Renk Körlüğü Sözleşmeli Er, Uzman Erbaş, Subay veya Astsubay Olmaya Engel Midir ?

0 4.244

Subay, Astsubay, Uzman Erbaş veya Sözleşmeli Er adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi de Renk Körlüğü’dür, en çok aranan terimlerden birisi de haliyle Renk Körü olmak askeri personel olmaya engel midir olmaktadır. Peki renk körlüğü askeri personel olmaya engel midir ya da renk körü olanlar uzman erbaş, subay, astsubay veya sözleşmeli er olabilirler mi bu sorunuzu yanıtlamaya çalıştık lütfen dikkatlice okuyunuz. Ayrıca online olarak renk körlüğü testi yapabilirsiniz online renk körlüğü testi yapmak için lütfen yazıyı sonuna kadar okuyun.

Renk Körlüğü Subay Olmaya Engel Midir ?

Değerli arkadaşlar askeri alımlar veya askeri personel teminleri sağlık yeteneği yönetmeliğine göre yapıldığı için renk körü olmak maalesef ki subay olmaya engeldir, aşağıda Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen renk körlüğü ile alakalı maddeye yer vereceğiz lütfen okumaya devam ediniz !

Renk Körlüğü Astsubay Olmaya Engel Midir ?

Subaylıkta olduğu gibi renk körü olmak Astsubay alımlarında da maalesef ki engel olmaktadır, sağlık yeteneği yönetmeliği değiştirilmediği sürece şimdilik renk körü olmanız maalesef ki Astsubay olmaya engeldir.

Renk Körlüğü Uzman Erbaş Olmaya Engel Midir ?

Renk körü olanlar uzman erbaş olamazlar, tıpkı subay ve astsubaylığa engel olan madde uzman erbaş adayları içinde geçerlidir, renk körlüğü bulunan uzman erbaş adayları maalesef ki hiçbir kuvvet veya jandarma genel komutanlığında uzman erbaş olamazlar.

Renk Körü Olanlar Sözleşmeli Er Olabilir Mi ?

2020 Sözleşmeli er alımlarının ardından en çok sorulan sorulardan birisi de renk körlüğü olanlar sözleşmeli er olabilir mi, maalesef ki renk körü olan sözleşmeli er adayları sınavlara başvursa dahi tüm aşamaları geçseler dahi sağlık raporundan olumsuz alacak ve sözleşmeli er olamayacaklardır. Yani renk körlüğünüz varsa 2020 sözleşmeli er alımlarına başvurmanızı önermiyoruz zira sağlık raporu almaya gittiğinizde sağlık raporunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Renk Körlüğü İle İlgili Madde Hangisidir ?

Subay, Astsubay, Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er adaylarının sağlık muayeneleri Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarında yapılır.

Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er adaylarında kronikleşebilecek ya da zamanla artabilecek nitelikte bir hastalık ve diskromatopsi(Renk Körlüğü) bulunmamalı, görmeleri her iki gözde ayrı ayrı tashihli veya tashihsiz tam olmalı ve bunlar ruh sağlığı ve hastalıkları açısından tam sağlam olmalıdır.

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır ?

Dilerseniz kısa bir renk körlüğü testi yapalım yalnız şunu belirtmekte fayda var, renk körlüğü testini sağlık kuruluşlarında yapmanız önerilir burdaki test tam olarak renk körü olup olmadığınızı belirtmez bu sorumluluk size aittir, göz muayenesi olarak renk körü olup olmadığınızı doktordan onaylatabilirsiniz.

 

! Renk Körleri ve Normal Görenler Aşağıdaki Görseli “12” Olarak Görürler !

Renk Körü Olanlar ve Normal Görenler 12 Olarak Görür

! Normal Görenler Aşağıdaki Görseli 5, Tüm Renklere Karşı Renk Körlüğü Olanlar İse Hiçbir Şey Göremezler !

! Normal Görenler Aşağıdaki Görseli 7 Olarak Görür, Renk Körlüğü Olanlar İse Hiçbir şey Göremez !

! Normal Görenler Aşağıdaki Görseli 16 Olarak Görür, Renk Körlüğü Olanlar İse Hiçbir şey Göremez !

! Normal Görenler Aşağıdaki Görseli 73 Olarak Görür, Renk Körlüğü Olanlar İse Hiçbir şey Göremez !

! Renk Körü Olanlar Aşağıdaki Görseli 2 veya 6 Olarak Görürler , Normal Görenler İse 26 Olarak Görürler !

 

! Kırmızı ve Yeşil Renk Körü Olanlar Aşağıdaki Görseli 3 Olarak Okur, Renk Körü Olmayanlar İse 8 Olarak Görürler !

! Kırmızı ve Yeşil Renk Körü Olanlar Aşağıdaki Görseli 21 Olarak Okur, Renk Körlüğü Olmayanlar 74, Tüm Renklere Karşı Renk Körlüğü Olanlar İse Hiçbir şey Göremez !

 

Değerli askeri personel adayları, yukarıdaki test az çok renk körü olup olmadığınızı öğrenmenize yarayacaktır fakat tekrar söylüyoruz ki sağlık kuruluşlarında veya göz doktoruna giderek renk körlüğü testi yaparak renk körü olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz, ayrıca daha önceden renk körlüğü testi yaptırmanız faydanıza olacaktır. Askeri personel alımlarını, subay, astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli er alımlarını takip etmek için aşağıdaki uygulamalarımızı indirebilirsiniz zira alımlar ve tüm duyuruları özenle sizler için hazırlayıp bildirim gönderiyoruz.

EĞİTİM ATAMALARI ve SÖZLEŞMELİ ER ALIMLARI HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYIN VE TELEGRAM KANALIMIZA KATILIN !

 


 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!