Yedek Astsubay Nedir ? Yedek Astsubay Nasıl Olunur ?

3 506

Yeni askerlik sistemi bir çok genç tarafından merakla bekleniyor, bildiğiniz üzere yeni askerlik sisteminde yedek astsubaylıkta olacak buna istinaden yedek astsubaylıkla ilgili sizler için önemli bilgiler hazırladık. Yedek astsubay nasıl olunur veya yedek astsubay nedir gibi sorularınız varsa bu makalemiz sayesinde sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Yedek Astsubaylık Sistemi

Yeni askerlik sistemine göre lisans ve ön lisans mezunu yükümlülerin önünde üçüncü bir seçenek bulunacak. Bilindiği üzere üniversite mezunu yükümlüler şimdiye kadar yalnızca yedek subay ve kısa dönem erbaş/er olarak askerlik hizmetini yerine getirebiliyorlardı. Yeni Astsubaylık sisteminde Türk Silahlı Kuvvetleri her dönem yedek subay ihtiyacını belirleyecek. Yedek subay olamayan fakat kısa dönem erbaş/er olarak da askerlik hizmetini yapmak istemeyen yükümlüler yedek astsubay olabilecek.

Yedek Astsubay Askerlik Süresi Ne Kadar Olacak ?

Yeni askerlik sistemine göre yedek astsubay olarak askerliğini yapacak olan yükümlüler, tıpkı yedek subaylarda olduğu gibi askerlik hizmetini 12 ay olarak yapacaklar. Özlük haklarıysa emsal astsubaylarla aynı olacak ve aynı özlük haklarına sahip olacaklar.

 

Yedek Astsubay Maaşları Ne Kadar Olacak ?

Askerlik hizmetini yedek astsubay olarak yapacak yükümlüler maaş ve tayin bedeli alabilecekler. Buna göre Yedek Astsubay Maaşları 2019 yılında 5400 TL‘den az olmayacak, ve acemi birliğinden atandığı yere kadar olan mesafe için de yol ücretini alabilecek. Ayrıca her türlü görev ve makam tazminatlarını da alacaklar.

 

Yedek Astsubay Özlük Hakları Nelerdir ?

Yedek Astsubaylar mesai saatleri dışında isterlerse bulundukları bölge dışına çıkmadan evlerine gidebilecek. Subay,astsubay ve uzman erbaşların istifade ettiği servislerden faydalanabilecek. Muvazzaf Subay yada Muvazzaf Astsubay olarak askerlik mesleğini seçebilecek.

 

Yedek Astsubayların Görevleri Ne Olacak ?

Yedek astsubaylar; emsal rütbedeki muvazzaf astsubaylar gibi Takım Astsubayı, Bölük Astsubayı, Komando kollarında Kol Komutanı, İkmal/Lojistik/Personel Astsubayı gibi görevler alabilecek.

 

Değerli arkadaşlar yukarıdaki bilgiler yeni askerlik sistemi devreye girdiği andan itibaren geçerli olacak, ayrıca yeni askerlik sisteminin yakın bir zamanda yürürlüğe gireceğini de hatırlatmamızda fayda var. Yeni askerlik sisteminin tüm detaylarını askeribilgiler.net adresinden öğrenebilirsiniz ayrıca bizlere sormak istediğiniz soruları yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz, en kısa zamanda cevaplamaya çalışacağız.

 


[kirmizibuton]İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/MmAhPN[/kirmizibuton]

[mavibuton]TWİTTER HESABIMIZI TAKİP EDİN ► https://goo.gl/poGH8y[/mavibuton]

[saributon]ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN ► https://goo.gl/wpovD8[/saributon]

[pembebuton]YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN ► https://goo.gl/UoYHGd[/pembebuton]

 

 


3 Yorumlar
  1. Arslan diyor

    Ben önlisans mezunuyum ve şuan silah altındayım. Ben de yararlanabilecek miyim.

  2. Okan diyor

    Peki yedek astsubaylar görevini bitirdikten sonra kalıcı olarak kalabilirlermi

  3. Burak diyor

    Merhaba yeni askerlik sisteminde yedek astsubaylık veya yedek subaylık silah altındakilere de vuracakmış acaba

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kullanım Koşulları gereğince web sitemizde yapılan yorumlardan "Yorumu Yapan" kişi sorumludur!