S-400 Füzesi Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

yorumsuz
1.335
S-400 Füzesi Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

21 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan bir habere göre S-400 füzeleri 2019 yılından itibaren Türkiye’ye teslim edilmeye başlanacak. Peki bu s-400 füzeleri nedir ve özellikleri nelerdir, sizler için derledik. Özellikle Twitter üzerinde gündem olan bu haber üzerine sizler için bu makaleyi hazırlamaya çalıştık unutmayın ki s-400 füzeleri Çin Halk Cumhuriyeti haricinde hiçbir ülkeye satılmamıştır !

S-400 FÜZESİ’NİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

S-400 Triumf olarak adlandırılan S400 füzesi, orta menzilli hava savunma sistemi S-300’den geliştirilmiş yeni nesil Rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir. S-400, 1979’da S-300’ün ortaya çıkmasından hemen sonra 1980’lerin başında o zamanki adıyla Almaz Merkezi Tasarım Bürosu tarafından (günümüzde Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi) Sovyetler Birliği’nde geliştirilmeye başlanmış ve gelişim süreci SSCB’nin dağılması nedeniyle uzun bir evrim olmuştur. S-400’ün S-300 sistemlerinden en önemli farkı daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olmasıdır. Ayrıca S-400’de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir. S-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti haricinde yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.

Yukarda S-400 füzelerinin özelliklerini bildirdik, peki uzmanlar bu füzenin caydırıcılığı için neler düşünüyor ve bu füzeler Türkiye’ye askeri savunma açısından ne gibi pozitif katkılar sağlayacak ?

İŞTE UZMANINDAN S400 FÜZELERİNİN CAYDIRICILIĞI !

Savunma Sanayisi Araştırmacısı Turan Oguz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar çok sık tekrarlanan etkileri bir kenara bırakıldığında, S-400 Triumph nihai satış sözleşmesinin imzalanması ve tedariğinin gerçekleşmesi durumunda, ülke savunmasına bir dizi önemli katkı yapacağını söyledi.

Alınacak sistem sayısına da bağlı olmak üzere Türkiye’nin ilk defa, hem de büyük bir alanda, modern bir uzun menzilli ve yüksek irtifa savunması kabiliyeti kazanacağını vurgulayan Oguz, “Ayrıca ilk defa balistik füze engelleme kabiliyetine kavuşmuş olacağız. Üretici firma, kataloglarında MRBM’ye (1000-3 bin 500 kilometre menzilli balistik füzelere) karşı etkili olduğunu yazsa da bugüne kadar bunu destekleyen hiçbir test sonucunu güvenilir bir biçimde açıklayamadığı için muhtemelen SRBM’ye (1000 kilometreye kadar menzilli balistik füzelere) karşı etkili olabileceği değerlendirilmekte. Ancak sistemi NATO radar ağına dahil edemememiz durumunda bu kabiliyetin kazanımı da sıkıntılı görülmekte.” görüşünü dile getirdi.

Mevlütoğlu, Türkiye’nin daha önce çeşitli kereler S-400 sisteminin NATO hava savunma ağına dahil edilmeyeceğini açıkladığını belirterek, “Türkiye’nin mevcut hava savunma sistemi, tamamen NATO’nun ağına entegre bir şekilde çalışıyor. Bu sisteme her türlü hava savunma silah ve radar sistemi ile komuta kontrol merkezleri dahil. Eğer S-400 bu ağa bağlanmayacaksa, münferiden çalışacağı için etkinliği ve hedef tespit, teşhis, önleme menzilleri nispeten kısıtlı olacaktır. Ancak bu hali ile bile ciddi bir caydırıcılığı olacağı söylenebilir. Ancak özellikle seyir füzeleri ve balistik füzelere karşı etkili bir savunma için milli hava savunma sistemi sistemlerinin olgunlaşmasını beklememiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

S-400 FÜZESİNİN FOTOĞRAFLARI ►

S-400 Füzesi Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? 1 – DlHkYJLX4AEmUJc1

S-400 Füzesi Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? 2 – DlHxPoFXcAAXxRQ1

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın