Tek Tip Askerlik Nedir ? Askerlik Süresi Azalacak Mı ?

0 28

Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar milyonlarca kişinin merakla beklediği tek tip askerlik konusunda açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların ardından akıllara gelen ilk soru “askerlik süresi düşecek mi” oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na sadece bedelli askerlikle ilgili değil, profesyonel ordudan askerlik sürelerine, ordu yapılanmalarına kadar geniş kapsamlı bir yeni askeri yapılanma talimatı verildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Açıklamaları ;

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2019 Merkezi Yönetim bütçe görüşmelerine katıldı ve Milli Savunma Bakanlığı hakkında milletvekili sorularına cevap verdi. Temel askerlik eğitiminde değişiklik yapacaklarını belirten Bakan Akar, “2-3 aydan beri çalışmalar yapılıyor. Çalışma henüz sonuçlanmadı.

Tarım Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı dahil yoğun şekilde çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve sonra ülkemizin gündeminden mümkünse bedelli, dövizli askerlik gündemden çıkacak” dedi.

Peki Askerlik Süresi Düşecek Mi ?

Değerli arkadaşlar yeni düzenlemeye göre askerlik süresi 9 ay olacak, 3 ayı zorunlu olacak, kalan süre içinse bedelli olarak yapılabilecek.

Bedelli Askerlik Kalkıyor Mu ?

Yapılan açıklamalara göre bedelli askerlik, tek tip askerlik yürürlüğe girdiği tarihten itibaren kaldırılacak. Ayrıca bu dönem yapılan bedelli askerlik alımı tek tip askerliğin ortaya çıkmasından sonra tamamen bitirilecek.

Tek Tip Askerlik Konusunda Detaylı İncelemelerimiz !

Değerli arkadaşlar tek tip askerlik yürürlüğe girdiği andan itibaren bedelli askerlik kaldırılıyor aynı zamanda öğretmen, hakim gibi mesleklerde çalışanlar 3 ay zorunlu askerlik dönemini kendileri belirleyebilecekler. 9 aya inecek olan askerlik süresindeyse 3 ayı zorunlu olarak yapılacak isteyenlerse kalan 6 ay askerlik hizmetini bedelli olarak yapabilecekler. En son çıkan bedelli askerlikteyse askerlik süresi temel eğitim kapsamında 21 gün olarak belirlenmişti, tek tip askerlikteyse bu süre 3 aya çıkartıldı. Bir kaç ay sonra tüm detaylarının ortaya çıkacağı tek tip askerlik hususundaki açıklamalar şimdilik bu yönde. Sizler için tek tip askerlik hususunu araştırıyoruz detaylar ortaya çıktığı andan itibaren bu yazımızdan takip edebilirsiniz.

Bir başka makalemizde “Milli Keskin Nişancı Tüfeği Bora 12’nin Teknik Özelliklerini“ inceledik dilerseniz buraya tıklayarak keskin nişancı tüfeğimiz ile ilgili makalemize erişebilirsiniz.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!