Astsubay Nasıl Olunur ? Aranan Şartlar Nelerdir ?

yorumsuz
634
Astsubay Nasıl Olunur ? Aranan Şartlar Nelerdir ?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Astsubay olmak isteyen adaylar için astsubay nasıl olunur, astsubaylıkta aranan nitelikler ve şartlar nelerdir gibi sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Ülkemizin genelinde astsubaylık hayaliyle alımları bekleyen birçok adayımız bulunmaktadır. Özellikle liseyi bitiren kız ve erkek öğrenciler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde astsubay olarak görev yapmak istemektedirler. Gerek sosyal medya üzerinden gerekse sitemiz üzerinden gelen istekler doğrultusunda astsubay nasıl olunur, nasıl astsubay olabilirim gibi sorularınıza Askeri Bilgiler olarak sizler için bu içeriği hazırladık.

Peki Nasıl Astsubay Olabilirim ?

Astsubay olabilmek için liseyi bitirebilir, üniversite sınavlarına girebilir ve astsubaylık için istenen baraj puanını geçerseniz Astsubay Meslek Yüksekokuluna gidebilirsiniz ve 2 yılın sonunda başarılı olursanız astsubay olarak göreve başlayabilirsiniz. Ya da üniversitelerin açıköğretim dahil ön lisans bölümlerinden herhangi birini bitirerek ilan yayınlandığında astsubaylık için başvuru yapabilirsiniz. Bu ilanlar açıldığında detaylı olarak sitemizden paylaşacağız o yüzden takipte kalmanız sizin faydanıza olacaktır.

Astsubay Olabilmek İçin Aranan Şartlar ve Nitelikler Nelerdir ?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
Boy ve kilo belirli ölçülerde olmak
Sağlık sorunu olmamak
Sicili temiz ya da belirli suçlardan fazla olmamak
Askeri okullardan atılmamış olmak

Yine bazı kuvvet komutanlıkları ekstra olarak KPSS, YDS vb. gibi sınavlara katılmış olmanız isteyebilir ve ilanlar yayımlandıkça Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyelerinden birinde istihdam edebilirsiniz.

Yukarda astsubaylıkla ilgili temel bilgileri yayınladık yakın bir zamanda astsubaylık sınıfları, branşları ve astsubaylık hakkında birçok bilgiyi sitemizde paylaşacağız. Böylelikle olmak istediğiniz meslek hakkında birçok bilgiye erişebileceksiniz. Şimdiden sınavlara katılacak olan astsubay adaylarına başarılar diliyoruz.

Bu yazımızda Astsubay Nasıl Olunur konusunu inceledik, bir önceki yazımızda 2018 yılı sözleşmeli er maaşları konusunu ele aldık dilerseniz inceleyebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın