Uzman Çavuşların Sınıflara Göre Yaptığı Görevler Nelerdir ?

2 267

Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarında uzman çavuşlar sınıflarına göre farklı görevler üstlenmektedirler. Ancak şunu belirtmeliyiz ki değişmeyen tek şey uzman çavuşların Türk Ordusunun bel kemiği olduğudur.

Ordunun bel kemiği olan uzman çavuşların sınıflarına göre yaptığı görevler aşağıdaki sıraladığımız gibidir ;

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Piyade 

Her türlü hava ve arazi şartlarında karada muharebe görevlerini yapar, Hudutların güvenliğini piyade birlikleri sağlar. Piyade sınıfında olan bir Uzman Çavuş Genelde; Manga komutanı, Uzman nişancı, Keskin nişancı, Taktik tekerlekli araç sürücüsü olur

Tank 

Tank sınıfında olan Uzman Çavuş genelde; Tank sürücüsü, Tank Nişancısı olur.

Topçu ve Havan

Uzak mesafedeki düşmanı baskı altında tutmak veya etkisiz hâle getirmek için uzaktan ateş desteği sağlar. Bu sınıftaki Uzman Çavuş genelde Havan manga komutanı, Ateş idare uzmanı, İleri gözetleyici olur.

Hava Savunma

Her türlü düşman uçağı,füzesi ve hava araçlarını etkisiz hale getirmek.

Kara Havacılık

Helikopter nişancısı olabilirsiniz bu sınıfta olursanız, yalnız bunun için önce Uzman/Keskin nişancı kursuna katılmanız gerekebilir.

İstihkam

Düşman mayınlarını bularak ve imha etmek, harekat sahasındaki engelleri etkisiz hâle getirmek, düşmanın hareket etmesini engellemek görevlerinin başındadır diyebiliriz. Bu görevde olursanız bir inşaat makinasını kullanabilir operatörü olabilirsiniz kepçe ya da greyder operatörü gibi

İstihbarat

Yasalar çerçevesinde muharebe için gerekli olan bilgilerin toplanması,analizi, yayımlanması ve kullanılmasını içeren görevleri yerine getirebilirsiniz.

Muhabere(MEBS)

Telsiz ve telefonların bakımı ve kullanımı temel görevleri arasındadır.


Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Uçak Bakım

Tüm uçak, uçak sistemleri, destek teçhizatı, test cihazları ve mühimmatın en üst düzeyde göreve hazırlığını sağlamak ve devam ettirmek.

Muhabere (MEBS)

Görevi Taktik ve stratejik iletişimi sağlamaktır.

İstihkâm

Uçak pistlerinin bakımı onarımı gibi çeşitli görevlerden sorumludur.

Piyade

Kışla içi ve çevresinin korunması, nöbet hizmetlerini yerine getirir.

Ulaştırma

Envanterdeki motorlu  araçların bakım ve onarımları, uçak yakıtlarının taşınması.

Levazım

İkmal hizmeti; ihtiyaçları tespit ve tedarik eder Sosyal hizmetlerde ve bakım onarım hizmetlerinde de bulunur.

Hava Savunma

Yerde konuşlu hava savunma silahlarıyla havadan gelebilecek hertürlü saldırıyı tespit eder ve önler.


 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Topçu, Serdümen, Porsun, Mayıncı, Telsiz,Deniz Piyadesi, Motorcu, Elektrikçi, Yara Savunmacı, Şoför, Kurbağa Adam, İkmalci, Denizaltıcı(İkmal), Sıhhıye, Mekanikçi, İstihkamcı, Kademeci olarak görevlendirilebilirsiniz.


Jandarma Genel Komutanlığı

Jandarma Asayiş 

Sorumluluk bölgesinde ( İl,ilçe,köy..) asayişten sorumludur. Jandarma Karakollarında Uzman Çavuş’lar da görev yapmaktadır.

Jandarma Trafik

Sorumluluk bölgesinde ( İl,ilçe,köy..) trafiğin düzeni ve akışından sorumludur.

Jandarma Asayiş Komando

Gerektiğinde bağlı olduğu İl Jandarma Alay Komutanlığının diğer birliklerini takviye etmek, her türlü toplumsal olaylara süratle müdahale etmektir.Jandarma Asayiş Komando birliklerindeki timler Uzman Çavuş’lardan oluşur.

Jandarma Komando

İç güvenlik bölgelerinde Jandarma Asayiş birliklerinin gücü dışına çıkan Her türlü toplumsal olaya müdahale etmek. Jandarma Komando Timleri Uzman Çavuş’lardan oluşur.

 

2018 ve 2019 yılındaki uzman çavuş ve uzman onbaşı alımlarına başvurmadan önce uzman çavuş adaylarının mutlaka okuması gereken bir makale oldu diye düşünüyoruz. Başvuru yapmadan önce bu bilgileri okuduğunuz taktirde hangi sınıfın ne görev yaptığı hususunda bilgi sahibi olursunuz böylelikle aklınızdaki soru işaretleri ortadan kalkmış olacaktır. Uzman çavuş ve uzman onbaşı adaylarının askeribilgiler.net adresini takip ederek alımlardan anında haberdar olabileceği hususunu hatırlatmamızda fayda var aşağıda sizlere verecek olduğumuz linklerden sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz.

 


[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]Bir başka makalemizde Uzman Çavuşların Astsubaylığa Geçiş Hakları konusunu inceledik dilerseniz buraya tıklayarak 2018 yılı jandarma lojistik branşlı uzman erbaş alımı ile ilgili makalemize erişebilirsiniz.2 Yorumlar
  1. Asayiş Komando diyor

    Asayiş Komando da artık Komando ile aynı işi yapıyor. Ekstradan asayişe de bakıyor. Berbat kısacası. En kötü işler asayiş komandoda

  2. Hüseyin diyor

    Meteoroloji uzmanı ne yapıyor oda bir görev

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!