Türk subayının evine saldırarak banyoda kuvvetin içinde saklanmakta olan Mürüvvet Hanım ve çocuklarını kurşun yağmuruna tutarak hunharca katletti. Yıllar sonra açıklamasında : Türkiye Kıbrıs büyükelçisi beni çağırdı. Bana ’başın sağ olsun, eşin ve çocuklarını Rumlar katletmiş’ dedi. Katliamın üzerinden 3 gün geçmiş ve benim haberim yeni oluyordu. Ne yapacağımı şaşırdım. İlk sözüm ’Vatan sağ olsun’ oldu.” demiştir.

 

BİLAL KOÇAK'IN, NİHAT İLHAN PAŞA İLE ÖZEL RÖPORTAJI

 

İlhan olay sonrasında Elazığ’a döndü . Bir daha da Kıbrıs’a adımını atmadı. Elazığ Askeri Hastanesi’nde görevine devam etti yüreğindeki kocaman acıyla . Elazığ hastanesinde 14 yıl genel cerrahi ve ortopedistlik, 9 yıl süreyle de baştabiplik yapmıştır. 1977 yıllında tabip tuğgeneralliğe terfi etti ardından emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra ise 5 yıl boyunca Başkanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda genel müdürlük yaptı. Nihat İlhan, 23 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde organ yetmezliği sebebiyle 92 yaşında vefat etmiştir.

 

Tabip binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve çocuklarının şehit olduğu ev Barbarlık Müzesi’ne dönüştürüldü. 1 Ocak 1996 yılında ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.
Kıbrıs’taki bu olay Banyo Katliamı ya da Kanlı Noel olarak tarihe geçmiştir

 

–Diğer  Askeri Biyografileri İncelemek İçin BURAYA Tıklayınız.

–Diğer Web Sayfamızı İncelemek için BURAYA Tıklayınız


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!