Milli Keskin Nişancı Silahımız Bora 12 (JNG-90) Teknik Özellikleri Nelerdir ?

0 452

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin keskin nişancı tüfeği ihtiyacını karşılamak için tasarlanan Bora 12 keskin nişancı silahı Jandarma Genel Komutanlığı ve Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ortak çalışmaları neticesinde ortaya çıkmıştır. Bora 12 5 yıllık bir çalışmanın sonucunda MKE’nin Kırıkkale tesislerinde üretilmiştir. Milli Keskin Nişancı silahımız tamamen yerli imkanlarla üretilmiş ve seri üretime geçilmiştir.

Bora 12 keskin nişancı tüfeği genel olarak JNG-90 kod adı ile anılmaktadır, ayrıca bora 12 tüm testlerden başarıyla çıkmayı başarmış milli yerli silahlarımızdan birisidir. Sadece testlerden başarıyla geçmekle kalmayıp, uluslararası yarışmalar ve yarışmalarda da aldığı dereceler sayesinde adından sıkça söz ettirmeyi başarmış bir silahtır.

Bora 12 en son Pakistan’da yapılan yarışma neticesinde birinci olmuş, diğer rakiplerini geride bırakmayı başarmış bir keskin nişancı tüfeğidir. Yarışmada geride bıraktığı silahlar arasında İsveç-Almanya ortak çalışması olan Sig Sauer, Accuracy AS50 ve Güney Afrika menşeili Truvelo bulunmaktadır.

Keskin nişancı tüfeğimizin en önemli özelliklerinden biri de namlunun soğuk dövme tekniği kullanılarak üretilmiş olmasıdır. Bu sayede silah çekme çeliğe oranla daha dayanıklı olmakta ve bu özelliği de tüfeğin gücünü artırmaktadır.

Keskin nişancı tüfeğimiz olan Bora-12 (JNG-90) rahat bir kullanıma sahiptir ve serbest salınımlı namlu ile atış hassasiyeti artırılmıştır. Ayarlanabilir dipçik ve tetik kabza arası mesafe ayarı da bulunmaktadır. Günümüz silahlarının çoğunda olduğu üzere gece görüş dürbünü ve lazer takılma imkanı da sunmaktadır.

Bora 12 (JNG-90) Özellikleri Nelerdir ?

Uzunluk: 1165 mm

Namlu uzunluğu: 660 mm

Kalibre : 7.62 x 51 mm NATO

Şarjör kapasitesi: 10

Etkili menzili : 1200 m

İlk hız: 860 m/sn

Ağırlık: 6400 g (boş şarjör ile)

Çalışma şekli : Döner mekanizma

Dağılım : 0,3 MOA(100 metre mesafede 1cm)

Ayrıca önemle belirtmemiz gerekir ki Bora 12 keskin nişancı tüfeğimiz sadece Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından değil müttefiklerimizce de kullanılmaktadır. Milli Keskin Nişancı Tüfeğimizi kullanan müttefiklerimizin başında Azerbaycan, Türkmenistan gelmektedir. Şunu da belirtmeden edemeyeceğiz, bildiğiniz üzere MPT-76 milli piyade tüfeğimiz de NATO testlerinden başarıyla geçmiş ve adından epey söz ettirmeyi başarmıştır. Her iki silahta tamamen yerli imkanlar sayesinde üretilmiş olup Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Bora 12 Keskin Nişancı Tüfeği Fotoğrafları

Bir başka makalemizde Milli Piyade Tüfeğimiz MPT-76’nın Teknik Özelliklerini inceledik dilerseniz buraya tıklayarak milli piyade tüfeği ile ilgili makalemize erişebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!